توتون و سیگار در ایران

دوستان برای دریافت آخرین مطالب به کانال ما در تلگرام بپیوندید www.telegram.me/irtobacco

دوستان برای دریافت آخرین مطالب به کانال ما در تلگرام بپیوندید www.telegram.me/irtobacco

سیگار برگ

 

برگ توتون پس از برداشت توسط فرایندی شامل گرما و سرما به برگ سیگار تبدیل می کنند. فرایند اول معمولا زمانی بین 25 تا 35 روز با توجه به منطقه جغرافیایی و همچنین میزان برداشت متغیر است. فرایند بعدی، فرایند پخت است که به صورت امری بسیار مهم تلقی می گردد. در نهایت زمان به فرایند تخمیر می رسد. در این فرایند در حقیقت برگ سیگار کاملا می میرد و از فاسد شدن آن جلوگیری می شود. در حقیقت در این فرایند است که طعم و بوی اصلی برگ در آن نماد پیدا می کند. البته برگ ها با توجه به اندازه و سن و رنگ قبلا تقسیم بندی شده اند و هر گروه به صورت جداگانه فرایند را طی می کنند.

برگ ها پس از این مرحله با غلطک هایی صاف می شوند تا آماده پیچیده شدن با دست شوند. برگ های سیگار پس از پیچیده شدن، اگر که فرایند را به صورت کامل طی کرده باشند می توانند سالها در 12 الی 20 درجه سانتیگراد و 70% رطوبت نگهداری شوند. البته هر چه عمر سیگار برگ بیشتر باشد، کالایی گرانبهاتر تلقی می گردد. سیگار برگ را در دستگاهی به نام هومیدور نگهداری میکنند در حقیقت هومیدور شایط فوق را برای سیگار مهیا می کند. حتی در صورتی که سیگار برگ خشک شود، می توان آن را در هومیدور قرار داده و دوباره نگهداری کنند.

در حال حاضر بزرگترین شرکت تولید کننده سیگار برگ جهان آلتادیس است. آلتادیس در آمریکا، دومینیکن و هندوراس سیگار برگ تولید می کند. همچنین سهم عمده ای از شرکت هابانوس دارد.

تقریبا تمام سازندگان مدرن سیگار برگ امروزی را همان کارخانه داران کوچک تولید سیگار تشکیل می دهند که این هنر را از نسلی به نسل دیگر انتقال  داده اند. این خانواده ها در اکثر تبلیغات سیگار برگ ها نشان داده می شوند.

در حال حاضر سلطان سیگار برگ دنیا شش نفر هستند که عمده تجارت این کالا را در اختیار دارند:

1-      آقای ادگار ام کولمن، میر عامل شرکت سیگار که در ایالات متحده آمریکا زندگی می کند.

2-      آقای زیانو دیویداف، بنیانگذار شرکت دیویداف که در سویس زندگی میکند.

3-      آقای کارلوس فونته، در جمهوری دو مینیکن زندگی می کند.

4-      آقای فرانک لانزا، در ایالات متحده آمریکا

5-      آقای استنفرد جی نیومن از آمریکا

6-      آقای آنجلو الیوا از آمریکا

شناخته ترین آنها خانواده فونته میباشد. کارخانه آنها هنوز به صورت خانوادگی اداره می شود و این خانواده یکی از بزرگترین ثروتمندان تاریخ هستند.

چگونگی تقسیم بندی سیگار برگ:

معمولا سیگار برگ را با توجه به رنگ آن طبقه بندی می کنند. تولید کنندگان سیگار برگ بیش از صد ها جلد کتاب در این مورد منتشر کرده اند ولی به صورت کلی با توجه به سطح ظاهری سیگار برگ و رنگ آن به هفت گروه عمده تقسیم می شوند:

Figurado

Description

Torpedo

Like a parejo except that the cap is pointed.

Pyramid

Has a broad foot and evenly narrows to a pointed cap.

Perfecto

Narrow at both ends and bulged in the middle.

Presidente/Diadema

shaped like a parejo but considered a figurado because of its enormous size and occasional closed foot akin to a perfecto.

Culebras

Three long, pointed cigars braided together.

Tuscanian

The typical Italian cigar, created in the early 19th century when Kentucky tobacco was hybridized with local varieties and used to create a long, tough, slim cigar thicker in the middle and tapered at the ends, with a very strong aroma. It is also known as a cheroot, which is the largest selling cigar shape in the United States.

البته سازندگان سیگار برگ به غیر از تولید یک نوع ناب از سیگار، دست به تولید گونه های ترکیبی یا میکسچر هم می زنند. گونه های میکسچر به گونه ای از سیگار برگ ها اطلاق می گردد که به صورت ترکیبی از چند برگ پیچیده می شوند که بیشترین لذت را برای استفاده کننده در بر داشته باشد. سیگار برگ ها معمولا یک سر پیچیده هستند که اکثرا احتیاج به بریدن یا کات کردن دارد. این قسمت بوسیله مایع سیگار (عصاره سیگار) و یا آرد و آب جمع می شوند.

سیگار برگ ها به سه صورت کات (بریده) می شوند:

1-      گیلوتین کات

2-      وی کات

3-      پانچ کات

سیگار برگ هایی که از سر پیچیده شده اند معمولا کات می شوند. به قسمت ابتدایی سیگار برگ اصطلاحا (Foot) گفته می شود. لازم به ذکر است که تدخین سیگار برگ به صورت گرفتن کام آرام از سیگار برگ و چرخاندن آن در دهان صورت می پذیرد و بر عکس سیگارت، داخل دادن آن در ریه ها چندان متداول نیست.لازم به ذکر است که معمولا سیگار برگ را باید با فندک روشن کرد چرا که استفاده از کبریت به دلیل وجود گوگرد در آن موجب عوض شده طعم اصلی سیگار برگ می گردد.

طعم سیگار های برگ با توجه به رنگ آنها با هم تفاوت دارد. این مسئله کاملا شبیه توتون پیپ می باشد. هر چه سیگار برگ تیره تر باشد، معلوم است که در آن اسانس بیشتری به کار رفته و در نتیجه سیگار برگ لایت تری استفاده می کنید. سیگار برگ های روشن نشان دهنده عدم استفاده اسانس بوده و طعم اصلی سیگار را امتحان می کنید.

انواع لفافه های سیگار برگ:

Color

Description

Double Claro

very light, slightly greenish (also called Candela, American Market Selection or jade); achieved by picking leaves before maturity and drying quickly, the color coming from retained green chlorophyll; formerly popular, now rare.

Claro

very light tan or yellowish. Indicative of shade-grown tobacco.

Colorado Claro

medium brown, includes Natural and English Market Selection

Colorado

Distinctive reddish-brown (also called Rosado or Corojo)

Colorado Maduro

darker brown; often associated with African wrapper from Cameroon, and Honduran or Nicaraguan grown wrapper from Cuban seed.

Maduro

Very dark brown or black; primarily grown in Connecticut, Mexico, Nicaragua and Brazil.

Oscuro

Very black, (also called Double Maduro), often oily in appearance; has become more popular in the 2000s; mainly grown in Cuba, Nicaragua, Brazil, Mexico, and Connecticut, USA.

 

برخی از کلماتی که برای توصیف طعم سیگار برگ به کار می روند عبارتند از: تند، تند فلفلی، خامه، سوخته، سبز، خاکی، جنگلی، کاکائو، بلوط و چرمی. اقلام مختلفی که در عطر و طعم توتون تاثیر گذار هستند به این قرارند: نوع توتون، کیفیت برگ، طعم دهنده اضافه شده به سیگار، سن، رطوبت و نوع ساخت سیگار برگ (دست ساز و یا ماشین ساز).

هومیدور

هومیدور وسیله ای است جهت نرم و سالم نگه داشتن سیگار برگ. اگر که شما عادت به استفاده از سیگار برگ و یا توتون دارید داشتن یک هومیدور مناسب با استفاده برای شما حتمی است. هومیدور میبایستی 68 تا 74% درصد رطوبت و دمایی در حدود 68 درجه فارتهایت را تامین کند. اگر که سیگار برگ شما خارج از هومیدور باشد حتما خشک می شود. در این زمان است که سیگار برگ خشک بسیار تند می سوزد و معمولا طعم تند و رایحه ای خشک به خود می گیرد. این در حالی است که سیگار برگ های نرم و سالم که در هومیدور بوده اند بسیار نرم می سوزند و طعم آنها خنک و لایت است.

معمولا داخل هومیدور ها با چوب سدر و یا چوب ماهون ساخته می شوند. قمسمت خارجی آن میتواند در برخی قسمتها پلاستیک و یا فلز باشد. در هر حال خرید یک هومیدور از یک فروشنده آگاه حتما به شما توصیه می گردد. در ضمن هومیدور های چینی معمولا به دلیل استفاده از چوب بی کیفیت خرید آنها توصیه نمی گردد.

در هومیدورها قسمت خاصی جهت ریختن آب مقطر تعبیه شده است. البته اضافه کردن پروپیلن گلیکول نیز هر سال یک بار توصیه می گردد.

 آرتین

+ نوشته شده در  هشتم اسفند ۱۳۸۹ساعت   توسط   |