توتون و سیگار در ایران

مجموعه مقالات، اخبار و گزارشات پیرامون دخانیات، توتون و سیگار در ایران

توليد سيگار الکترومکانیکی بدون ضرر

 

مجري طرح سيگار الكترومكانيكي اداره كل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان قم از توليد سيگار الكترومكانيكي بدون مضرات سيگارهاي موجود خبر داد.

به گزارش ستاد خبري نخستين نمايشگاه اختراعات و سومين جشنواره دستاوردهاي پژوهشي استان قم، علي حكمت‌انديش با اشاره به ثبت اختراع سيگار الكترومكانيكي اظهار داشت: اين سيگار در ارديبهشت ماه سال جاري به ثبت رسيده است.

وي خاطرنشان كرد: همكاراني از دانشگاه علوم پزشكي و شركت دخانيات در اين اختراع مشاركت و همراهي كرده‌اند.

مجري طرح سيگار الكترومكانيكي اداره كل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان قم با اشاره به محاسن موجود در اين سيگار گفت: اين سيگار مواد مضر مجود در سيگارها را ندارد و در صورت استفاده ويتامين E به بدن فرد وارد مي‌كند.

حكمت‌انديش خاطرنشان كرد: نداشتن بوي ناخوشايند و دارا بودن سيستم تهويه مطبوع با بوي نعنا از ديگر ويژگي‌هاي اين سيگار بوده كه نرم‌كننده سينه بوده و ريه را به وسيله دود آزار نمي‌دهد.

وي با بيان اينكه اين سيگار از هارمالين،‌ هارمين، و‌ هارمالول برخوردار است، اذعان داشت: به دليل وجود اين مواد از ارزش دارويي بالايي برخوردار بوده و براي بيماري‌هاي سياتيك و يرقان مفيد است.

مجري طرح سيگار الكترومكانيكي اداره كل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان قم تصريح كرد: اين سيگار با افزايش ترشحات مجاري تنفسي فوقاني سرفه‌هاي تحريكي را درمان كرده و مسير تنفسي و برونش‌ها را باز مي‌كند و سكسكه را از بين مي‌برد.

حكمت‌انديش خاطرنشان كرد: اين سيگار علاوه بر نداشتن دود آلودكننده به ضد عفوني و ميكروب‌كشي هواي محيط مي‌پردازد.

وي تقويت‌كننده قلب، كاهش‌دهنده استرس، رفع خستگي‌هاي جسمي ‌و شل‌كننده عضلات سفت و بالا بردن قدرت تمركز را از ديگر مزاياي سيگار الكترومكانيكي ذكر كرد.

خبرخونه

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ بهمن۱۳۸۹ساعت 10:28  توسط Irantobac  | 

توتون گیاهی دارای پروتئین فراوان

 

گیاه توتون دارای خواص فراوانی بوده که برای عموم مردم ناشناخته باقی مانده است. استفاده از آن در تولید محصولات دخانی دلیل اصلی این موضوع می باشد. پروتئین و اسید های آمینه موجود در توتون بیشتر از سویا بوده و با پروتئین کازئین شیر برابری می کند. از توتون می توان برای تهیه پروتئین های مخصوص تولید انرژی بهره گرفت و همچنین برای تغذیه و کالری در مناطق مختلف استفاده کرد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ بهمن۱۳۸۹ساعت 9:27  توسط Irantobac  | 

سیگارهای الکترونیکی کریو

 

خارق العاده ترین و عجیب ترین محصولات در نمایشگاه 2011 ces

از آنجا که در اکثر شهرهای دنیا سیگار کشیدن ممنوع اعلام شده است، سیگارهای الکترونیکی می توانند جای آن را بگیرند و گزینه انتخابی جدید آقایان باشد. سیگارهای کریو آسیب زیادی به بدن وارد نمی کنند. آنها به جای دود، بخار آب تولید می کنند اما هنوز صدمات ناشی از نیکوتین را به همراه دارند.

آخرین نیوز

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳ بهمن۱۳۸۹ساعت 15:34  توسط Irantobac  | 

شیوه رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز

 

اخلال در نظام اقتصادی یک کشور ممکن است به مراتب خطرناک تر از مداخلات آشکار دشمنان آن باشد بطوری که این فرایند م یتواند آهسته آهسته شیرازه امنیت معاش مردم و به تبع آن شیرازه نظم و نسق اقتصادی جامعه را به خطر اندازد. پدیده قاچاق یکی از شیو ه هایی است که موجب ایجاد این اخلال و بالتبع بروز نابسامانی اقتصادی  اجتماعی می گردد. از این رو در کشورهای مختلف و به ویژه کشورهای پیشرفته مقررات ویژه ای برای مبارزه با این پدیده تدارک دیده شده است . کشور ما نیز از سالیان قبل کمر همت بر مبارزه جدی با اخلالگران اقتصادی بویژه قاچاقچیان بسته است که وجود انبوهی از قوانین و مقررات خود حکایت از این قصد و عزم دارد .

ادامه مطلب 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۲ دی۱۳۸۹ساعت 14:31  توسط Irantobac  | 

Prevalence of smuggled and foreign cigarette use in Tehran, 2009

 

Abstract

Background Iran is one of two main target markets for tobacco smuggling in the WHO's Eastern Mediterranean Region. The Iranian government has a local tobacco monopoly but there is high demand for international brands. Informal reports show about 20% of cigarette consumption is smuggled brands. This pack survey study is the first in Iran to gather validated information on use of smuggled cigarettes.

Methods A randomized cross-sectional household survey in Tehran in 2008–2009 of 1540 smokers aged 16–90 (83% men) was performed, including interviewer checking of cigarette packs.

Results In all, 20.9% of cigarettes and 6.7% of domestic branded cigarettes were smuggled. A total of 60.1% of smokers preferred foreign cigarettes. There was no significant difference between consumption of illegal cigarettes by sex. (Fisher exact test p=0.61) Use of smuggled cigarettes was higher among younger smokers (p=0.01)

Conclusions Use of illegal cigarettes is high. Tobacco control laws outlawing their sale are not being enforced.

Jump to full article in PDF format »

+ نوشته شده در  دوشنبه ۶ دی۱۳۸۹ساعت 19:42  توسط Irantobac  | 

ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﻗﻴﻤﺖﺳﻴﮕﺎﺭ ﺑﺎ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻣﺼﺮﻑ ﺁﻥ طی سالهای 1363-1385

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۳ آبان۱۳۸۹ساعت 23:51  توسط Irantobac  | 

مروری کوتاه بر انواع مواد مخدر

 آنچه در مقاله زیر می خوانید شامل تمامی مواد مخدر موجود در بازار نمی باشد . همچنین توجه داشته باشید هر روز انواع جدید مواد مخدر صناعی تولید و روانه بازار می گردد . البته تمامی  داروهای مخدر و روانگردان، مغز و نواحی مخـتـلف بـدن را تـحت تـاثـیـر خـود قـرار میدهند و تعادل شیمیایی بدن را بر هم میزنند.اعتیاد یک مسئله بزرگ بهداشتی و بلایی اجتماعی و دارای جنبه‌های متعدد اقتصادی، سیاسی ، فرهنگی ، روانی ، اخلاقی و حقوقی است. از اینرو آگاهی خانواده‌ها درباره سرانجام نکبت‌بار اعتیاد در پیشگیری و مهار آن کمکی موثر به ‌شمار می‌آید.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  بعضی از داروها نیز ممکن است با ایجاد وابستگی روانی در بیمار موجب افزایش مصرف شوند و اعتیاد بدهند. فرد معتاد با دریافت مواد اعتیادآور سرخوش و راضی می‌شود و با توقف مصرف دارو دجار خماری و اختلال شدید جسمانی می‌گردد. مواد اعتیادآور سبب پیدایش پدیده تحمل نیز می‌شوند. به ‌موجب این پدیده فرد معتاد برای دسترسی به اثر اولیه این مواد که در ابتدا با مقدار کم حاصل می‌شود مصرف خود را افزایش می‌دهد.

شدت و نوع وابستگی نسبت به مواد اعتیادآور برحسب نوع و اثر آن متفاوت است. برخی از این مواد مانند تریاک و مشتقات آن وابستگی شدید ایجاد می‌کنند و برخی دیگر با وجود تاثیری که بر روان و ذهن فرد می‌گذارند اعتیاد دهنده به ‌شمار نمی‌آیند.

 مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن خطرناکترین پدیده جامعه امروزی بحساب می آید که جز تباهی، نابودی، بـیـماری، پشیمانی و مرگ چیزی بدنبال نخواهد داشت. نـتـیـجـه و عاقبت افرادی که به مصرف مواد مخدر مبادرت می ورزنـد بـاید درس عبـرتـی برای افراد دیگر بخصوص جوانان باشـد تا بخاطر شادی ها، خوشـی هـا و اثـرات کـاذب زود گذر و تحت تاثیر دوستان ناباب هرگز حتی فکر مصرف آنها را نیزبـه خـود راه نـدهنـد. تمامی داروهای مخدر و روانگردان، مغز و نواحی مخـتـلف بـدن را تـحت تـاثـیـر خـود قـرار میدهند و تعادل شیمیایی بدن را بر هم میزنند. احساساتی که در پی این گونه مواد در بدن ایجاد میگردند به عوامل زیر بستگی دارد:

 سن: مواد مخدر در جوانان تاثیر سوء بیشتری دارد بـخاطر آنکه مغزشان در حال رشد و تکامل است.

زمان استعمال

خلوص مواد

میزان مصرف

 چگونگی مصرف (تزریق، خوراکی، دود کردن، استنشاق )

 خلق و خو، سطح سلامتی و شرایط محیطی فرد.

 مواد روانگردان

 مواد روانگردان به ۴ گروه تقسیم بندی میگرند:

۱- STIMULANT (محرکها): افزایش انرژی، هوشیاری ذهنی و فـعالـیـت جـسـمــانی، کاهش خستگی، سرکوب گرسنگی، افزایش ضربان قبل و فشار خون. مثال: کـوکـائــین و کافئین . 

۲- DEPRESSAN (سرکوبگرها): کاهـش انــرژی، هـوشیـاری ذهـنـی، ضـربـان قـلـب، فعالیت جسمانی و سرعت تنفس، کاهش سرعت عکس العمل،خواب آور و القاء حالت رویا. مثال: الکل ، مرفین و هروئین. 

۳- HALLUCINOGENS (توهم زاها): تغـیـیـر و اخـتـلال در خـلق و خـو، ادراک و حــواس بینایی، شنوایی و احساسات، القاء حالت رویا. مثال: ماری جوآنا و ال اس دی.

۴- NARCOTICS (مخدرها): القاء بی حسی، کرختی،رخوت و خواب شدید.

انواع گیاهان روانگردان 

۱- OPIUM POPPY (خشخاش)

داروهای استخراجی: هروئین، مورفین، کـدئـیـــن، تریاک. مسکن و ضد درد میباشند.

۲- CANNABIS SATIVA ( شاهدانه)

داروهای استخراجی: TETRAHYDROCANNABINOL که مـــاده ای مسـکن، شـل کنـنـده عـضلات، خـواب آور و آنـتـی بیـوتـیک است. ماری جوآنا و حشیش ازآن گرفته می شـود. حشیش از صمغ گیاه و ماری جوآنا از ساقه و برگ آن. 

۳- COCA

از آن کوکائین استخراج میشود که یک آلکالوئید بی حس کننده موضعی میباشد.

نکته:

به تزریق وریدی موادمخدر MAINLINING و به تزریق زیر پوست و عضلات SKIN POPPING میگویند.

حشیش (CANNABIS) 

اسامی عامیانه: GRASS ،HASH ،DOPE ،BLOW ،DRAW

شکل ظاهری: بصورت تکه های جامد، از رزین گیاه شاهدانه میباشد، قـهـوه ای و یــا مشکی است. 

نحوه استعمال: بـصورت دود کردن با سیگار همراه با سیگار برگ و همراه با چپق و یا قلیان، پختن آن و مصرف بهمراه غذا، همراه به چای نیز دم میکنند. 

اثرات آنی: ریلکس کننده، حواس شنوایی و بینایی (به خصوص رنگها) قویتر میگردنـد، اشتها آور است، فرد حراف و یا منزوی میگردد، واکنش به محرکها کند میشود، دقیقه ها طولانی شده زمانی دیر میگذرد، اجسام عادی عجیب بنظر میرسند.

خطرات کوتاه مدت: احسـاس سـردرگـمـی، اضــطراب، هراس، بد گـمـانـی، تـوانـایـی یادگیری کاهش می یابد، هماهنگی حرکات مختل میشود.

خطرات دراز مدت: پارانوئید، اسکیزوفرنی، جنون، روانپریشی، افسردگی و اضطــراب، استعمال آن همراه با سیگار سبب آسیب جدی به ریه ها میگردد.

ماری جوآنا (MARIJUANA)

اسامی عامیانه: WEED ،GRASS ،POT ،CHRONIC ،JOINT ،BLUNT ،HERB ،GANGA

HEMP ،BASH ،BHANG ،BLAST ،JIVE

شکل ظاهری: از برگ، ساقه شاهدانه بدست می آید. شبیه جـعــفـری خشک سبـز، قهوه ای و یا خاکستری میباشد. اندکی توهم زا است.

نحوه استعمال: مانند حشیش میباشد. 

اثرات آنی: گذشت زمان حس نمیگردد، تمرکز کاهش مییابد، حافظه و یادگیری کاهش می یـابد، افـزایـش فـشار خـون و ضـربـان قـلـب، خشکی دهان، قرمزی چشمها، خواب آلودگی، اشتها آور، اثرات حشیش را نیز دارا می باشد. خنده های مکرر.

خطرات: پارانوئید، آسیب به ریه ها، سرفه و عفونت مجاری تنفس، برونشیت.

هروئین (HEROIN)

اسامی عامیانه: HORSE ،SMACK ،BIG H ، BLACH TAR ،CABALLO ،DRAGON،

GEAR SKAG ،BROWN ،JUNK

شکل ظاهری: از خشخاش بدست می آید، شکل تغییر یافته مورفین است، هـروئین خالص گرد سفید رنگی است که طعم بسیار بدی دارد، هـروئـیـن مـعمولا با مواد دیگری مانند نشاسته، پودر شکر، پودر تالک، پودر شیر، آرد و گچ و ترکیب می گردد، هـروئـیـــن میتواند قهوه ای و یا مانند قیر تیره باشد. 

طرز استعمال: دود کردن، تزریق وریدی، استنشاق (زمانی که گرم میگردد میسوزد و ایجاد دود میکند به استنشاق دود آن CHASING THE DRAGON میگویند.)

اثرات آنی: خـوشـی زیاد، کاهش درد، تـهوع، خـارش شـدیـد، چـرت زدن، کـنـد شـدن تـنـفس، خـواب آلـودگـی، نشئـگی، ریـلـکس شـدن. مسـکن درد بسیار قوی، احساس سنگینی، گویی یک پتوی گرم دور بدتان کشیده شده است. 

خطرات: بسیار اعتیاد آور است، هپاتیت، ایدز، اسـتـعمال بیش از حد تنفس را متوقف کرده و سبب مرگ میشود. چون با موادی همچون گچ، آرد، تالک و غیره ترکیب میـگردد، استعمال تزریقی آن سبب ایجاد حساسیت در بدن و خارش شدید میشود. صـــدمه به قلب و عروق خونی، عفونت، هموروئید و سوء تغذیه، آسیب به کبد و کلیه.

کوکائین (COCAIN)

اسامی عامیانه:NOSE CANDY ،BASE ،FLAKE،TOOT ،WHITE ،BLOW ،SNOW ROCK ،CHARLIE،

COKE ،STARDU

شکل ظاهری: گرد سفید رنگی که از برگهای خشک شده گیاه کوکا بدست می آید.با پختن کوکائین همراه با جوش شیرین ماده مخدر دیگری بنام CRACK حاصل می گــردد. کرک بسیار بسیار اعتیاد آور بوده و بشکل حبه های سفید و یا قهوه ای رنگی میباشـد. معمولا با نشاسته، شکر، ویتامین سی، پودر شیر و پودر تالک ترکیب می گردد.

نحوه استعمال: استنشـاق از راه بیـنـی، تـزریق وریـدی، دود کـردن کـرک تـوسط پیپ، جویدن برگها، بکار بردن در غشاء مخاطی دهان، مهبل و مقعد.

اثرات آنی: یک محرک میباشد، اثراتش بسیار زود از میان می رود (۳۰ دقیـقـه بـعد) کـه سبب میگردد فرد احساس افسردگی و نا آرامی کند، حـتی بـا یکـبـار مـصرف اعتـیـادآور است. افـزایش اعتمـاد بنـفس، احسـاس نیـرومنـدی و هـوشـیـاری، سـبــب تپــش قلب می گـردد، انرژی زا، فرد حراف و یا کم حرف میشود، سریع و چابک، شنگولی. از مـیـان رفتـن تـمرکـز، هــماهنگی حرکات و میل جنسی، تنفـس کـم عـمـق و نامـنـظـم، رفـتـار خشونت آمیز، رعشه، بسیار زود اثرش ایجاد می گـردد (۱۰ ثـانـیـه پـس از اسـتـعـمـال) افزایش انرژی، تقویت نیروی جنسی، ترشح دپامین در مغز. خطرات: استنشاق آن از را بینی سبب آسیب به پره مــیانی بینی شده و در آن ایجاد حفره میکند. آنقدر خطرناک است که با اولین مصرف می تواند سبب سکته قلبی گـردد. مشـکـلات تـنـفسی، آسیـب بـــه ریه، تشنج و مرگ ناگهانی. در دراز مـدت نـیـز سـبـب پارانوئید، توهم، خشونت و کاهش وزن میگردد.به مغز و قلب نیز آسیب جدی میرساند. 

ال اس دی (LSD) 

مخفف LYSERGIC-ACID-DIETHYLAMIDE میباشد. 

اسامی عامیانه: ACID ،TABS ،BLOTTER

شکل ظاهری: در کاغذهای مربعی شکل کوچک که مـعـمـولا روی آنـهـا طرح و نـقـوش مختلفی وجود دارد-بصورت قرصهای ریزی بنام MICRODOTS ،DOTS، به صـــورت مـایع، کپسول و ژلاتین نیز موجود میباشد. ال اس دی خالص گرد بی بـو و سفـیـد رنگی است که از یک نوع قارچ استخراج میگردد.

نحوه استعمال: استنشاق، دود کردن، تزریق، خوراکی.

ثرات آنی: توهم زای قوی، حالت پرواز (TRIP)، ظـرف یک ساعت پس از مصرف ظـــاهر گشته و ۸ الی ۱۲ ساعت اثر آن باقی می مـاند، فـرد قـادر بـه خـاتمه دادن به این حالت نمی بـاشـد، رنــگها روشنتر، اصوات جدیدتر و حرکات و زمان کند تر و یا تندتر می گـردد. ادغام حواس در یکدیگر (رنگها شنیده میگردد و صداها دیده میشود)، کاهش اشتها، گر گرفتگی، پارانوئید، لرز، تپش قلب، سر در گمی و تنفس سریع.

خطرات: یک حالت پرواز و یا نشئه گی حاصل از ال اس دی میتواند خوشایند بـاشد اما یک تریپ بد بسیار وحشت آور خواهد بود. مسـئـله دیـگر حـالتـی اسـت که تریپ مجددا بدون استعمال ال اس دی برای فرد بارها و بارها تکرار میشود که FLASH-BACK نامــیده میگردد. افسردگی، روانپریشی، جنـون، تشـنـج، مـرگ، خود کشی از عواقب مصرف آن بشمار میرود.

 منبع: سایت پزشکان بدون مرز

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ آبان۱۳۸۹ساعت 13:53  توسط Irantobac  | 

Cuban cigars

 

Cuban cigars are rolled from tobacco leaves found throughout the country of Cuba. The filler, binder, and wrapper may come from different portions of the island. All cigar production in Cuba is controlled by the Cuban government, and each brand may be rolled in several different factories in Cuba. Cuban cigar rollers or “torcedores” are claimed by cigar experts to be the most skilled rollers in the world. Torcedores are highly respected in Cuban society and culture and travel worldwide displaying their art of hand rolling cigars.

Habanos SA and Cuba tabaco between them do all the work relating to Cuban cigars, including manufacture, quality control, marketing and sales, cost, and export. This state produces both handmade and machine made cigars. All boxes and cartons are marked Hecho en Cuba (made in Cuba). Machine-bunched cigars finished by hand add Hecho a mano, while fully hand rolling cigars say Totalmente a mano in script text, though not all Cuban cigars will include this statement. Some products show a TC or Tripa Corta, meaning that short filler and cuttings were used in the hand-rolling process. Because of the perceived status of Cuban cigars, counterfeits are somewhat commonplace.

United States embargo against Cuba

On February 7, 1962, US President John F. Kennedy imposed a trade embargo on Cuba to sanction Fidel Castro’s communist government. According to Pierre Salinger, then Kennedy’s press secretary, the president ordered him on the evening of February 6 to obtain 1,200 H. Upmann brand petit corona Cuban cigars; upon Salinger’s arrival with the cigars the following morning, Kennedy signed the executive order which put the embargo into effect.

Richard Goodwin, a White House assistant to Presidents Kennedy and Johnson, revealed in a 2000 New York Times article that in early 1962 JFK told him, “We tried to exempt cigars, but the cigar manufacturers in Tampa objected.”

The embargo prohibited US residents from legally purchasing Cuban cigars on the market, and Cuba was deprived of its major customer for tobacco.

In the United States, authentic Cuban-made cigars are seen as “forbidden fruit” for Americans to purchase. Upon the expropriation of private property in Cuba, many former Cuban cigar manufacturers moved to other countries (primarily the Dominican Republic) to continue production. Dominican Republic’s production of tobacco grew significantly as a result. After reallocation, most Cuban manufacturers continued to use their known company name, seed, and harvesting technique while Cubatabaco, Cuba’s state tobacco monopoly after the Revolution, independently continued production of cigars using the former private company names. As a result, cigar name brands like Romeo y Julieta, Gloria Cubana, Montecristo among others, exist in both Cuba and the Dominican Republic.[citation needed] Honduras and Nicaragua are also mass manufactures of cigars. Some Cuban refugees make cigars in the U.S. and advertise them as “Cuban” cigars, using the argument that the cigars are made by Cubans.

It remains illegal for US residents to purchase or import Cuban cigars regardless of where they are in the world, although they are readily available across the northern border in Canada and the southern border in Mexico. While Cuban cigars are smuggled into the USA and sold at high prices, counterfeiting is rife; it has been said that 95% of Cuban cigars sold in the USA are counterfeit. Although Cuban cigars cannot legally be imported into the USA, the advent of the Internet has made it much easier for people in the United States to purchase cigars online from other countries, especially when shipped without bands. Cuban cigars are openly advertised in some European tourist regions, catering to the USA market, even though it is illegal to advertise tobacco in most European regions.

 www.tobacco-news.net

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ آبان۱۳۸۹ساعت 13:46  توسط Irantobac  | 

سیگار با تغییر عملکرد ژن ها ، اثرات منفی روی سیستم ایمنی دارد

 

سیگار با تغییر عملکرد ژن ها ، اثرات منفی روی سیستم ایمنی داشته و در بروز سرطان ، مرگ و متابولیسم سلول ها نقش عمده ای دارد.

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض دود سیگار می تواند عملکرد ژن ها را به گونه ای تغییر دهد که اطلاعات یک ژن به ساختارها و عملکردهای یک سلول تبدیل شود.

 به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ساینس دیلی ،   تغییراتی که در نتیجه مواجهه با دود سیگار ایجاد می شود، اثرات منفی گسترده ای روی سیستم ایمنی گذاشته و در بروز سرطان، مرگ و متابولیسم سلولی نقش عمده ای دارد.

محققان دانشگاه تاسمانیای استرالیا در مطالعه خود روی ۱۲۴۰ نفر، ۳۲۳ ژن منحصر به فرد را شناسایی کردند که میزان برنامه ریزی ژنتیکی آن ها به طور قابل ملاحظه ای با دود سیگار در ارتباط است.

محققان این تغییرات را با مطالعه فعالیت ژن ها در سلول های سفید خونی افراد مورد مطالعه شناسایی کردند.

محققان با مطالعه روی این افراد که حدود ۲۹۷ نفر از آن ها افراد سیگاری تشکیل می داد ارتباط میان دود سیگار و تأثیر آن را روی عملکرد ژن ها نشان دادند.

نتایج حاکی از آن بود که نه تنها ژن های به خصوص، بلکه تمام شبکه واکنشی ژن ها تحت تأثیر دود سیگار قرار می گیرد و از همه بیشتر تأثیر دود سیگار روی رونوشت ژن هاست که بیشترین خطر را برای بروز بیماری ها به وجود می آورد که از این میان می توان به سرطان اشاره کرد.

پژوهشگران پیش از این اعلام نموده بودند کشیدن سیگار ، فعالیت ژن‌های فرد را در بدنش تغییر می‌دهد و به این طریق می‌تواند خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها را افزایش دهد.

بر اساس مطالعه اخیر محققان که نتایج آن در شماره جدید نشریه ژنومیک پزشکی منتشر شد ، محققان در موسسه تحقیقاتی منزیس تاسمانی در استرالیا با همکاری محققان در تکزاس به این نتیجه رسیدند که کشف اخیر چگونگی تاثیر سیگار بر سلامت عمومی بدن را مشخص تر خواهد کرد.

این دانشمندان با بررسی نمونه خون یک هزار و دویست و چهل فرد که بین شانزده تا نود و چهار سال داشتند به نتایج جالبی در باره تاثیر سیگار دست یافتند.

محققان دریافتند سیگاری های این مطالعه که تعداد آنها به دویست و نود و هفت نفر می رسید ، بیشتر از دیگران ، الگوهای بیان ژنی gene expression نامتعارف داشتند که این الگوها با تولید تومورها در ارتباط هستند.

بیان یک ژن هنگامی روی می دهد که فرمان ایجاد یک پروتئین توسط آن صادر شود. بر اساس این مطالعه ، محققان دریافتند بیان ژن ها در افراد سیگاری ، در سیصد و بیست و سه ژن ، افزایش یا کاهش می یابد.

دکتر ژاک چارلس ورث از گروه محققان می گوید در برخی سطوح ، ما از تاثیر بی حد و حصر سیگار بر بیان ژن ها شگفت زده می شویم به خصوص هنگامی که این تاثیر را در افراد غیر سیگاری ، که دود سیگار دیگران را تحمل می کنند‌، مشاهده می کنیم.

بنا به گفته این پژوهشگران ، این نتایج نشان می دهد که نه تنها ژن های یک فرد بلکه تمام شبکه ژن های آنان تحت تاثیر سیگار قرار می گیرند.

منبع: سایت پزشکان بدون مرز

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۸ تیر۱۳۸۹ساعت 8:6  توسط Irantobac  | 

پیشینه پیدایش سیگار در جهان‌

 

انسان از زمان‌های قدیم توتون را می‌شناخته است. <هرودت> مورخ مشهور یونان در این‌باره چنین نوشته است: طایفه‌های صحرانشین که در جنوب کشور ما اقامت داشتند و همچنین بومیان آفریقا, یک نوع گیاه را می‌سوزاندند و دودش را می‌خوردند. اروپاییان برای اولین بار در سال ۱۴۹۲ میلادی در هنگام کشف قاره آمریکا به‌ وسیله <کریستف کلمب>، با دود کردن این گیاه وحشی (توتون) آشنا شدند سپس شخصی به نام <کرومن> توتون را از آمریکا برای اروپاییان به ارمغان آورد و مصرف این گیاه سمی‌ را به آن‌ها آموخت. استعمال دخانیات را فاتحین اسپانیایی آمریکا از بومیان آن سرزمین آموختند. برگ‌های توتون در سال ۱۵۱۹ میلادی به اسپانیا رسید ولی تا سال ۱۵۶۰ عمومیت نداشت. توتون در اواسط قرن ۱۶میلادی به ژاپن وارد شد.

توتون ظاهرا توسط پرتغالی‌ها وارد ایران شده است. از آن زمان تاكنون استعمال توتون به‌عنوان یكی از عجیب‌ترین عادت‌های بشر، سلامت میلیون‌ها انسان را در سراسر جهان تهدید می‌كند.‌

اگرچه تنباكو در فرهنگ غرب برای بیش از ۴۰۰سال مورد استفاده قرار گرفته ولی كشیدن سیگار، نوعی پدیده قرن بیستمی‌ با عواقب بهداشتی و اقتصادی خاص خود می‌باشد. در اجلاس افتتاحیه كنفرانسی كه توسط سازمان بهداشت جهانی و سازمان مبارزه با سرطان در آمریكا و اتحادیه بین‌المللی مبارزه با سرطان و سازمان مبارزه با سرطان در آمریكا و اتحادیه بین‌المللی مبارزه با سرطان تشكیل شد، اعلام گردید كه سیگارهای جهان سالی ۳تریلیون عدد سیگار می‌كشند و یكصد میلیارد دلار خرج آن می‌كنند و حدود شش میلیون هكتار از بهترین زمین‌های زراعتی جهان برای تهیه این محصول صددرصد مضر اختصاص یافته است. در حالیكه در گزارش صندوق حمایت از كودكان (یونیسف) وابسته به سازمان ملل آمده است كه طبق آمار این سازمان در هر دو ثانیه یك كودك بر اثر كمبود مواد غذایی یا ابتلاء به بیماری تلف شده است.

در ایران به‌طور دقیق زمان آغاز دود كشی را نمی‌توان تعیین كرد ولی مدارك تاریخی نشان می‌دهد هنوز نیم قرن از دودكشی در اروپا نگذشته بود كه چپق كشی در ایران رواج یافت. درباره وارد شده توتون به ایران احتمالات گوناگون وجود دارد و برخی احتمال می‌دهند به دستیاری عثمانی‌ها وارد ایران شده است. برخی دیگر ورود آنرا به پرتقالی‌ها در سال ۹۹۹ه- ق (۱۵۹۰ م) نسبت می‌دهند كه در زمان شاه عباس صفوی به‌صورت قلیان و چپق رواج یافت. در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار, دولت وقت ایران امتیاز, كاشت، داشت، برداشت و فروش آن را به یك كمپانی انگلیسی اعطاء كرد. در سال ۱۳۱۶ ه- ش كارخانه جدیدالتاسیس دخانیات ایران سالیانه ۶۰۰ میلیون نخ سیگار تولید می‌كرد.‌

در سال ۱۳۵۶ه . ش یعنی چهل سال بعد از آن تاریخ, این میزان به ۲۴ میلیارد نخ یعنی چهل برابر چهل سال پیش رسید. از این تعداد سیگار ۱۳ میلیارد نخ آن داخلی و ۱۱ میلیارد بقیه خارجی بود. طی سال‌های اول ۱۳۵۷ ه . ش كاهش مختصری در تولید سیگار ایجاد شد اما از سال ۱۳۶۰ ه . ش مجددا سیر صعودی سریع‌تری گرفت و در سال ۱۳۶۲ه .ش به ۲۷ میلیارد نخ رسید. در سال ۱۳۱۵ه . ش تقریبا ۱۲۰۰۰ هكتار و در سال ۱۳۷۴ ه . ش ۳۰۰۰۰ هكتار از مرغوب‌ترین زمین‌های حاصلخیز كشور زیر كشت توتون بوده است.‌در گزارش وضعیت جهانی استعمال دخانیات برای ۱۹۰ كشور جهان توسط سازمان جهانی بهداشت در سال ۱۹۹۷م چنین آمده است: در ابتدای دهه ۱۹۹۰م در جهان یك میلیارد و صد میلیون نفر سیگاری زندگی می‌كردند. به‌عبارت دیگر ۴۷ درصد همه مردان پانزده ساله و بالاتر و ۱۲ درصد همه زنان پانزده ساله و بالاترجهان سیگاری بوده‌اند. در این حال میانگین مصرف روزانه سیگاری‌ها در كل ۱۶ نخ سیگار و برای آفریقا با كمترین میزان مصرف ۱۰ نخ و آمریكا و اروپا با ۱۸ نخ بالاترین میزان مصرف بوده است. برآورد می‌شود كه شیوع سیگاركشیدن در سطح اروپا در میان نوجوانان سنین ۱۵تا۱۸ سال حدود ۳۰ درصد باشد.

سایت علمی دانشجویان ایران

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ تیر۱۳۸۹ساعت 14:16  توسط Irantobac  | 

آمار مصرف سیگار در ایران

 


براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، 09/11 درصد جمعیت 15 تا 64 سال شامل 13/21 درصد مردان و 81/0 درصد زنان به طور روزانه مصرف کننده مواد دخانی در کشور هستند.

به گزارش مهر، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه ملی با دخانیات وزارت بهداشت اعلام کرد: استعمال دخانیات از عوامل اصلی مرگ در جهان بوده و میزان مرگ سالانه براثر مصرف مواد دخانی تا سال 2030 به 8 میلیون نفر می‌رسد.

در حال حاضر 3/1 میلیارد نفر از جمعیت جهان سیگاری هستند که 84 درصد آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.

بنابراین گزارش در کشورهای در حال توسعه 4/3 درصد افزایش مصرف سالانه مواد دخانی دیده می‌شود و استعمال سالانه این مواد کشنده باعث مرگ 4/5 میلیون نفر انسان در سال بر اثر سرطان ریه، بیماری‌های قلبی و دیگر بیماری‌ها می‌شود، که انتظار می‌رود این رقم تا سال 2030 به بیش از 8 میلیون نفر در سال برسد.
 
این گزارش حاکی است بیش از 80 درصد مرگ و میرهای ناشی از مصرف مواد دخانی در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد و همه‌ گیری استعمال دخانیات در کشورهایی با رشد اقتصادی کمتر بیشتر مشاهده می‌شود.
 
این گزارش می‌افزاید: در ایران سالانه بیش از 60 میلیارد نخ سیگار دود می‌شود که این میزان رقمی بیش از هزار و 700 میلیارد تومان را در بر می‌گیرد.
 
براساس آخرین آمار مربوط به بررسی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر که در سال 1387 منتشر شده است 09/11 درصد جمعیت 15 تا 64 سال شامل 13/21 درصد مردان و 81/0 درصد زنان به طور روزانه مصرف کننده مواد دخانی در کشور هستند.
 
این گزارش در پایان تاکید می‌کند 10 میلیون ایرانی سالانه هزار و 100 میلیارد تومان سیگار دود می‌کنند که منجر به قربانی شدن 60 هزار ایرانی در سال می‌شود.

منبع: همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ تیر۱۳۸۹ساعت 14:5  توسط Irantobac  | 

میان افسردگی و وابستگی عاطفی به سیگار رابطه عمیقی وجود دارد

 

بر اساس یک تحقیق در آمریکا مشخص شد که رابطه میان افسردگی و کشیدن سیگار آن قدر عمیق است که هر چه افسردگی روحی و روانی فرد بیشتر باشد، احتمال ترک کمتر است!  


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  یکی از کارشناسان و محققان مرکز تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا  به نام لورا آی . پرات   معتقد است؛ طی سه سال تحقیق بر روی افراد ۲۰ سال و بالاتر به این نتیجه دست یافتیم که هر قدر میزان افسردگی روحی و روانی فرد بیشتر باشد، وی بیشتر سیگار می‌کشد و احتمال ترک در این افراد بسیار کمتر است؛ چرا که رابطه بسیار تنگاتنگی میان این دو عامل وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: فرد افسرده نیازمند وابستگی به یک شی و یا عامل است و این وابستگی و اعتماد کاذب به ماده مخدر ویا سیگار در این افراد بیشتر از دیگران است.

همچنین مردان بیشتر از زنان تمایل به کشیدن سیگار دارند، اما اگر فاکتور افسردگی را دخیل کنیم، زنان افسرده بیشتر از مردان تمایل به کشیدن سیگار دارند؛ به طوری که ۴۸ درصد از زنان و ۴۰ درصد از مردان با افسردگی شدید تمایل به کشیدن سیگار دارند، در حالی که در حالت عادی زنان ۱۷ درصد و مردان ۲۵ درصد تمایل به کشیدن سیگار دارند.

همچنین بیش از نیمی از سیگاری‌های افسرده در هر پنج دقیقه یک سیگار روشن می‌کنند؛ در حالی که تنها ۳۰ درصد از سیگاری‌های معمولی در هر پنج تا ۱۰ دقیقه اقدام به سیگار کشیدن می‌کنند.در این میان سیگاری‌های افسرده دو برابر بیشتر از سیگاری‌های عادی اقدام به کشیدن سیگار می‌کنند؛ به طوری که سیگاری‌های افسرده بیش از یک پاکت سیگار در روز می‌کشند.

در هر گروه سنی افراد افسرده کمتر تمایل به ترک سیگار دارند و حتی مصرف روزانه خود را بنا به شدت افسردگی روحی خودشان تغییر می‌دهند. همچنین افراد افسرده بیش از سایرین تمایل به کشیدن سیگار و امتحان کردن آن دارند.

منبع: سایت پزشکان بدون مرز

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۰ تیر۱۳۸۹ساعت 8:41  توسط Irantobac  | 

جنبش ضد تنباکو در آلمان نازی

 

مطلب زیر در رابطه با جنبش ضد سیگار در زمان هیتلر در سایت ویکیپدیا آورده شده:

 

 

یک پوستر تبلیغاتی نازی ها بر ضد سیگار یا عنوان «کسی که پشت سر هم سیگار می‌کشد» این شخص سیگاری نیست که سیگار را از بین می برد، بلکه این سیگار است که شخص را می بلعد.

جنبش ضد تنباکو در آلمان نازی یکی از فعالیت های مهم اجتماعی در دوران حکومت نازی ها بود. عمده ترین کار این جنبش فعالیت بر ضد استعمال تنباکو و مصرف مشروبات الکلی بود. دولت ناسیونال سوسیالیستی کوشش بسیار زیادی انجام داد تا بتواند به شیوه های فرهنگی و تبلیغاتی مردم را به ترک مشروبات الکلی و سیگار ترغیب کند. دولت آلمان نازی کوشش کرد از طریق قانونی تا حد قابل توجهی با مصرف مشروبات الکلی برخورد کند. برای مثال رانندگانی که تحت تاثیر مشروبات الکلی قرار می گرفتند به سختی مجازات می شدند. دولت می کوشید جوانان را به خوردن نوشیدنی های سالم به جای مشروبات الکلی تشویق کند و این مساله تا حد زیادی به ویژه در میان افراد سازمان جوانان هیتلری به انجام رسید.در سال ۱۹۳۷ قانونی تصویب شد که فروش مشروبات الکلی را به افراد کم سن ممنوع می کرد.

علاوه بر مشروبات الکلی ، دولت آلمان نازی با پیگیری های شخصی هیتلر کوشش بسیاری برای ترغیب مردم آلمان به ترک سیگار و دخانیات انجام داد.تقریباً نیمی از پزشکان آلمانی به حزب نازی ملحق شدند و این مساله نشانگر روابط خوب دولت ناسیونال سوسیالیستی با جامعه پزشکان است. یکی از مسائلی که نازی ها برای تبلیغ مکتب خود از آن استفاده می کردند این بود که رهبران کشورهای متفقین یعنی ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی ، وینستون چرچیل نخست وزیر انگلستان و روزولت رئیس جمهور ایالات متحده افرادی بودند که به شدت در استعمال سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی افراط می کردند. و در مقابل رهبران کشورهای بزرگ فاشیستی همچون آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی ، بنیتو موسولینی رهبر ایتالیا و فرانسیسکو فرانکو رهبر اسپانیا سیگار نمی کشیدند و از نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز می کردند.

رابطه سیگار و سرطان

اولین بار پژوهشگران آلمان نازی بودند که رابطه بین سرطان ریه و دخانیات را ثابت کردند. اما تحت تبلیغات وسیع متفقین در جریان جنگ جهانی دوم بسیاری از موفقیت های پزشکی در آلمان نازی از یاد رفت به طوری که بسیاری از مردم گمان می کنند اولین بار دانشمندان آمریکایی و بریتانیایی به این مساله پی برده اند. مبارزه با دخانیات در آلمان نازی بسیار گسترده بود و جنبش مبارزه با دخانیات تحت پشتیبانی مستقیم هیتلر قرار داشت به طوری که نازی ها ترک سیگار و دخانیات را یک وظیفه ناسیونال سوسیالیستی می دانستند.

یکی از شعارهای معروف در دوره رایش سوم برای ترویج سلامت مادران این جمله بود.

«             Mütter vermeidet Alkohol und Nikotin! Trinkt Süßmost! Süßmost baut auf

مادران از الکل و نیکوتین بپرهیزید! آب سیب بنوشید! آب سیب بدن را سالم میسازد.         »

 راینه لوفت (هوای پاک) روزنامه اصلی جنبش ضد دخانیات بود علاوه بر راینه لوفت دیگر مجلات آلمانی همچون گزوندز فولک (مردم سالم) و گزوندز لبن  (زندگی سالم) خطرات سیگار کشیدن را به مردم گوشزد می کردند. در طول حکومت نازی ها قوانینی بر ممنوعیت استعمال دخانیات به تصویب رسید که سیگار کشیدن در تمام ادارات دولتی و هتل ها و همچنین مدارس و حتی کشیدن سیگار برای اعضای اس اس در حین انجام کار ممنوع شد.

سیگار و ارتش آلمان نازی

در وهرماخت (نیروی مسلح آلمان نازی) نیز محدودیت هایی در سیگار کشیدن ایجاد شد. در ابتدا جیره سیگار برای هر سرباز در روز به شش عدد محدود شد و در ادامه این محدودیت به پنجاه نخ سیگار در ماه برای هر سرباز رسید. در طول جنگ هیتلر دستور داد ارائه جیره سیگار به سربازان طوری باشد که آنها از کشیدن سیگار منصرف شوند. هیتلر پیشنهاد داد هزینه صرف شده برای تهیه سیگار را صرف دادن غذای بیشتر به سربازان یا دادن شکولات به آنها کنند.

شکست نسبی جنبش

جنبش ضد دخانیات در آلمان نازی اگر چه در زمان خود نیرومندترین جنبش ضد دخانیات بود اما در نیمه اول حکومت آلمان نازی یعنی به طور تقریبی تا سال ۱۹۴۰ موفقیتی کسب نکرد و حتی مصرف سیگار توسط هر نفر آلمانی به طور سالانه گسترش یافت و میزان مصرف دخانیات در آلمان از فرانسه بیشتر شد. شاید مصرف سیگار در آلمان به این دلیل بود که مردم مشکلات اقتصادی سابق را نداشتند با این وجود از نیمه دوم حکومت هیتلر که دولت رسماً قوانینی را در ممنوعیت سیگار کشیدن در مکان های عمومی، ادارات دولتی، قطارهای شهری و اتوبوس ها تصویب کرد میزان سیگار کشیدن نفری به طور سالانه در آلمان نازی کاهش یافت.

آمار مصرف دخانیات

میزان مصرف سیگار در سال ۱۹۳۰ در آلمان ۴۹۰ سیگار برای هر نفر بود که این میزان به ۱،۰۲۲ سیگار در سال برای هر نفر افزایش یافت اما با تصویب قوانین موثر در ممنوعیت کشیدن سیگار میزان مصرف دخانیات توسط آلمانی ها تا سال ۱۹۴۴ به ۷۴۳ سیگار برای هر نفر کاهش یافت.در ایالات متحده هر نفر ۱،۴۸۵ نخ سیگار تا سال ۱۹۳۰ مصرف می کرد.این رقم تا سال ۱۹۴۰ به ۱،۹۷۶ سیگار برای هر نفر افزایش یافتو این آمار تا سال ۱۹۴۴ به رقم ۳،۰۳۹ سیگار برای هر نفر افزایش یافت.

پس از جنگ جهانی دوم

پس از فروپاشی آلمان نازی و با تصرف این کشور توسط متفقین یکی از نخستین کارهای متفقین وارد کردن سیگار از آمریکا به آلمان بود.قاچاق سیگار در این دوران هم به امری رایج تبدیل شده بود و رهبران جنبش ضد دخانیات توسط متفقین و برخی از احزاب داخلی آلمان تحت فشار قرار گرفتند. در سال ۱۹۴۹ تقریباً ۴۰۰ میلیون سیگار ساخت ایالات متحده به طور غیر قانونی وارد آلمان شد. آمریکا در سال های ۱۹۴۸ و ۱۹۴۹ تقریباً ۹۳،۰۰۰ تن تنباکو و انواع دخانیات وارد آلمان کرد دولت آمریکا برای این طرح تقریباً ۷۰ میلیون دلار پرداخت کرد.

پیوند با نژادگرایی و یهودستیزی

جدا از نگرانی های بهداشتی، ناسیونال سوسیالیستها عمیقاً تحت تاثیر ایدئولوژی بودند؛ مشخصاً، جنبش تحت تاثیر مفاهیم نظافت نژادی و خلوص جسمانی بود. رهبران ناسیونال سوسیالیست معتقد بودند نژاد برتر نباید سیگار بکشد و این که استعمال تنباکو مساوی انحطاط نژادی و وارد شدن صدمات جبران ناپذیر به بدن است. ناسیونال سوسیالیستها تنباکو را یک "سم ژنتیک" می دانستند. متخصصین بهداشت نژادی با استعمال تنباکو مخالف بودند، و می ترسیدند که آن قسمت قابل توارث نط‌فه آلمان را فاسد کند.[نیازمند منبع] فعالان ناسیونال سوسیالیست ضد تنباکو اغلب تلاش می کردند تا تنباکو را چون گناه سیاهپوستان منحط تصویر کنند.

 ناسیونال سوسیالیستها ادعا می کردند یهودیان مسئول مرسوم کردن تنباکو و آثار زیانبار آن هستند. کلیسای ادونتیست روز هفتم در المان سیگار کشیدن را گناهی ناسالم اعلام کرد که از سوی یهودیان پراکنده شده است. یوهانس فن لیر، ویراستار مجله دنیای شمالی (به آلمانی: Nordische Welt)، طی جشن آغاز به کار انستیتو علمی بررسی خطرات تنباکو در سال ۱۹۴۱ ، اعلام کرد که "کاپیتالیسم یهودی" مسئول انتشار مصرف تنباکو در اروپا است. او گفت که نخستین بار یهودیان تنباکو را وارد خاک آلمان کردند و آنها صنعت تنباکو را در آمستردام، نقطه اصلی ورود تنباکو به اروپا، کنترل می کردند.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۹ تیر۱۳۸۹ساعت 9:51  توسط Irantobac  | 

دختران سیگاری، هر روز بیشتر از دیروز

 

پریا خداقلی‌زاده

شاید آن روز که داد برابری زن و مرد در همه عرصه‌ها شنیده می‌شد هیچ‌کس فکر نمی‌کرد، روزی از راه برسد که این برابری و حتی سبقت گرفتن خانم‌ها به کام‌های سیگار از نوع زنانه هم برسد.
حالا دیگر همه چیز زنانه و مردانه شده است حتی چیزهایی که قرار نبود این طور شوند، ماشین‌های زنانه، لپ‌تاپ‌های زنانه، گوشی‌های موبایل زنانه، ورزش‌های زنانه و به تازگی سیگارهای زنانه. سیگارهایی که با تمام هشدارها و تصاویر به ظاهر دلخراشی که رویشان نقش بسته تا اگر هم کسی وسوسه شد و به سمتشان رفت قدری تأمل کند، همچنان در رأس پرفروش‌ترین اجناس مغازه‌ها هستند و مهم اینکه خانم‌ها مخاطبان و طالبان اصلی «لایت» و «ملایم» و «خنک» آنهایند.

ادامه مطلب:

http://www.javanonline.ir/Nsite/FullStory/?Id=301930

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۹ تیر۱۳۸۹ساعت 9:12  توسط Irantobac  | 

آیا سیگار و دخانیات حرام است؟

 

مطلبی که در ذیل آورده شده نظریه جالبی در مورد حرام بودن استعمال دخانیات از نظر شرع می باشد. ادامه مطلب را در لینک مربوطه مطالعه نمائید.

برادر و خواهر مسلمان...
دین اسلام کاملترین و بهترین دینی است که سلامتی ما را در همه امور تضمین میکند و ما را به سوی پاکیها فرا میخواند و آن را حلال کرده است و ما را از آلودگیها و هر چیزی که در آن برای نفس بشر ضرر و زیان باشد، بر حذرداشته و حرام کرده است و یکی از چیزهایی که از نظر شرع اسلام حرام است، استعمال سیگار و قلیان و غیره میباشد.

http://www.708090100.mihanblog.com/post/57

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۹ تیر۱۳۸۹ساعت 9:9  توسط Irantobac  | 

ترک سیگار استرس را کاهش می‌دهد

 

ترک سیگار استرس را کاهش می‌دهد

به گزارش رویترز سیگاری‌ها اغلب ادعا می‌کنند با کشیدن سیگار استرس و عصبانیت آن‌ها فروکش می‌کند اما تحقیقات دانشمندان بریتانیایی نشان می‌دهد با ترک سیگار استرس و نگرانی فرد به طور قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند.
مطالعه روی 496 سیگاری که بعد از ابتلا به بیماری‌های قلبی در بیمارستان بستری شده بودند نشان می‌دهد افرادی که توانستند یک سال سیگار کشیدن را ترک کنند استرس کم‌تری را تجربه می‌کنند.
اما میزان استرس در بیماران قلبی که به سیگار کشیدن خود ادامه دادند تغییر چندانی نمی‌کند.
پیتر هاجک در این باره به رویترز گفت: مطالعات نشان می‌دهد بعضی از افراد سیگاری دچار استرس‌های مزمن هستند. سیگاری‌ها معمولا از این عادت خود برای کاهش استرس استفاده می‌کنند و بسیاری از افرادی هم که سیگار را ترک کرده اند با این تصور که سیگار در کاهش نگرانی و استرس آن‌ها موثر است باز هم به سمت این عادت باز می‌گردند.
اما محققان معتقدند این تصور به هیچ وجه درست نیست. سیگار کشیدن نه تنها در کاهش استرس تاثیری ندارد بلکه باعث افزایش نگرانی و اضطراب در بین معتادان به مصرف سیگار می‌شود.
محققان در حین این مطالعات متوجه شدند 85 درصد از افراد سیگاری در شروع تحقیقات معتقد بودند سیگار کشیدن به کاهش استرس آن‌ها کمک می‌کند و 50 درصد نیز میزان تاثیر آن را بسیار بالا دانسته اند.
این در حالی است که وابستگی به مصرف سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل بروز استرس و نگرانی در یک فرد است. زمانی که سیگاری‌ها نمی‌توانند سیگار بکشند و این دوره اندکی طولانی می‌شود، آن‌ها احساس عصبانیت، ناامیدی، زودرنجی و تند مزاجی و ناراحتی می‌کنند که مهم‌ترین دلیل بروز این فاکتورها وابستگی به مصرف سیگار است. بعد از کشیدن سیگار این علائم اندکی فروکش می‌کند و به همین دلیل این تصور برای فرد به وجود می‌آید که سیگار به کاهش استرس او کمک می‌کند.
اما تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد با ترک سیگار نه تنها فواید زیادی از لحاظ فیزیکی و بدنی برای فرد به ارمغان خواهد آمد بلکه روحیه او نیز به طور قابل توجهی بهتر می‌شود، و کمتر دچار اضطراب و نگرانی می‌شود.

منبع: خبرآنلاین

+ نوشته شده در  سه شنبه ۸ تیر۱۳۸۹ساعت 9:42  توسط Irantobac  | 

نیکوتین

 

نیکوتین از اواخر ۱۹۸۰بعنوان  قویترین داروی مخدر اعتیاد آور شناخته شده است. نیکوتین بتدریج سلامت مصرف کننده را تحلیل می برد. در سراسر جهان روزانه ۹۶۰۰نفر بر اثر مصرف تنباکو جان خود را از دست می دهند (سازمان سلامت جهانی ۱۹۹۸).

امروزه نیکوتین به عنوان ماده ای که سلامت اطرافیان را نیز به خطر می اندازد شناخته شده است که نوزادان تولد نیافته را هم شامل می شود. تنها در آمریکا سالیانه۶۵۵۰۰نفر از مردم بر اثر دود دست دوم جان خود را از

دست می دهند.(EPA_1992 & 1997) مطالعات نشان می دهد در صد بسیار بالا از اشخاصی که خارج از انجمن نیکوتینیهای گمنام قطع مصرف نیکوتین می کنند عاقبت به مصرف مجدد روی خواهند آورد. آنچه از آنانی که به نیکوتینیهای گمنام ملحق می شوند می شنویم این است که با هر بار قطع مصرف, قطع مصرف بعدی دشوارتر می گردد. تمایل و تصمیم گیری برای قطع مصرف , نیروهای کافی برای پیروز شدن بر اعتیاد نیکوتین هستند.

سازمان جراحی عمومی آمریکا , اتحادیه روانپزشکی و سازمان ملی استفاده سوء دارو اعلام نموده اند که نیکوتین ماده ای اعتیاد آور است. بسیاری از ما در یافته ایم, این برنامه ۱۲ قدمی برای ترک نیکوتین در انجمن نیکوتینیهای گمنام که از انجمن الکلی های گمنام اقتباس گردیده است,آتش اعتیاد نیکوتین ما را فرو نشانده است. انجمن نیکوتینیهای گمنام به وجود آمده است تا این برنامه را با معتادان دیگر به مشارکت بگذارد و عشق,درک متقابل و یک زندگی رها از هر گونه نیکوتین را توسط این انجمن همیاری به ما هدیه کند .

برای مطالب بیشتر در رابطه با نیکوتین به سایت زیر مراجعه شود:

http://www.nicotine-anonymous.org/pubs.php?language=8

+ نوشته شده در  شنبه ۵ تیر۱۳۸۹ساعت 12:35  توسط Irantobac  | 

چرا بعضی سیگاری‌ها سرطان نمی‌گیرند؟

 

تقریبا بین 10 تا 15 درصد از سیگاری‌ها سرطان ریه می‌گیرند، اگرچه بسیاری از آن‌ها به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی به غیر از سرطان می‌میرند که از جمله آن می‌توان به سکته، بیماری‌های قلبی و مانند آن اشاره کرد. سرطان ریه حتی ممکن است افرادی را که تا به حال سیگار نکشیده اند یا سال‌ها این عادت را ترک کرده اند نیز به کام مرگ بکشد.

دانشمندان معتقدند تغذیه دلیل اصلی این موضوع است که چرا بعضی از سیگاری‌ها دچار سرطان نمی‌شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد افراد سیگاری که دارای مقادیر بالاتر ویتامین B6 و پروتئین‌های خاصی در خونشان هستند با احتمال کم‌تری به سرطان ریه دچار می‌شوند.

دانشمندان آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان با انجام تحقیقاتی به سرنخ‌هایی دست یافتند که نشان می‌دهد چرا بعضی از سیگاری‌ها دچار سرطان ریه می‌شوند و بعضی دیگر از ابتلا به این بیماری نجات پیدا می‌کنند.

سرطان ریه شایع‌ترین نوع سرطان در جهان است و 90 درصد ابتلا به این بیماری به دلیل سیگار کشیدن است. سرطان ریه هر سال 1.2 میلیون نفر را می‌کشد.

تقریبا بین 10 تا 15 درصد از سیگاری‌ها سرطان ریه می‌گیرند، اگرچه بسیاری از آن‌ها به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی به غیر از سرطان می‌میرند که از جمله آن می‌توان به سکته، بیماری‌های قلبی و مانند آن اشاره کرد. سرطان ریه حتی ممکن است افرادی را که تا به حال سیگار نکشیده اند یا سال‌ها این عادت را ترک کرده اند نیز به کام مرگ بکشد.

در آخرین تحقیقات که روی 900 نفر انجام شد، دانشمندان متوجه رابطه بین مقادیر کم ویتامین B6 و یک آمینو اسید به نام متیونین در بدن که در پروتئین‌هایی مانند گوشت، ماهی و تنقلات وجود دارد و ابتلا به سرطان ریه پیدا کردند.

دکتر برنان که این تحقیقات را انجام داده است در این باره گفت: چیزی که متوجه شدیم این است که این دو ماده علامت‌های خوبی برای تشخیص ابتلای یک فرد به سرطان سینه است.

این نشان می‌دهد که رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در ابتلا به سرطان ریه دارد، اما هنوز زود است که ما بخواهیم اعلام کنیم که اگر شما رژیم غذایی خود را تغییر دهید و غذاهایی با این ویتامین‌ها بخورید در آینده به سرطان ریه دچار نمی‌شوید.

این یافته‌ها تحقیقات قبلی را هم تائید می‌کند که کمبود ویتامین B6 می‌تواند احتمال آسیب رسیدن به دی.ان.ای را افزایش دهد.

نتایج یک تحقیق سوئدی در سال 2005 هم نشان داده بود که مقادیر بالای ویتامین B6 می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

 منبع: www.tabnak.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱ تیر۱۳۸۹ساعت 10:37  توسط Irantobac  | 

پژوهشگران انگليسي: سيگار كشيدن زنان ريشه ژنتيكي دارد

 

جام جم آنلاين: پژوهشگران انگليسي ژني را شناسايي كرده‌اند كه عامل تمايل به كشيدن سيگار در ميان زنان است با اين وجود كه آنان مي‌دانند اين كار سلامت خود و فرزندشان را به طور جدي تهديد مي‌كند.

براساس تحقيق روي 2500 زن سيگاري قبل از بارداري، مشخص شد در زناني كه داراي ژن اعتياد هستند، امكان ترك سيگار حتي پس از باردار شدن بسيار پايين است.

 محاسبات نشان مي‌دهد، زناني كه داراي اين ژن هستند در 3 ماهه نخست بارداري 28 درصد احتمال ترك سيگار از سوي آنها وجود دارد، اما در زناني كه 2 نسخه از اين ژن را دارند احتمال ترك سيگار در اين دوره به 21 درصد كاهش مي‌يابد در حالي كه در زناني كه فاقد ژن مزبور هستند شانس ترك سيگار پس از بارداري و در سه ماهه اول 21 درصد محاسبه شده است.

محققان دانشكده پزشكي پنسيلوانيا مي‌گويند با توجه به نتايج اين تحقيق مي‌توان گفت در گروه‌هاي ديگر افراد سيگاري نيز اين ژن مي‌تواند چنين نقشي ايفا كند.

بر اساس آمار منتشر‌‌شده از سوي سازمان جهاني بهداشت، بيش از 14ميليون زن در گروه سني 18 تا 44 سال در جهان سيگاري هستند و در آمريكا 20درصد زنان سيگار مي‌كشند. بر اساس آمارهاي موجود 2/27درصد زنان سيگاري در سنين باروري قرار دارند و زنان سيگاري 4 برابر بيشتر از زنان غيرسيگاري در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارند. همچنين بر اساس پژوهش موسسه ملي سرطان آمريكا از تحقيق انجام شده روي 16543 زن سيگاري، 2005 نفر از آنان دچار سرطان سينه شده‌اند.

همچنين بررسي ديگر نشان مي‌دهد زنان سيگاري 2.5 برابر غيرسيگاري‌ها در معرض ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند. در پژوهشي كه كميته دخانيات معاونت پيشگيري سازمان بهزيستي روي 2018 دانش آموز دختر انجام داده است ، نتايج نشان مي‌دهد بيش از 75درصد اين دختران كشيدن سيگار را براي اولين بار در خانه تجربه كرده‌اند و38.8 درصد اين دختران در طول هفته بين يك تا 6 نخ سيگار و مابقي بيش از 6‌‌‌نخ سيگار مي‌كشيدند. اين در حالي است كه 9/20درصد والدين دختران از سيگار كشيدن فرزندان خود مطلع بودند. به هر حال، بنا بر مطالعات جهاني در خصوص عوارض محصولات دخاني روي زنان معلوم شده زنگ مرگ زنان معتاد به سيگار 14سال زودتر به صدا در مي‌آيد البته نبايد از عوارض سيگار بر فرزندان اين مادران غفلت كرد؛ چرا كه سقط جنين، خونريزي دوران بارداري، كنده شدن زودهنگام جفت و پارگي كيسه آب در زنان باردار از آثار سوء سيگار بر مادر و جنين است.

منبع: جام جم آنلاین

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۰ خرداد۱۳۸۹ساعت 11:47  توسط Irantobac  | 

20 دقيقه بعد از ترک آخرين سيگار بدن دچار تغييرات مثبت مي شود

 

تهران-دبيرخانه ستاد کشوري کنترل و مبارزه ملي با دخانيات اعلام کرد: 20 دقيقه بعد از ترک آخرين سيگار، بدن دچار تغييرات مثبتي مي‌شود که مي‌تواند براي تمام عمر ادامه يابد.   

به گزارش روز سه شنبه ايرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، پس از اين مدت، ضربان قلب کاهش مي يابد و منجر به بهبود فشارخون که با مصرف سيگار بالا رفته بود، مي‌شود.

بر اساس اين گزارش،‌ همچنين بعد از گذشت دو هفته تا سه ماه از زمان ترک سيگار، خطر حمله قلبي کاهش و عملکرد ريه‌ها بهبود مي‌يابد.

اين گزارش حاکي است يک تا 9 بعد از ترک سيگار، سرفه‌ها و کوتاه بودن تنفس بهتر و يکسال پس از ترک، خطر بروز گرفتگي عروق قلبي افراد سيگاري کاهش مي يابد.

به موجب اين گزارش، 15 سال بعد از ترک آخرين سيگار، خطر بروز گرفتگي عروق قلبي مانند افراد غيرسيگاري مي‌شود.

منبع: ایرنا

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ خرداد۱۳۸۹ساعت 10:58  توسط Irantobac  | 

سيگار، ويتامين A بدن را مي‌سوزاند

 

رئيس مركز تحقيقات كنترل دخانيات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: مصرف سيگار موجب كاهش ذخيره ويتامين A در بدن مي‌شود. اين ويتامين نقش محافظت پوست در برابر عوارض مخرب موجود در سيگار را به عهده دارد.

حيدري گفت: سيگار با انقباض عروق خوني منجر به كاهش جريان خون در بافت‌ها از جمله پوست شده و كمبود اكسيژن و مواد مغذي اساسي پوست را در پي دارد.

غلامرضا حيدري در گفتگو با فارس، افزود: سيگار علاوه بر اثرات تهديد‌كننده حيات بر ارگان‌هاي داخلي از جمله قلب و ريه، موجب كاهش طول زندگي مي‌شود. وي گفت: سيگار بر پوست تأثيرگذار است و مصرف آن موجب پيري زودرس مي‌شود.

رئيس مركز تحقيقات كنترل دخانيات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي افزود: مصرف سيگار موجب پخش شدن مواد شيميايي مضر در محيط، خشكي سطح پوست، خارش و نهايتاً اثر تخريبي بر پوست مي‌شود.

حيدري گفت: سيگار با انقباض عروق خوني منجر به كاهش جريان خون در بافت‌ها از جمله پوست شده و كمبود اكسيژن و مواد مغذي اساسي پوست را در پي دارد.

رئيس مركز تحقيقات كنترل دخانيات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي افزود: در هنگام سيگار كشيدن جمع شدن دهان منجر به ايجاد چين و چروك‌هاي اطراف دهان و اطراف چشم‌ها مي‌شود.

منبع: سایت تحلیلی خبری عصر ایران www.asriran.com

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۹ساعت 9:23  توسط Irantobac  | 

هر چه فشار کاری بیشتر باشد، وابستگی به نیکوتین کاهش می‌یابد .

 

پژوهشگران می گویند : هر چه فشار کاری بیشتر باشد، وابستگی به نیکوتین کاهش می‌یابد .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از روزنامه  استاندارد  اتریش  ،  مطلب بالا چیکیده تحقیق آنا اشمیتس (Anna Schmidts) در یک بررسی جدید است که در آلمان بر روی ۱۹۷ بیمار قلبی و ریوی انجام گرفته است.

به گفته این دانشمند در زمینه بهداشت و سلامت در دانشگاه کلن، این نتیجه “بسیار شگفت‌انگیز” است و در همین حال امکان تفسیر بسیاری از مسایل را می‌دهد.

وی تصریح کرد: زمانی که موعد انجام کاری به سر آمده باشد، سیگاری‌ها امکانی برای سیگار کشیدن ندارند. این فشار موجب می‌شود که وقفه زمانی برای آنها پیش نیاید.

این پژوهشگر می‌گوید، البته منع سیگار کشیدن در محل کار دلایل امنیتی هم دارد. به همین دلیل سیگاری‌ها در اوقات فراغت‌شان بیشتر سیگار می‌کشند. البته این امر اثبات نشده است.

اشمیتس تاکید کرد، البته به هیچ وجه نباید زیاده‌روی کرد و گفت استرس را باید نسخه ترک سیگار قلمداد کرد، زیرا خود استرس مخاطراتی برای سلامت افراد دارد.

این تحقیق که در مجله آنلاین “بیو مد سنترال” به چاپ رسیده، نشان می‌دهد عوامل ژنتیکی و روانی در سیگاری‌ها یا کسانی که سیگار کشیدن را ترک کرده‌اند، منجر به بروز ریسک ابتلا به بیماری می‌شود.

منبع: سایت پزشکان بدون مرز www.pezeshk.us

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۹ساعت 9:0  توسط Irantobac  | 

مضرات سيگار

 

تهیه و تنظیم: سرهنگ مهدي رهبريان – کارشناس ارشد آموزش همگاني معاونت اجتماعي استان تهران

زمانيکه فردي سيگار مي کشد بيش از 4 هزار نوع ماده شيميايي استنشاق مي کند که برخي از آنها سمي مي باشند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس ، متأسفانه همه روزه در کوچه و خيابان شاهد مصرف دخانيات توسط افرادي با سن و سالهاي متفاوت هستيم. تاکنون از خود پرسيده ايد که چرا اين افراد دخانيات را که تماماً براي آنها و ديگران مضر است و خود نيز مي دانند و به آن اذعان دارند مصرف مي کنند؟ به يقين تنها دليل آن اعتياد آنها به دخانيات است که آنها را بسوي مصرف آن مي کشد بي آنکه خود متوجه اين موضوع باشند.

بيان مسأله:

تقريباً 40% از کسانيکه به سيگار معتاد مي شوند تجربه خود را از تعداد کمي سيگار آنهم با تعارف ديگران شروع مي کنند ،تعارفي که بايد به يقين آنرا از نوع بدترين نوع تعارفات معمول بين انسانها دانست.

برای مطالعه ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه نمائید:

http://news.police.ir/NCMS/FullStory/?Id=192546

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۴ خرداد۱۳۸۹ساعت 8:29  توسط Irantobac  | 

سيگار چيست ؟

 

بيژن قرباني - روان شناس

انسان از زمان‌هاي قديم توتون را مي‌شناخته است. هرودت مورخ مشهور يونان در اين‌باره چنين نوشته است: طايفه‌هاي صحرانشين که در جنوب کشور ما اقامت داشتند و همچنين بوميان آفريقا, يک نوع گياه را مي‌سوزاندند و دودش را مي‌خوردند. اروپاييان براي اولين بار در سال 1492 م در هنگام کشف قاره آمريکا به‌وسيله کريستف کلمب, با دود کردن اين گياه وحشي (توتون) آشنا شدند سپس شخصي به نام کرومن [1] توتون را از آمريکا براي اروپاييان به ارمغان آورد و مصرف اين گياه سمي‌را به آن‌ها آموخت. استعمال دخانيات را فاتحين اسپانيايي آمريكا از بوميان آن سرزمين آموختند. برگ‌هاي توتون در سال 1519 ميلادي به اسپانيا رسيد ولي تا سال 1560 عموميت نداشت. توتون در اواسط قرن 16 ميلادي به ژاپن وارد و كشت آن از سال 1596 ميلادي معمول گرديد. توتون ظاهرا توسط پرتغالي‌ها وارد ايران شده است. از آن زمان تاکنون استعمال توتون به‌عنوان يکي از عجيب‌ترين عادت‌هاي بشر، سلامت ميليون‌ها انسان را در سراسر جهان تهديد مي‌کند. اگرچه تنباكو در فرهنگ غرب براي بيش از 400 سال مورد استفاده قرار گرفته ولي كشيدن سيگار، نوعي پديده قرن بيستمي‌ با عواقب بهداشتي و اقتصادي خاص خود مي‌باشد. در اجلاس افتتاحيه كنفرانسي كه توسط سازمان بهداشت جهاني و سازمان مبارزه با سرطان در امريكا و اتحاديه بين‌المللي مبارزه با سرطان و سازمان مبارزه با سرطان در امريكا و اتحاديه بين‌المللي مبارزه با سرطان تشكيل شد اعلام گرديد كه سيگارهاي جهان سالي 3 تريليون عدد سيگار مي‌كشند و يكصد ميليارد دلار خرج آن مي‌كنند و حدود شش ميليون هكتار از بهترين زمين‌هاي زراعتي براي تهيه اين محصول صددرصد مضر اختصاص يافته است. در حاليكه در گزارش صندوق حمايت از كودكان (يونيسف) وابسته به سازمان ملل آمده است كه طبق آمار اين سازمان در هر دو ثانيه يك كودك بر اثر كمبود مواد غذايي يا ابتلاء به بيماري تلف شده است. در ايران به‌طور دقيق زمان آغاز دود کشي را نمي‌توان تعيين کرد ولي مدارک تاريخي نشان مي‌دهد هنوز نيم قرن از دودکشي در اروپا نگذشته بود که چپق کشي در ايران رواج يافت. درباره وارد شده توتون به ايران احتمالات گوناگون وجود دارد و برخي احتمال مي‌دهند به دستياري عثماني‌ها وارد ايران شده است. برخي ديگر ورود آنرا به پرتقالي‌هادر سال 999هـ ق (1590 م) نسبت مي‌دهند که در زمان شاه عباس صفوي به‌صورت قليان و چپق رواج يافت. در زمان سلطنت ناصرالدين شاه قاجار, دولت وقت ايران امتياز, کاشت، داشت، برداشت و فروش آن را به يک کمپاني انگليسي اعطاء کرد. در سال 1316 هـ ش کارخانه جديدالتأسيس دخانيات ايران ساليانه 600 ميليون نخ سيگار توليد مي‌کرد. در سال 1356هـ ش يعني چهل سال بعد از آن تاريخ, اين ميزان به 24 ميليارد نخ يعني چهل برابر چهل سال پيش رسيد. از اين تعداد سيگار 13 ميليارد نخ آن داخلي و 11 ميليارد بقيه خارجي بود. طي سال‌هاي اول 1357 هـ ش کاهش مختصري در توليد سيگار ايجاد شد اما از سال 1360 هـ ش مجدداً سير صعودي سريع‌تري گرفت و در سال 1362هـ ش به 27 ميليارد نخ رسيد. در سال 1315 هـ ش تقريباً 12000 هکتار و در سال 1374 هـ ش 30000 هکتار از مرغوب‌ترين زمين‌هاي حاصلخيز کشور زير کشت توتون بوده است.

 در گزارش وضعيت جهاني استعمال دخانيات براي 190 کشور جهان توسط سازمان جهاني بهداشت در سال 1997م چنين آمده است: در ابتداي دهه 1990 م در جهان يک ميليارد و صد ميليون نفر سيگاري زندگي مي‌کردند. به‌عبارت ديگر 47 درصد همه مردان پانزده ساله و بالاتر و 12 درصد همه زنان پانزده ساله و بالاترجهان سيگاري بوده‌اند. در اين حال ميانگين مصرف روزانه سيگاري‌ها درکلّ 16 نخ سيگارت و براي آفريقا با کمترين ميزان مصرف 10 نخ و آمريکا و اروپا با 18 نخ بالاترين ميزان مصرف بوده است. برآورد مي‌شود که شيوع سيگار کشيدن در سطح اروپا در ميان نوجوانان سنين 15 تا 18 سال حدود 30 درصد باشد.

 برای مطالعه ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه نمائید:

 http://www.drmontazeralzohoor.com/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=590

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۹ساعت 10:34  توسط Irantobac  | 

نقش صنعت دخانیات در اقتصاد اندونزی

نوشته: کیتی همان

طی سالهای اخیر، تعداد افراد معتاد به مواد مخدر در اندونزی به طورچشمگیری افزایش یافته است و این کشوررا دررده کشورهایی همچون هند و چین که از بالاترین ارقام جهانی معتادان به سیگار برخوردارند، قرارداده است.
اخیرا" درکنفرانس دخانیات درجاکارتا،  پایتخت اندونزی پژوهشگران موضع دولت درقبال این صنعت را به چالش کشیده اند.
دولت جاکارتا معتقد است صنعت دخانیات دررشد اقتصادی اندونزی نقش حیاتی ایفا می کند.
گرچه به نظرنمی رسد که استفاده ازدخانیات بخشی از رژیم آموزشی قهرمانی المپیک تیم  بدمینتون اندونزی باشد، اما تبلیغات تلویزیونی این تیم نشان می دهد آمیزه ای از سیگار و ورزش پیروزی به همراه خواهند داشت.
امروزمردم اندونزی بیش از هر دوره دیگری ازتاریخ این کشور از دخانیات استفاده می کنند.
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده، بیش از ۷۰ میلیون بزرگسال به طورمرتب سیگار می کشند، رقمی که نسبت به ۴۰ سال گذشته به شش برابرافزایش یافته است.
هر سال  حدود ۴۰۰ هزارنفر، به دلیل عوارض ناشی  ازمصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.
مولیانی ایندراواتی،  وزیر دارایی اندونزی، درکنفرانس اخیر دخانیات گفت اندونزی نیازمند یک صنعت دخانیات سالم است.        
مولیانی می گوید اقتصاد و کارآفرینی در صدر اولویتهای دولت  قراردارند و صنعت دخانیات اندونزی، چه از نظر کشاورزی و چه تولید و فروش، شاهرگ زندگی میلیون ها تن از شهروندان کشور است.
"حسب الله  تابرانی"، استاد بهداشت عمومی دانشگاه اندونزی می گوید ارایه چنین تصویری از ضرورت صنعت دخانیات نابجاست چرا که دولت مسئول پرداخت هزینه های خدمات پزشکی بیماری های ناشی ازمصرف دخانیات نیست .
وی می گوید: « درشرایط کنونی، به دلیل اینکه دولت با کمبود بودجه خدمات پزشکی روبروست، بار پرداخت هزینه های درمان ناشی  از مصرف دخانیات را بر شانه های خود احساس نمی کند.
دولت تاکنون فقظ سه درصد بودجه  دولتی سالانه خود را به خدمات پزشکی اختصاص داده است. »
جاکارتا ادعا کرده درصدد است آمارمصرف دخانیات بویژه درجمعیت جوان کشوررا کاهش دهد. اما مشخص نیست، دولتمردان کشوربرای دستیابی به این هدف چه راهکارهایی اندیشیده اند.
در جاکارتا، پایتخت اندونزی، مصرف دخانیات در بیشتراماکن عمومی ممنوع شده است. اما، درعین حال به ندرت این قانون که سه سال پیش تصویب شد، اجرا می شود.
تبلیغات شرکتهای سیگارسازی، غالبا درپارکها، کنسرتها و سالن های ورزشی به نمایش درمی آیند.
توبرانی میگوید شواهد چندانی مبنی برتعهد دولت به کاهش مصرف دخانیات مشاهده نمی شود.     
وی می گوید: « من از دیدگاه متفاوتی به این امرمی نگرم. تبلیغات بی شمار دخانیات در جاده ها، درمقابل مدارس درسراسر کشوردیده می شوند.
اگرتصمیم دولت درکاهش مصرف دخانیات جدی ست، باید نمایش اینگونه تبلیغات در تلویزیون و نزدیکی مدارس ممنوع شوند.
حتی دررویدادهای ورزشی که جمعیت جوان در آن حضوردارد نیز، تبلیغات  شرکت های  تولید سیگار و دخانیات گسترده است. .»
گرچه قیمت مواد غذایی، حمل ونقل و مصرف انرژی افزایش یافته اما  قیمت سیگارتغییری نکرده است.
معدل نرخ جهانی مالیات بر دخانیات، ۷۰ درصد قیمت فروش مقررشده است، در حالیکه دراندونزی این میزان  ۳٧ درصد است. 
برخی از سیگارهای پرفروش همچون «کرتک» و «کلاو» مالیات ۲۱ درصدی دارند.
دکتر سارا باربر که به تازگی  پژوهش خود پیرامون صنعت دخانیات اندونزی را تکمیل کرده است، می گوید افزایش مالیات دخانیات نه تنها کاهش تعداد مصرف کنندگان  سیگار را  به همراه خواهد داشت بلکه به اقتصاد نیز کمک شایانی خواهد کرد.
وی می گوید:« خانواده های سیگاری، حدود ۱۱ درصد هزینه خود را صرف خرید سیگارمی کنند. ارقامی که صرف خرید دخانیات می شوند، هزینه های بسیارسنگینی هستند.
از سویی دیگر، کشاورزی و تولید دخانیات بخش های چندان سودآوری برای اقتصاد کشور نیستند و درواقع، به طورکلی دررده های پایین جدول دستمزد و بازده اقتصادی هستند.»
باربر می گوید:« افراد سیگاری، بیش از پنج برابررقمی را که صرف خدمات پزشکی و تحصیلات خود می کنند، برای خرید دخانیات هزینه می کنند.
هزینه های بسیار بسیارگزافی صرف  دخانیات  افراد سیگاری خانواده ها می شود،  و چنین امری، برای سلامت و بهزیستی سایراعضای خانواده  پیامدهای جدی خواهد داشت.
یافته های این پژوهش ثابت کرده است سوتغذیه، یکی ازپیامدهای اصلی عوارض ناشی از چنین سیاستی  درهزینه های خانواده ها در اندونزی ست. »
تحقیق باربر در ضمن از این واقعیت حکایت می کند که درنهایت، افزایش مالیات منفعت اقتصادی بسیار چشمگیری برای دولت به همراه خواهد داشت.
درحال حاضر، بیش از ده درصد درآمد صنعت دخانیات، به عنوان مالیات به دولت پرداخت می شود.
وی می گوید افزایش مالیات سبب رشد این ارقام  نیزخواهد شد.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 22:4  توسط Irantobac  | 

خصوصی سازی شرکت دخانیات

 

خصوصي سازي شرکت دخانيات ايران و به طور کلي فعاليت هاي مرتبط با صنايع دخاني بحث تازه اي نبوده و حتي طي سال هاي اخير اين شرکت بارها تا آستانه خصوصي سازي پيش رفت. کار حتي به جايي رسيد که در لايحه  بودجه سال 1388 کل کشور شرکت دخانيات داراي مصوبه واگذاري ذکر شد.

برای مطالعه موضوع فوق به لینک های زیر مراجعه نمائید:

http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/News.aspx?NID=47952

http://www.fardanews.com/fa/pages/?cid=100494

http://www.iraneconomics.net/archive/articles.asp?id=660&magno=70&grid=2

http://www.aftabnews.ir/vdcee78v.jh8vni9bbj.html

http://www.sanayenews.com/content/view/16192/102/

http://www.peymane.ir/fa/pages/?cid=13035

http://www.gostareshonline.com/industry-mine/13863-2009-07-22-05-38-52.html

http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=816233&IdZone=38

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۰ خرداد۱۳۸۹ساعت 18:7  توسط Irantobac  | 

احکام سیگار کشیدن از دیدگاه نصوص و قواعد شرعی

 

برای آگاه شدن از موقعیت سیگار کشیدن از دیدگاه شریعت اسلام به لینک زیر مراجعه نمائید:

http://www.aftab.ir/articles/religion/ahkam/c7c1272959872_sentences_p1.php

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 11:18  توسط Irantobac  | 

چگونه خصوصي‌سازي كنيم؟‌

 

از تجربه خصوصي‌سازي صنايع دخانيات در كشورهاي در حال توسعه درس بگيريم.

‌بسياري از كشورهاي توسعه‌يافته در راستاي برنامه‌هاي خود براي كاهش زيان‌هاي اقتصادي، افزايش بهره‌وري و بهبود رشد اقتصادي، شركت‌هاي دولتي دخانيات خود را به ليست شركت‌هاي قابل واگذاري به بخش خصوصي وارد كرده‌اند. اما خصوصي‌سازي شركت‌هاي دخانيات، متفاوت از خصوصي‌كردن ديگر صنايع ملي بوده و نيازمند توجه دقيق‌تر و اتخاذ راهكارهاي عملي مناسب با توجه به ساختارهاي قانوني موجود مي‌باشد. ‌
به اعتقاد كارشناسان، خصوصي‌سازي صنعت دخانيات، نگراني‌ها درباره سلامتي افراد و جامعه را افزايش مي‌دهد، لذا نگاه خصوصي‌سازي در اين بخش نبايد همانند ساير صنايع دولتي باشد، چراكه خصوصي‌سازي اغلب با افزايش ميزان توليد، بهبود بهره‌وري و بازده توليد، كاهش قيمت‌ها و افزايش فروش همراه است. اين در حالي است كه افزايش مصرف دخانيات مي‌تواند اثرات نامطلوبي بر روي سلامت افراد جامعه بر جاي گذارد. اگر خصوصي‌سازي باعث افزايش توليد محصولات دخاني شود، مرگ و مير ناشي از آن نيز در كنار اثرات سوء اقتصادي آن در آينده بيشتر مي‌گردد. براي مقابله با اين موضوع و كاهش مصرف دخانيات بايد قوانين مناسب در يك چارچوب معين تدوين شده و به اجرا درآيد.‌
به عنوان مثال، قوانين مربوط به حمايت از غير سيگاري‌ها و اطلاع‌رساني به سيگاري‌ها، بايد پيش از خصوصي‌سازي اين صنعت، وضع شده و با ابزارهاي كنترلي مؤثر، اجرا شوند. شهروندان را بايد از زيان‌هاي مصرف دخانيات و مزاياي ترك آن مطلع ساخت و از كشيده شدن جوانان و غير سيگاري‌ها به استفاده از مواد اعتيادآور جلوگيري نمود. همچنين بايد تدبيري انديشيد كه مردم در معرض دود سيگار دست دوم قرار نگيرند.
از سوي ديگر، مي‌توان اثرات منفي افزايش مصرف دخانيات را با در پيش گرفتن روش‌هاي مؤثر و اثبات شده زير كاهش داد:
افزايش قيمت محصولات دخاني با افزايش ماليات بر آن‌ ‌
ممنوعيت تبليغ و تشويق به مصرف دخانيات‌‌
ممنوعيت سيگار كشيدن در مكان‌هاي عمومي و محل كار (سياست‌هاي “بدون دود”)‌
كمك به سيگاري‌هاي مشتاق به ترك ‌
اطلاع‌رساني در مورد زيان‌هاي استفاده از دخانيات و مزاياي ترك آن همچون چسباندن برچسب‌هاي بزرگ و واضح هشدار بر روي بسته‌هاي سيگار - به زبان محلي و ترجيحاً با عكس- به خصوص در جاهايي كه بي‌سوادي رواج دارد.
در كشورهايي كه اين اقدامات پيش از خصوصي‌سازي صورت نگرفته، بهتر است هر چه سريع‌تر نسبت به اجراي آنها اقدام كرد. البته در اين شرايط كارها سخت‌تر خواهند بود، زيرا جناح‌هاي حامي شركت‌هاي دخانيات مي‌توانند تصويب قوانين را سخت‌تر كرده و مانع اجراي اقدامات ضدّ محصولات دخاني شوند.
همچنين موافقت‌هاي جانبي و اعطاي امتيازات و در نظر گرفتن هرگونه شرايط خاص در توافقات خصوصي‌سازي، مي‌توانند سياست‌ها و تلاش‌هاي ملي و بين‌المللي براي تحقق اهداف خصوصي‌سازي دخانيات از جمله كاهش مصرف را با مشكل مواجه سازند. در واقع، ارايه امتيازات خاص به فعالان صنعت دخانيات مي‌تواند سودمندي‌هاي خصوصي‌سازي در اين بخش را از بين ببرد. در همين راستا، بانك جهاني و صندوق بين‌المللي پول در جريان خصوصي‌سازي صنعت دخانيات، از دولت‌ها خواسته‌‌اند تا در مورد پروسه واگذاري و شرايط انتقال به شدت مراقب باشند. به توصيه اين دو سازمان بين‌المللي، دولت‌ها بايد مراقب باشند معافيت‌هاي مالياتي بيش از اندازه- همانند آنچه به سرمايه‌گذاران خارجي ارايه مي‌شود- به سرمايه‌گذاران اين صنعت ندهند، زيرا اين كار بخش اعظمي از درآمدهاي مالياتي آنها را از بين مي‌برد.
به علاوه، موافقت‌نامه‌هايي كه براي خصوصي‌سازي صورت مي‌گيرد، معمولاً شفاف نيستند و اين موضوع براي شركت‌هاي بين‌المللي سيگارسازي اين امكان را فراهم مي‌سازد تا بتوانند به راحتي با در اختيار گرفتن شركت‌هاي دولتي دخانيات ساير كشورها، امتيازات انحصاري خاصي را در دست بگيرند. به عنوان مثال، دولت كشورهايي چون جمهوري قرقيزستان، مجارستان و اُكراين، معافيت‌هاي مالياتي 5 تا 10 ساله در نظر گرفته‌اند. حتي دولت قرقيزستان موافقت كرده تا پيش از تغيير ميزان ماليات‌ها، شركت‌هاي خصوصي دخانيات را در جريان گذارده و با آنها به توافق برسد. همچنين دولت اين كشور با اطمينان دادن به سرمايه‌گذاران خصوصي مبني بر اين كه تنها توليد كننده سيگار در اين كشور باقي خواهند ماند، به نوعي ابزار تبديل انحصار دولتي به انحصار خصوصي را فراهم نموده است. ‌
البته اين مسأله را هم بايد خاطرنشان ساخت كه كشمكش اصلي تضاد مصلحت در دولت (‌بين سود و عملكرد شركت‌هاي دولتي دخانيات و مسؤوليت‌هاي دولت در قبال سلامت عمومي)، از طريق خصوصي‌سازي صنعت دخانيات به طور كامل از بين نخواهد رفت. لذا در اين حالت، دولت‌ها بايد تلاش كنند تا تعادل ميان تلاش براي افزايش فروش توسط شركت‌هاي خصوصي و هدف كاهش مصرف را حفظ نمايند. دولت‌ها مي‌توانند شركت‌هاي دخانياتي را مجبور به كاهش تبليغ و بازاريابي محصولاتشان كرده و در همان حال، سياست‌ها و اقداماتي را براي جلوگيري از مصرف اتخاذ نمايند.

تجربه كشورها
در ادامه تجربه برخي از كشورها در زمينه خصوصي‌سازي صنعت دخانيات، ذكر شده است.
بلغارستان: پس از نجات از كمونيزم، خصوصي‌سازي صنايع، جزيي از برنامه‌هاي اصلي دولت بلغارستان بوده است. اما مسأله خصوصي‌سازي صنعت دخانيات اين كشور، همواره چالشي‌ و بسيار حساس بوده است، چراكه اقليت ترك اين كشور در بخش دخانيات حضور گسترده‌اي دارد. در دسامبر 2002، دادگاه عالي بلغارستان حكم ممنوعيت فروش شركت انحصاري دخانيات دولتي اين كشور )Bulgartabak( را به كنسرسيوم Deutshe Bank-Backed Consortium لغو كرد و از پيشنهاددهندگان درخواست كرد، پيشنهادهاي قيمتي بالا‌تر خود را مجدداً ارايه كنند.
سپس در اكتبر 2003، دولت بلغارستان استراتژي جديدي را براي خصوصي‌سازي اين شركت دولتي در نظر گرفت كه شامل فروش تدريجي 9 شركت سازنده سيگار و 12 شركت فرعي عمل‌آورنده تنباكو مي‌شد. در فوريه 2005، شركت بريتيش امريكن توباكو ‌(BAT(‌ پيشنهاد 138 ميليون پوندي خود براي خريد سه شركت دولتي دخانيات بلغارستان را بعد از مخالفت پارلمان و حزب ائتلافي حاكم به علت نگراني از ايجاد بيكاري براي شاغلان اين بخش،‌ پس گرفت.‌
چين: در حال حاضر شركت‌هاي سيگارت‌سازي فعال در چين تنها شركت‌هاي انحصاري‌ باقيمانده در دست دولت هستند كه از آن جمله مي‌توان به شركت STMA اشاره كرد كه توليدكننده يك سوم سيگار دنياست. تقريباً همه توليدات سيگار شركت‌هاي چيني در بازار داخلي مصرف مي‌شوند. به همين دليل، تنباكو و دخانيات به تنهايي 8 درصد درآمد دولت چين را به خود اختصاص داده است. پيش از پيوستن به سازمان تجارت جهاني، موانع تعرفه‌اي و هم اكنون نيز موانع غير تعرفه‌اي، واردات سيگارهاي خارجي به چين را سخت كرده است. البته ‌تعداد شركت‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك (جوينت ونچرز) نيز در صنعت دخانيات چين به فعاليت مشغولند كه با همكاري شركت‌هاي بزرگ بين‌المللي در اين كشور تأسيس شده‌اند. در آوريل 2005 اعلام شد كه شركت Philip Morris براي توليد برند مارلبرو )Marlboro( خود در چين، موافقت‌نامه‌اي امضا كرده است. شركت‌هاي‌‌ Imperial و Gallaher ‌‌‌نيز موافقت‌نامه‌هاي مشابهي امضا كرده‌اند. با وجود اين، دولت همچنان مخالف سرمايه‌گذاري شركت‌هاي سيگارت‌سازي خارجي است.‌
تركيه: تاكنون دو بار تلاش ناموفق براي خصوصي‌سازي شركت Tekel كه در انحصار دولت تركيه مي‌باشد، انجام شده است. در نوامبر 2003، دولت برنامه فروش Tekel را به اين دليل كه قيمت‌هاي ارايه شده كمتر از قيمت واقعي اين شركت بودند، لغو كرد. در آوريل 2005 هم پيشنهاد خريد بهتري ارايه نشد. ‌


ايران: در سال 2002 شركت دخانيات ايران )ITC( يك سري موافقت‌نامه‌ چند ميليون دلاري با شركت‌هايي چون JTI، BAT، Ginseng Reemtsma و شركت دخانيات كره جنوبي به امضا رساند كه بر اساس آن، محصولات اين شركت‌ها هم به شكل رسمي وارد شده و هم در داخل اين كشور به مرحله توليد مي‌رسيدند. دولت و مجلس ايران همچنان با خصوصي‌سازي شركت ملي دخانيات مخالف هستند.
مصر: دولت مصر بخش اعظم سهام شركت Eastern Tobacco را در دست دارد. طرح‌هاي خصوصي‌سازي اين شركت در سال 2001 لغو شدند. در حال حاضر اين شركت مصري در حال سرمايه‌گذاري مشترك با شركت‌هاي خارجي چون Philip Morris و BAT براي توليد برندهاي آنها در داخل مصر مي‌باشد.‌
تايلند: پس از آن كه در سال 2003 تلاش براي خصوصي‌سازي شركت دخانيات تايلند كه به طور كامل در انحصار دولت قرار دارد، متوقف شد، ديگر كوشش در اين زمينه صورت نگرفته و به نظر نمي‌رسد در آينده نزديك هم پيگيري شود.‌

منبع: ماهنامه اقتصاد ایران

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 9:25  توسط Irantobac  | 

چشم‌انداز صنعت دخانيات

 

بهبود تكنولوژي‌ توليد محصولات دخاني در كشورهاي در حال توسعه كه با هزينه پايين نيروي كار همراه است، مي‌تواند مزاياي قابل توجهي براي توليد و صادرات محصولات دخاني اين كشورها فراهم آورد.

طي دهه‌هاي اخير، تغييرات گسترده‌اي در الگوي تقاضا، توليد و تجارت تنباكو و سيگارت ايجاد شده است. ميزان تقاضاي تنباكو طي سال‌هاي 1970 تا 2005، به طور متوسط سالانه 2 درصد رشد داشته و از 2/4 ميليون تن در سال‌هاي آغازين دهه 1970 به 5/6 ميليون تن در سال 2000 و سپس به حدود 7/6 ميليون تن در سال 2005 رسيده است. در سال 2005 حدود 5/4 ميليون تن از 5/6 ميليون تن تقاضاي موجود، به كشورهاي در حال توسعه اختصاص داشته است. در همين مدت، ميزان مصرف تنباكو در كشورهاي توسعه‌يافته سالانه 2/0 درصد كاهش يافته است، در حالي كه طي همين دوره، مصرف تنباكوي كشورهاي در حال توسعه 1/3 درصد افزايش داشته كه بيشترين ميزان افزايش تقاضا مربوط به كشور چين بوده است. ميزان تقاضاي تنباكو اين كشور از 7/0 ميليون تن در سال 1970 به 6/2 ميليون تن در سال‌هاي نخست دهه 1990 و پس از آن، با اندكي كاهش به 4/2 ميليون تن در سال 2005 رسيده است. ‌
گفتني است، علاوه بر رشد جمعيت، رشد اقتصادي دهه‌هاي اخير كشورهاي در حال توسعه، از عوامل اصلي افزايش مصرف مواد دخاني در اين كشورها به حساب مي‌آيد. اين مسأله سبب شده تا نسبت جمعيت افراد بالغ (15 سال به بالا) كه مواد دخاني مصرف مي‌كنند نسبت به كل جمعيت از 59 درصد در سال 1975 به 68 درصد در سال 2000 و سپس به بيش از 70 درصد در سال 2005 افزايش يابد. اين نسبت در كشورهاي توسعه‌يافته با رشد به مراتب ملايم‌تري از 75 درصد در سال 1975 به 81 درصد در سال 2005 رسيده است. اين نسبت در سال 2005 براي كل جهان حدود 72 بوده است. ‌
توليد جهاني برگ تنباكو (خشك شده) از 2/4 ميليون تن در سال 1970 (با سطح زير كشت 80/3 ميليون هكتار) به 9/‌‌5 ميليون تن در سال 2000 (با سطح زير كشت 17/4 ميليون هكتار) و 8/6 ميليون تن در سال 2005 (با سطح زيركشت 09/‌‌5 ميليون هكتار) رسيده است. گفتني است، ميزان توليد تنباكو در كشورهاي توسعه‌يافته از 8/‌‌1 ميليون تن در سال 1970 به 2/‌‌1 ميليون تن در سال 2005 كاهش يافته است. اما در كشورهاي در حال توسعه از 5/2 ميليون تن در سال 1970 به 6 ميليون تن در سال 2005 رسيده كه بيانگر 140 درصد رشد مي‌باشد. ‌
در حال حاضر حدود 68/0 ميليون هكتار در كشورهاي توسعه يافته و 41/4 ميليون هكتار در كشورهاي در حال توسعه، زير كشت تنباكو قرار دارد. در اين ميان، چين با سطح زيركشتي معادل 88/‌‌1 ميليون هكتار، به تنهايي 41 درصد توليد جهاني و حدود نيمي از توليد تنباكو كشورهاي در حال توسعه را به خود اختصاص داده است. ‌
توليد جهاني سيگارت از دو ميليون و 981 هزار تن در سال 1970 به 5 ميليون و 942 هزار تن در سال 2005 بالغ شده است. در همين راستا، توليد سيگارت از نيمه دهه 1980 به سرعت در كشورهاي در حال توسعه افزايش يافته است. در واقع، بسياري از سرمايه‌گذاري‌هاي مستقيم خارجي اين صنعت كه توسط شركت‌هاي چندمليتي در كشورهاي در حال توسعه انجام شده، موجب افزايش توليد اين محصول شده است. در حال حاضر كشورهاي در حال توسعه 63 درصد توليد جهاني سيگارت را در اختيار دارند. توليد سيگارت در اين كشورها با رشد 280 درصدي، از 991 هزار تن در سال 1970 به 3 ميليون و 769 هزار تن در سال 2005 رسيده است. ‌
جانشينان در حال توسعه!‌
در الگوهاي تجارت مواد دخاني، طي دهه‌هاي گذشته تغييرات قابل‌توجهي روي داده است. به طور متوسط، 25 درصد توليد برگ تنباكو در سطح بين‌المللي مورد تجارت قرار مي‌گيرد. در اين ميان، با افزايش صادرات تنباكوي كشورهاي در حال توسعه‌‌اي چون برزيل، زيمباوه ومالاوي، برخي از توليدكنندگان پرسابقه همچون ايالات متحد، كشورهاي عضو اتحاديه اروپا و تركيه در حال از دست دادن سهم خود در بازار صادرات برگ تنباكو هستند. در سال 2005، كشورهاي در حال توسعه با يك ميليون و 373 هزار تن صادرات تنباكو، حدود 77 درصد صادرات جهاني اين محصول را در اختيار داشته‌اند. در سال‌هاي اوليه دهه 1970، ميزان صادرات تنباكو اين كشورها 751 هزار تن بوده است. واردات تنباكو كشورهاي در حال توسعه نيز در سال 2005 معادل 470 هزار تن بوده كه 21 درصد كل واردات جهاني تنباكو يعني دو ميليون و 151 هزار تن را در بر مي‌گيرد. ‌
همچنين ميزان صادرات سيگارت در كشورهاي در حال توسعه با رشدي قابل توجه از 16 هزار تن در سال‌هاي نخست دهه 1970 به حدود 206 هزار تن در سال 1990 و سپس با رشدي 103 درصدي به 419 هزار تن در سال 2005 بالغ شده است. اين در حالي است كه كل صادرات سيگارت دنيا در سال 2005 حدود يك ميليون و 237 هزار تن بوده است.
از سوي ديگر، در حالي كه كشورهاي در حال توسعه در سال 1970 حدود 34 هزار تن سيگارت مورد نياز خود را از طريق واردات تأمين ‌كرده‌اند، اين ميزان واردات تا سال 1990 به 205 هزار تن و سپس به 256 هزار تن در سال 2005 افزايش يافته است. كل واردات جهاني سيگارت در سال 2005 حدود 536 هزار تن بوده است كه 280 هزار تن آن (معادل 52 درصد) به كشورهاي توسعه‌يافته اختصاص داشته است. بدين ترتيب، كشورهاي در حال توسعه طي سال‌هاي اخير بيشتر از آن كه سيگارت وارد كنند، آن را صادر كرده‌اند. اين كشورها در حال حاضر 33 درصد كل صادرات سيگارت و بيش از 47 درصد واردات اين محصول دخاني را در اختيار دارند.
سناريوهاي 2010‌
پيش‌بيني تقاضا، توليد و تجارت مواد دخاني در سال‌هاي آتي به عوامل متعددي وابسته است. در اين ميان، سازمان غذا و كشاورزي سازمان ملل FAO(‌‌)، بر مبناي دو سناريوي مختلف، پيش‌بيني‌هايي را براي سال 2010 مواد دخاني ارايه داده است. در سناريوي اول، تغييرات احتمالي در ميزان تقاضاي مصرف‌كنندگان، روند توليد و تغيير سياست‌گذاري‌هاي ملي و بين‌المللي در خصوص سطح توليد، مصرف و تجارت به ويژه با در نظر گرفتن تأثير كنوانسيون سازمان بهداشت جهاني در مورد كنترل دخانيات، مورد توجه قرار گرفته است. در سناريوي دوم نيز تأثير سياست‌هاي قيمتي و غيرقيمتي دولت‌ها شامل افزايش ماليات‌ها، كاهش حمايت از توليد تنباكو و در نظر گرفتن ممنوعيت‌هاي تبليغي و ترويجي براي دخانيات، در نظر گرفته شده است. ‌به گزارش واحد اطلاعات و اخبار ماهنامه <اقتصاد ايران>، نتايج اين گزارش حاكي از آن است كه ميزان تقاضاي جهاني تنباكو تا سال 2010 به 1/7 ميليون تن بر اساس سناريوي اول و 4/6 ميليون تن بر اساس سناريوي دوم خواهد رسيد.


البته ميزان تقاضاي تنباكو در كشورهاي توسعه‌يافته و در حال توسعه، دو روند متفاوت را طي خواهد كرد، به طوري كه كشورهاي توسعه‌يافته در سال 2010 تنها دو ميليون و 50 هزار تن تقاضا براي تنباكو خواهند داشت كه 16 درصد كمتر از تقاضاي تنباكو آنها در سال 2005 مي‌باشد. بدين ترتيب، سهم مصرف تنباكو كشورهاي توسعه‌يافته در اين سال تنها 29 درصد مصرف جهاني خواهد بود كه در مقايسه با سهم 32 درصدي مصرف آنها در سال 2005 كاهش نشان مي‌دهد. در همين حال، ميزان تقاضاي تنباكو كشورهاي در حال توسعه با 12 درصد رشد به 5 ميليون و 90 هزار تن خواهد رسيد. در اين ميان، پيش‌بيني شده حدود 80 درصد افزايش تقاضاي تنباكو به كشورهاي خاور نزديك به ويژه چين اختصاص داشته باشد. سهم مصرف تنباكو چين در سال 2010 حدود 43 درصد كل تقاضاي تنباكو جهان خواهد بود. ‌
از سوي ديگر، نتايج حاصل از اين گزارش حاكي از آن است كه ميزان مصرف به ازاي هر فرد بالغ، روندي كاهنده را طي خواهد كرد. بر اساس سناريوي اول، ميزان مصرف به ازاي هر فرد 5/‌‌1 كيلوگرم در سال و بر اساس سناريوي دوم، حدود 3/‌‌1 كيلوگرم خواهد بود كه به ترتيب بيانگر 10 و 20 درصد كاهش در مقايسه با سال‌هاي نخست دهه 1990 مي‌باشد. بدين ترتيب، سياست‌هاي قيمتي و غيرقيمتي دولت‌ها در كاهش ميزان مصرف سرانه تنباكو، دو برابر مؤثرتر خواهد بود.
توليد و تجارت‌
چشم‌انداز ميزان توليد تنباكو تا سال 2010 بر اساس سناريوي اول به بيش از 1/7 ميليون تن و بر مبناي سناريوي دوم به 4/6 ميليون تن خواهد رسيد. بدين ترتيب، بر اساس سناريوي دوم، ميزان توليد تنباكو حتي از سطوح توليد سال‌هاي اوليه دهه 1990 (با سطح توليدي معادل 3/6 ميليون تن)، كمتر خواهد بود. اين در حالي است كه سهم توليد كشورهاي در حال توسعه با روندي صعودي از 76 درصد در سال 1990 به 87 درصد در سال 2010 خواهد رسيد. در اين ميان، چين با بيش از 6/2 ميليون تن همچنان بزرگترين توليدكننده تنباكو در سال 2010 باقي خواهد ماند. بعد از چين، دو كشور هند و برزيل قرار خواهند داشت. در اين سال، مالاوي و زيمباوه همچنان بزرگترين صادركنندگان تنباكو خواهند بود. ‌
صادرات و واردات تنباكو نيز تا سال 2010 با رشد همراه خواهد بود. نرخ رشد سالانه صادرات تنباكو به طور متوسط 8/0 درصد بر اساس سناريوي اول و 6/0 درصد بر اساس سناريوي دوم در فاصله سال‌هاي 2000 تا 2010 خواهد بود كه انتظار مي‌رود حجم صادرات را به ترتيب به 2/2 و 16/2 ميليون تن در سال 2010 افزايش دهد. در عين حال، حجم واردات با 7/0 درصد افزايش سالانه، به 2/2 ميليون تن بر مبناي هر دو سناريو خواهد رسيد. ‌
از سوي ديگر، فائو )FAO( پيش‌بيني كرده تا سال 2010 از ظرفيت صادرات كشورهاي توسعه‌يافته كاسته شده و به ظرفيت واردات آنها اضافه مي‌شود. بر عكس، در كشورهاي در حال توسعه، شيفت تجارت از واردات به سمت صادرات خواهد بود. در اين ميان، توليد در كشورهاي در حال توسعه همچون برزيل، مالاوي و زيمباوه از لحاظ قيمتي بسيار رقابت‌پذير خواهد بود. اين مسأله منجر به بهبود رقابت‌پذيري آنها با ديگر كشورهاي توسعه‌يافته صادركننده تنباكو خواهد شد. براي مثال، ارزش قيمتي يك واحد صادرات تنباكو در ايالات متحد بيش از دو برابر قيمت جهاني است كه از يك سو بيانگر بالا بودن كيفيت محصول و از سوي ديگر، بالا بودن هزينه توليد در اين كشور است. در كل، بهبود تكنولوژي‌هاي توليد تنباكو و محصولات دخاني در كشورهاي در حال توسعه كه با هزينه پايين نيروي كار همراه است، مي‌تواند مزاياي قابل توجهي براي اين كشورها در صنعت دخانيات به همراه آورد. در مقابل، هر گونه حمايت از توليد تنباكو نيز مي‌تواند وضعيت را به نفع برخي از كشورهاي در حال توسعه همچون برزيل، زيمباوه، مالاوي، هندوستان، تركيه و چين تغيير دهد. ‌
در عين حال، يافته‌هاي اين گزارش حاكي از آن است كه سياست‌گذاري ملي با هدف كاهش مصرف تنباكو، نياز به تمركز بر محوريت تقاضا دارد. كاهش ميزان تقاضا در كشورهاي در حال توسعه در ميان‌مدت همانند آنچه كه در كشورهاي توسعه‌يافته طي سال‌هاي اخير ديده شده، با توجه به رشد جمعيت و رشد اقتصادي بالا، چندان آسان نخواهد بود. تنها راهكار موجود، كاهش ميزان مصرف از طريق ماليات‌ها و سياست‌هاي غيرقيمتي مستقيم مي‌باشد.

منبع: ماهنامه اقتصاد ایران

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 9:15  توسط Irantobac  | 

10 واقعیت درباره جنسیت و استعمال سیگار

 

سایت جهان امروز به نقل از ايسنا: سازمان جهانی بهداشت در گزارش جدید خود خواستار مراقبت از زنان و دختران در برابر بازار تجاری و استعمال دخانیات شد.

اين سازمان با نظارت بر روز جهاني مبارزه با دخانيات تاكيد كرد كه اقدامات فوري جهاني براي حفاظت از زنان و دختران در برابر بيماريها و مشكلات ناشي از مصرف دخانيات بايد انجام پذيرد.

دكتر مارگارت چان،‌ دبيركل سازمان در اين رابطه خاطرنشان كرد: روند استعمال دخانيات در برخي از كشورها بي‌نهايت نگران كننده است. اين ماده مضر هم اعتيادآور و هم كشنده است. موضوعي كه امسال به مناسبت روز جهاني دخانيات انتخاب شد «جنسيت و دخانيات» با تمركز بر روي بازاريابي اين ماده در بين زنان و تمركز روي اثرات مضر اين بازاريابي بر روي دختران و زنان بوده است. در برنامه امسال هم چنين روي ضرورت اقدام دولت‌ها براي متوقف ساختن تبليغات تنباكو و دخانيات، ارتقا و حمايت از آن تاكيد شده است.

بر اساس اين گزارش، هرچند تعداد مردان سيگاري بيش از زنان است اما شواهد آماري نشان مي‌دهد كه همه‌گيري استعمال دخانيات در بين دختران جوان در برخي از كشورها و مناطق جهان در حال افزايش است.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد: در نيمي از 51 كشوري كه اخيرا در زمينه روند استعمال دخانيات در بين جوانان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، ‌دختران تقريبا به همان اندازه پسران سيگار مي‌كشند. اما در برخي از كشورها مثل بلغارستان، شيلي، كلمبيا، چك، مكزيك، نيوزلند، نيجريه و اوروگوئه تعداد دختران سيگاري بيش از پسران است.

به گفته كارشناسان بهداشتي؛‌ از آنجا كه صنعت دخانيات تلاش مي‌كند مصرف‌كنندگان جديدي را به جاي مصرف كنندگان قبلي كه ترك سيگار كرده‌اند يا بر اثر ابتلا به بيماريهاي ناشي از دخانيات مرده‌اند، پيدا كند لذا اين صنعت در بين زنان به دنبال مشتريان جديد خود مي‌گردد و زنان و دختران را مورد هدف قرار داده است.

آمارها نشان مي‌دهد: استعمال دخانيات كه يكي از عوامل مهم قابل پيشگيري مرگ ومير است، سالانه بيش از پنج ميليون نفر در جهان قرباني مي‌گيرد كه حدود يك ونيم ميليون نفر از آنان را زنان تشكيل مي‌دهند.

دكتر الا الوان معاون دبيركل بخش بيماريهاي غيرواگير و بهداشت رواني سازمان جهاني بهداشت در اين باره گفت: ما مي‌دانيم كه آگهي‌هاي تبليغاتي براي دخانيات بيش از گذشته و به طور فزاينده‌اي دختران را مورد هدف قرار داده‌اند.

وي افزود: در برنامه جديد سازمان ملل، توجه عمومي به سوي تلاش‌هاي صنعت دخانيات جلب شده كه سعي مي‌كند بازار محصولات مرگبار خود را با توام سازي استعمال سيگار با زيبايي و آزادي گرم كند. بر همين اساس سازمان جهاني بهداشت در گزارشي تحت عنوان «10 واقعيت درباره جنسيت و استعمال دخانيات» آورده است: حدود 200 ميليون از يك ميليارد جمعيت سيگاري در جهان را زنان تشكيل مي‌دهند. دختران و پسران استعمال دخانيات را به دلايل مختلفي آغاز مي‌كنند و استعمال سيگار به شيوه متفاوت به زنان و مردان آسيب مي رساند.

طبق آمار تقريبا 5/1 ميليون زن هر سال بر اثر مصرف سيگار جان خود را از دست مي‌دهند. بر همين اساس درك و كنترل اپيدمي دخانيات در بين زنان بخش مهمي از هر راه كاري در زمينه كنترل مصرف دخانيات است.

در اين گزارش، همچنين تلاش شده مردان نسبت به مسووليت خود در مورد پرهيز از سيگار كشيدن در محيط‌هايي كه زنان حضور دارند مثل منزل يا محل كار، آگاه‌تر شوند.

اين گزارش مي‌افزايد: شمار مردان سيگاري خيلي بيشتر از زنان سيگاري است؛ به طوري كه اين آمار در مردان 40 درصد و در زنان 9 درصد است اما متاسفانه اپيدمي استعمال سيگار در بين زنان در برخي از كشورها در حال افزايش است.

شواهد آماري نشان مي‌دهد كه بيشتر دختران و پسران نوجوان سيگاري استعمال سيگار را تا دوران بزرگسالي ادامه مي‌دهند. بسياري از دختران بر اين باور غلط هستند كه سيگار كشيدن يك روش موثر براي كنترل وزن است.

همچنين در بين دختران كمبود عزت نفس با روي آوردن به سيگار ارتباط مستقيم دارد و مدارك موجود از برخي كشورهاي پيشرفته نشان مي‌دهد كه دختران كمتر از پسران احساس عزت نفس دارند. بنابراين راه كارهاي كنترل دخانيات بايد مشخص كند كه تصميمات پسران و دختران براي آغاز استعمال سيگار تحت تاثير فاكتورهاي مختلف فرهنگي، روانشناسي و اجتماعي- اقتصادي قرار دارند.

آمارها نشان مي‌دهد كه از بين 5/1 ميليون زن سيگاري در جهان، 75 درصد در كشورهاي فقير يا با درآمد متوسط زندگي مي‌كنند.

گزارش سازمان جهاني بهداشت مي‌افزايد: در صورتي كه اقدام فوري براي پيشگيري صورت نگيرد، استعمال سيگار تا سال 2030 هر سال جان هشت ميليون نفر را خواهد گرفت كه از اين تعداد 5/2 ميليون قرباني سيگار را زنان تشكيل خواهند داد.

مطالعات سازمان جهاني بهداشت نشان مي‌دهد: زنان بيش از مردان سيگار لايت مصرف مي‌كند و باور غلط آنها اين است كه خطر سيگار لايت كمتر است. در واقع سيگار لايت، افراد سيگاري را به اشتباه مي‌اندازد چون براي جذب مقدار دلخواه نيكوتين عميق‌تر و به تعداد دفعات بيشتري به سيگار پك مي‌زنند.

بر اساس اين گزارش، زنان سيگاري بيشتر دچار نازايي شده و يا بارداري آنها به تاخير مي‌افتد. استعمال سيگار در دوران بارداري خطر زايمان زودرس، تولد نوزاد نارس و يا مرده را افزايش مي‌دهد و مي‌تواند شير مادر را كاهش دهد. همچنين زنان سيگاري بيشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند.

علاوه بر اين، آمارها حاكيست؛ زنان 64 درصد از قربانيان تماس با دود سيگار هستند. در جهان سالانه 430 هزار نفر از افراد غيرسيگاري در اثر تماس با دود سيگار مي‌ميرند و 64 درصد آنها را زنان تشكيل مي‌دهند. در برخي از كشورها تماس با دود سيگار تهديد جدي‌تري براي زنان است.

منبع: rssnews.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۸ خرداد۱۳۸۹ساعت 14:37  توسط Irantobac  | 

بررسي محيط هاي كشت جايگزين پيت در توليد نشاء به روش شناور

 

توليد نشاءهاي سالم اولين گامي است كه در جهت توليد توتون با كيفيت برداشته مي شود . توليد نشاء توتون در خزانه شناور، اولين بار اواسط دهه 80 ميلادي در ايالت ويرجينياي امريكا مطرح گرديد وامروزه بيش از هشتاد در صد نشاء توتون در امريكا از طريق خرانه هاي شناور گلخانه اي توليد مي گردد . توليد نشاءهاي يكدست و پايين بودن هزينه هاي توليد نشاء از مزاياي اين روش محسوب مي شود . محيط رشته توتون در خانه هاي سيني يونوليت از مواد مختلفي همانند پيت، پرليت، ورميكوليت و خاك لوم شني يا شني لومي مي تواند تشكيل شود . پرليت از سنگهاي ولكانيكي شيشه اي است كه با توجه به شكل ساختماني آن تحت شرايطي در درجه حرارت معيني منبسط مي شود . عامل مهم انبساط وجود 2-5 درصد آب تركيبي آن مي باشد . پس از انبساط رنگ آن سفيد شده و خيلي سبك است 32-240). كيلوگرم در هر متر مكعب ). استفاده از اين ماده باعث تحولات عمده اي در صنايع مختلف شامل صنايع غذايي، صنايع شيميايي، ساختمان، ذوب فلزات و كشاورزي گرديده است . مواد پرليتي داراي ساختمان سلولي بسته اي بوده و درصد زيادي از آب آبياري توسط سطح ذرات نگهداري مي شود و در مكش هاي نسبتا پايين رطوبتي آزاد مي شود . پرليت به صورت تركيبي با پيت در سطح وسيعي در كشت گلداني استفاده مي شود . پيت از تجزيه ناقص مواد آلي در شرايط بي هوازي يا نسبتا هوازي توليد مي شود . هزينه بالاي تهيه پيت مخصوصا در كشورهايي كه فاقد منبع پيت مي باشند استفاده از اين مواد را در محيط هاي كشت تحت الشعاع قرار داده است.

محمدحسين اسيمي .. سينا سياوش مقدم

منبع: www.civilica.com

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۷ خرداد۱۳۸۹ساعت 8:39  توسط Irantobac  | 

سیگار و سینما

 

سال‌هاست که کارشناسان بهداشتی در مورد تأثیر گسترده ی نمایش سیگار و سیگاری‌ها روی پرده جذاب و پرطرفدار سینما هشدار می‌دهند.

مردی در حال سیگار کشیدن

آنها می‌گویند هنرپیشه‌های سیگاری در سراسر دنیا، نوجوانان و جوانان را به شکل ناخودآگاه به کشیدن سیگار ترغیب و تشویق می‌کنند. به نظر می‌رسد این رفتارسازی ناخوشایند فقط اختصاص به کشورهای غربی یا در حال توسعه ندارد و مطالعات نشان می‌دهد که همه نوجوانان در معرض خطر این گونه آموزش‌های غلط هستند.

تحقیقات انجام شده در آمریکا، آلمان و مکزیک از سیگاری شدن نوجوانانی حکایت دارد که هنرپیشه‌های محبوبشان را در نقش‌های جذاب و پرکشش، سیگار به دست دیده‌اند.

مطالعه‌ای که به تازگی در نشریه طب پیشگیری آمریکا چاپ شده، مشخص کرده نوجوانانی که بیشتر از همسن و سال‌هایشان صحنه‌های سینمایی «سیگاردار» را دیده‌اند، دو برابر بیشتر احتمال دارد که سراغ امتحان کردن آن بروند و نهایتاً خودشان هم دودی شوند.

برای نوجوانان امروزی، سیگار کشیدن موضوعی است عادی و پیش ‌پا افتاده که در هر جا و هر داستانی می‌توان ردپاهایی از آن دید و اصلاً انگار زندگی بدون سیگار در لای انگشتان دست، قابل تصور نیست!

به گزارش بی‌بی‌سی، به تازگی کارشناسان بهداشتی انگلستان، با جمع بندی و تحلیل این گونه مطالعات، هشدار خود را درباره خطر جمع شدن سیگار و سینما در کنار هم، تکرار کرده‌اند.

اداره بهداشت انگلستان خواستار آن شده‌است که تمام مارک‌های تجاری سیگار از صحنه فیلم‌ها حذف شود و نیز قبل از همه فیلم‌هایی که در آن هنرپیشه‌ها سیگار می‌کشند، آگهی‌هایی به این مضمون پخش شود که «سیگار برای سلامت شما ضرر دارد».

کارشناسان به مطالعات گوناگونی استناد می‌کنند که نشان می‌دهد حجم این گونه صحنه‌ها در فیلم‌های سینمایی، به خصوص فیلم‌های ساخت هالیوود، بسیار بالاتر از آن مقداری است که به نظر می‌رسد.

یکی از این مطالعات نشان داده‌ است نوجوانان 10 تا 14 ساله آمریکایی، 9/13 بیلیون صحنه سینمایی دیده‌اند که در آنها فردی سیگار می‌کشیده‌است. (به عنوان در فیلم «شب بخیر و موفق باشید» که از تلویزیون خود ما هم پخش شد، تقریباً صحنه‌ای نبود که هنرپیشه‌های این فیلم بدون سیگار دیده شوند.)

این مطالعه که در نشریه علمی «پدیاتریکس» چاپ شده، از حقیقتی تکان‌دهنده و هولناک حکایت دارد: "این که برای نوجوانان امروزی، سیگار کشیدن موضوعی است عادی و پیش ‌پا افتاده که در هر جا و هر داستانی می‌توان ردپاهایی از آن دید و اصلاً انگار زندگی بدون سیگار در لای انگشتان دست، قابل تصور نیست!"

ماتیو مایرز، از فعالان مبارزه علیه زیان‌های سیگار برای کودکان، در این‌باره می‌گوید: « باید شرکت‌های فیلم سازی متعهد شوند که این حجم گسترده استفاده از سیگار را روی پرده سینما، کم کنند، وگرنه باید منتظر گسترش بیش از پیش سیگاری شدن کودکان و نوجوانانمان باشیم، کما این که امروز هم شاهد آمار وحشتناکی از استعمال دخانیات در سنین پایین هستیم.»

البته برخی فعالیت‌های مثبت هم در این باره صورت گرفته‌است. شرکت «مالبورو» که بزرگ ترین تولیدکننده سیگار در آمریکاست، سال گذشته از استودیوهای تهیه فیلم خواسته ‌است از محصولات این شرکت در فیلم‌ها استفاده نشود.

همان‌طور که می‌دانیم یکی از مهم‌ترین راه‌های تبلیغ محصولات تجاری و به ویژه سیگار، استفاده از آنها در فیلم‌های سینمایی است. اما به نظر می‌رسد تا محو کامل سیگار و دود از صحنه ی هنر هفتم، هنوز راه درازی در پیش داریم.

مخالفان می‌گویند از آنجا که یک ‌چهارم افراد بزرگسال در غرب سیگاری هستند، نشان دادن فرد سیگاری در فیلم سینمایی، چیزی جز «انعکاس واقعیت موجود» نیست و از آنجا که نمی‌توان این واقعیات را کتمان کرد، بنابراین مجبور کردن فیلم سازان به حذف سیگار از فیلم‌هایشان، یک سانسور بی‌مبنا و بی‌فایده است.

البته پاسخ‌های متعددی به این‌گونه ادعاها وجود دارد. از جمله این که خطرها و زیان‌های سیگار، از جمله نفش مستقیم آن در بروز انواع بیماری‌های قلبی، ریوی، فشار خون ، پوکی استخوان و از همه مهم‌تر، عاملیت مستقیم آن در بروز سرطان‌هایی مانند سرطان ریه، همه و همه از واقعیات انکارنشدنی هستند که متأسفانه موارد آن در جامعه امروز ما کم نیستند و اگر قرار باشد واقعیت‌ سیگار کشیدن در جامعه انعکاس داده ‌شود، اینها(بیماری های ناشی از سیگار) هم باید گفته ‌شوند و از همان ابزار هم باید برای بیان و ترویج آن استفاده کرد تا به همان اندازه روی نوجوانان تأثیر بگذارد.

حالا باید دید آیا هشدارهای کارشناسان بهداشتی از این میدان پیروز بیرون می‌آید، یا زور و قدرت و ثروت کارخانه‌های دخانیات و نیز خودخواهی‌های برخی از ما بزرگ ترها که دوست داریم به هر چاهی که افتادیم، فرزندانمان را هم به همان چاه بیندازیم.

فرنوش صفوی‌فر

منبع: www.tebyan.net

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۷ خرداد۱۳۸۹ساعت 8:32  توسط Irantobac  | 

امكان استفاده از پرليت، ورمي كوليت و كود حيواني در بستركشت خزانه شناور توتون بارلي 21

 

خزانه شناور از دو بخش اصلي بستر آبي (Water bed) و بستر شناور (Float bed) تشكيل يافته است . بستر آبي شامل محلول غذايي حاوي قارچ كش بوده كه در داخل حوضچه اي به ارتفاع حدود 20 سانتي متر و ابعاد دلخواه قرار دارد . بستر شناور تا آخر فصل توليد نشاء بر روي بستر آبي به ارتفاع 12 سانتيمتر شناور باقي مي ماند . بستر شناور شامل سيني هاي استيروفومي حفره دار حاوي بستر كشت و بذر است . بستركشت در داخل حفره ها يا سلولهاي سيني پر مي شود و سپس حفره اي هرمي شكل بر روي بستر كشت داخل سلولها توسط حفره بازكن (Dibbler) ايجاد شده و به داخل هر كدام از حفره هاي ايجاد شده بذري پوشش دار توسط بذركار گذاشته مي شود . اجزاي اصلي بسترهاي كشت در خزانه شناور اغلب شامل پيت موس، پرليت و ورمي كوليت مي باشد . وجود ظرفيت بالاي نگهداري آب و عناصر غذايي در پيت از مزاياي آن در بستركشت مي باشد ) Pearce و همكاران، ).2003 بافت و مقدار عناصر غذايي در بستركشت از عوامل مهمي است كه جهت ارزيابي تناسب بستركشت جهت توليد نشاء به كار ميروند . بافت بستر كشت بيانگر خصوصيات زيادي است كه هر كدام از اين خصوصيات در رشد گياه اهميت دارند . عوامل بسيار مهم در انتخاب بستركشت عبارت از ظرفيت نگهداري آب، درجه يكنواختي ذرات، مقدار عناصر غذايي، عدم وجود تكه هاي چوب، ساقه ها، كلوخه ها و بذر علف هاي هرز در بستركشت مي باشد ) Smith و Spears ، ).2003 در بسياري از كشورها سعي بر آن شده است كه از بسترهاي كشت ساخت داخل جهت كاهش هزينه هاي توليد نشاء استفاده شود . Andino وGarciaدر سال 1998 استفاده از بستركشت حاوي80 درصد حجمي پيت و 20 درصد حجمي پوست برنج در رابطه با جوانه زني بذر، ارتفاع نشاء، قطر ساقه و درصد نشاهاي قابل استفاده رضايت بخش توصيف كرده اند Dima و همكاران (1998) با استفاده از بسترهاي كشت مختلف، بسترهاي حاوي پيت با شن و كودحيواني و خاك را رضايت بخش توصيف كرده اند كه در اين بسترها بخش اعظم بستر از پيت تشكيل يافته و بخشهاي ديگر از شن با كودحيواني و يا خاك تشكيل شده است . اين طرح با هدف كاهش هزينه توليد نشاء با جايگزيني يا كاهش مصرف پيت وارداتي و افزايش كيفيت نشاء با انتخاب بستركشت مناسب اجرا گرديد.

رحمت اله رنجبر . رامين تقوي

منبع: www.civilica.com

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۷ خرداد۱۳۸۹ساعت 8:22  توسط Irantobac  | 

یک سوم زنان بالای شهری سیگاری اند

یک سوم زنان بالای شهری سیگاری اند

مصرف سیگار در قشر جوان و تحصیلکرده به ویژه میان زنان تحصیلکرده بیشتر است. در مقایسه با 20 سال گذشته زنان جوان، بیشتر سیگار مصرف می‌کنند که این امر نگران کننده و زنگ خطری برای آینده است.

حسین صرافی: در حالی که کارشناسان و آسیب‌ شناسان اجتماعی معتقدند گسترش سیگار و استفاده از مواد دخانی در میان زنان و جوانان رو به افزایش است، علی اصغر فرشاد، نماینده ایران در تنظیم کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات، اعلام کرد:" تعداد نوجوانان سیگاری در مناطق 10، 13، 18، 7 و 8 بیشتر از سایر مناطق و در منطقه 20 و 22 این تعداد بسیار قابل توجه است. اما تعداد زنان سیگاری در مناطق یک تا 7 (شمال شهر) بیشتر است."

او تصریح کرد:" روند رشد تعداد خانم‌های سیگاری نگران کننده است و طبق تحقیقات انجام شده زنان مناطق شمالی تهران سیگار بیشتری می‌کشند و مردان طبقات پایین‌شهر برعکس مردان بالای شهر بیشتر سیگار می‌کشند."

دکتر غلامرضا حیدری، رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نیز گفت:" بررسی‌ها نشان می‌دهد که از کل جامعه بالای 15 سال کشور، حدود 3 درصد زنان و حدود 25 درصد مردان سیگاری هستند که جمعیت زنان سیگاری در مقایسه با مردان کمتر است. همچنین زنان ایرانی در مقایسه با زنان دیگر کشورها، کمتر سیگار مصرف می‌کنند."

او با بیان این که سیگار در قشر جوان تقریباً رو به افزایش است افزود:" اما در مقایسه با 20 سال گذشته زنان جوان، بیشتر سیگار مصرف می‌کنند که این امر نگران کننده و زنگ خطری برای آینده است."

حیدری اظهار کرد:" از آنجا که زنان مادران آینده هستند و می‌توانند نقش آموزشی تأثیرگذاری در فرزندان داشته باشند، مصرف سیگار در آنها از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به طوری که در صورت افزایش مصرف در آنها باید در انتظار نسلی با سیگاری‌های بیشتری باشیم."

این استاد دانشگاه با بررسی ریشه‌های افزایش مصرف سیگار زنان در دهه 60-70 میلادی جستو جو می‌کند. وی معتقد است، رشد جریانات فمینیستی در این دهه نقش مهمی در این باره ایفا نمودند.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:" در خلال چند دهه گذشته مصرف دخانیات در مردان دنیا در یک حد متوسط ثابت مانده، اما در زنان افزایش یافته است؛ چرا که در این سال‌ها کمپانی‌های دخانیاتی دقت و برنامه‌ریزی خود را برای سیگاری کردن قشر زنان که نصف یک جامعه را تشکیل می‌دهند، منعطف کرده و از تمرکز روی مردان خارج شدند."

حیدری با بیان این که افزایش مصرف قلیان در قشر مردمی و عامی نیز مشاهده می‌شود، افزود:" در استان‌های جنوبی کشور زنان بیش از مردان قلیان مصرف می‌کنند که این امر در این استان‌ها از واسطه فرهنگی و تاریخی برخوردار است. اما مهم آن است که تفاوت شیوع مصرف سیگار میان زنان و مردان در مورد قلیان وجود ندارد."

به گفته وی، آخرین آمار در مورد مصرف قلیان حاکی از آن است که در کل جامعه، زنان به اندازه مردان قلیان مصرف می‌کنند. بنابراین دختران و پسران جامعه به یک اندازه و حدود 25 تا 30 درصد تجربه مصرف قلیان را دارند که این امر خطرناک است.

این در حالی است که 5 تا 6 درصد دختران و زنان در جوانی و 20 تا 30 درصد پسران و مردان جوان، تجربه مصرف سیگار دارند. بنابراین به نظر می‌رسد در جامعه این حالت وجود دارد که مصرف سیگار یک رفتار مردانه است، اما مصرف قلیان میان دختر و پسر چندان تفاوتی ندارد.

شیوع مصرف دخانیات در میان زنان تحصیلکرده

از طرف دیگر دکتر محمد رضا مسجدی، دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، از شیوع مصرف سیگار و دخانیات در میان زنان تحصیل‌ کرده خبر می‌دهد.

به گفته وی مصرف سیگار در قشر جوان و تحصیلکرده به ویژه میان زنان تحصیلکرده بیشتر است. امروزه سیگار به عنوان یکی از سودآورترین کالاهای بازرگانی در عرصه جهانی مطرح است و صاحبان این کالا سعی می‌کنند به هر طریق ممکن بازار مصرف و تولید را گرم نگه دارند.

وی طی یادداشتی در این ‌باره نوشت:" هر چه سطح سواد در قشر جوان و تحصیلکرده افزایش یافته مصرف سیگار به ویژه در زنان تحصیلکرده افزایش می‌یابد. جایگزین کردن چیزی به جای سیگار در باور زنان نسبت به مردان بسیار سخت‌تر است."

مسجدی با بیان این ‌که طی مطالعه‌‌ای در دانشگاه‌ها مشخص شد هنگام ورود دانشجویان به دانشگاه، متوسط مصرف سیگار میان آنها با سطح جامعه تفاوت دارد ادامه داد:" این در حالی است که در سال آخر تحصیل این افراد، میزان مصرف سیگار در آنها افزایش یافته است. متأسفانه میزان مصرف سیگار در گروه‌های پزشکی بیش از دیگر گروه‌هاست. همچنین با مطالعه در سطح پزشکی کشور مشخص شده که ماماها بیش از دیگر گروه‌های پزشکی سیگار می‌کشند."

منبع: www.khabaronline.ir

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۷ خرداد۱۳۸۹ساعت 8:15  توسط Irantobac  | 

زنان؛ از تحصیل تا سیگار

 

 فرارو- کارشناسان و آسیب‌شناسان اجتماعی معتقدند گسترش سیگار و استفاده از مواد دخانی در میان زنان و جوانان رو به افزایش است. به اعتقاد آن‌ها شرکتهای دخانی در سراسر دنیا قصد دارند با اغفال زنان آنها را یک عمر در دام اعتیاد گرفتار سازند.

به گزارش فرارو، هفته بدون دخانیات از امروز آغاز می‌شود در همین راستا اخبار این حوزه و وضعیت موجود مصرف سیگار در کشور زیر ذره بین قرار گرفته است.

در این بین بیشترین حساسیت‌ها به وضعیت مصرف مواد دخانی در میان زنان و جوانان متمرکز است. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد مصرف دخانیات در میان زنان به مرز هشدار رسیده است.

رييس مركز تحقيقات پيشگيري و كنترل دخانيات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، نسبت به ترفند كمپاني‌هاي دخانياتي به منظور تحت تاثير قرار دادن زنان براي مصرف سيگار هشدار داد.

دكتر غلامرضا حيدري گفت: «بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه از كل جامعه بالاي 15 سال كشور، حدود 3 درصد زنان و حدود 25 درصد مردان سيگاري هستند كه جمعيت زنان سيگاري در مقايسه با مردان كمتر است. همچنين زنان ايراني در مقايسه با زنان ديگر كشورها، كمتر سيگار مصرف مي‌كنند.»

وي با بیان این که سيگار در قشر جوان تقريبا رو به افزايش است افزود: «اما در مقايسه با 20 سال گذشته زنان جوان، بيشتر سيگار مصرف مي‌كنند كه اين امر نگران كننده و زنگ خطري براي آينده است.»

حیدری اظهار کرد: «از آنجا كه زنان مادران آينده هستند و مي‌توانند نقش آموزشي تاثيرگذاري در فرزندان داشته باشند، مصرف سيگار در آنها از اهميت زيادي برخوردار است؛ به طوري كه در صورت افزايش مصرف در آنها بايد در انتظار نسلي با سيگاري‌هاي بيشتري باشيم.»

این استاد دانشگاه با بررسی ریشه‌های افزایش مصرف سیگار زنان در دهه 60-70 میلادی جستو جو می‌کند. وی معتقد است رشد  جریانات فمینیستی در این دهه نقش مهمی در این باره ایفا نمودند.

رييس مركز تحقيقات پيشگيري و كنترل دخانيات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: «در خلال چند دهه گذشته مصرف دخانيات در مردان دنيا در يك حد متوسط ثابت مانده اما در زنان افزايش يافته است؛ چرا كه در اين سال‌ها كمپاني‌هاي دخانياتي دقت و برنامه‌ريزي خود را براي سيگاري كردن قشر زنان كه نصف يك جامعه را تشكيل مي‌دهند، منعطف كرده و از تمركز روي مردان خارج شدند.»

وي با بیان این که كمپاني‌هاي دخانياتي از اين جريانات فمينيستي سوء استفاده كرده و سيگار را يك رفتار مردانه و مناسب مطرح كردند معتقد است: «بر اين اساس است كه امسال سازمان بهداشت جهاني بواسطه در نظر گرفتن شعار «جنسيت و دخانيات با تاكيد بر حفاظت زنان در مقابل استعمال دخانيات» در روز جهاني بدون دخانيات، اين عمل را در جوامع آگاه سازي كرده و به زنان هشدار مي‌دهد كه تحت تاثير تبليغات قرار نگيرند.»

حيدري با بيان اين كه افزايش مصرف قليان در قشر مردمي و عامي نيز مشاهده مي‌شود، افزود: «در استان‌هاي جنوبي كشور زنان بيش از مردان قليان مصرف مي‌كنند كه اين امر در اين استان‌ها از واسطه فرهنگي و تاريخي برخوردار است. اما مهم آن است كه تفاوت شيوع مصرف سيگار ميان زنان و مردان در مورد قليان وجود ندارد.»

به گفته وي، آخرين آمار در مورد مصرف قليان حاكي از آن است كه در كل جامعه، زنان به اندازه مردان قليان مصرف مي‌كنند. بنابراين دختران و پسران جامعه به يك اندازه و حدود 25 تا 30 درصد تجربه مصرف قليان را دارند كه اين امر خطرناك است. اين در حالي است كه 5 تا 6 درصد دختران و زنان در جواني و 20 تا 30 درصد پسران و مردان جوان، تجربه مصرف سيگار دارند. بنابراين به نظر مي‌رسد در جامعه اين حالت وجود دارد كه مصرف سيگار يك رفتار مردانه است، اما مصرف قليان ميان دختر و پسر چندان تفاوتي ندارد.

شیوع مصرف دخانیات در میان زنان تحصیلکرده :

از طرف دیگر دکتر محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات از شیوع مصرف سیگار و دخانیات در میان زنان تحصیل‌کرده خبر می‌دهد. به گفته وی مصرف سیگار در قشر جوان و تحصیلکرده به ویژه میان زنان تحصیلکرده بیشتر است. امروزه سیگار به عنوان یکی از سودآورترین کالاهای بازرگانی در عرصه جهانی مطرح است و صاحبان این کالا سعی می‌کنند به هر طریق ممکن بازار مصرف و تولید را گرم نگه دارند.

وی طی یادداشتی در این‌باره نوشت: «هر چه سطح سواد در قشر جوان و تحصیلکرده افزایش یافته مصرف سیگار به ویژه در زنان تحصیلکرده افزایش می‌یابد. جایگزین کردن چیزی به جای سیگار در باور زنان نسبت به مردان بسیار سخت‌تر است.»

مسجدی با بیان این‌که طی مطالعه‌ای در دانشگاه‌ها مشخص شد هنگام ورود دانشجویان به دانشگاه، متوسط مصرف سیگار میان آنها با سطح جامعه تفاوت دارد ادامه داد: «این در حالی است که در سال آخر تحصیل این افراد، میزان مصرف سیگار در آنها افزایش یافته است. متاسفانه میزان مصرف سیگار در گروه‌های پزشکی بیش از دیگر گروه‌هاست. همچنین با مطالعه در سطح پزشکی کشور مشخص شده که ماماها بیش از دیگر گروه‌های پزشکی سیگار می‌کشند.»

منبع: www.fararu.ir

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۷ خرداد۱۳۸۹ساعت 8:5  توسط Irantobac  | 

استفاده ابزاری ازاعلام آمار مصرف دخانیات در کشور

 

اکونیوز:بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2004-2005 میلادی میزان مصرف سیگارت در جهان،سالیانه 5600میلیارد نخ برآورد شده است که در این میان پنج کشور،چین،آمریکا؛روسیه،ژاپن و اندونزی در صدر بیشترین مصرف کنندگان سیگار در جهان قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران (econews.ir)،در این گزارش آمده است:سرانه مصرف هر نفر در کشورهای روسیه و ژاپن بیش از 2500نخ سیگارت،کشورهای چین،استرالیا،آمریکا و اتحادیه اروپا2000الی1500 نخ سیگارت و ایران 807نخ سیگارت در سال می باشد.

بر اساس مطالعات انجام شده در ایران،مصرف سرانه هر ایرانی در روز برابر با 2/2 نخ و در مطالعه دیگر برآورده شده است که بیش از ده میلیون 700هزار نفر در کشورمان سیگار استعمال می کنند که میانگین مصرف آنان در روز برابر 14الی 15نخ می باشد.

به گزارش اکونیوز بر اساس داده های ثبتی در کشور در سال 86میزان واردات رسمی سیگارت به کشور4/23 میلیارد نخ بوده که این میزان در سال ۸۷ به 4/22 میلیارد نخ کاهش یافته است.همچنین تولید سیگارتهای ملی از 5/15 در سال 86به 8/20 میلیارد نخ سیگار در سال 87 افزایش یافت.

این گزارش حاکیست "تولید داخلی سیگارتهای مشارکتی از 7/11 در سال 86 به 2/10 در سال 87 کاهش و قاچاق سیگارت نیز از 5/8 میلیارد نخ به 7میلیارد تنزل پیدا کرده است.

براین اساس نتیجه می گیریم که مصرف سیگارت در کشورمان در سال ۸۷ برابر 9/60میلیارد نخ بوده که در مقایسه با سال 86 که 59 میلیارد نخ بوده ،افزایش یافته است و می توان استنباط کرد که مصرف سیگارت در کشور بین 56تا 60میلیارد نخ در سال محاسبه می گردد.

آیا این فرد مسئول تا بحال از خود نپرسیده است که استفاده ابزاری از اطلاعات و آمار چه پیامدهی شومی را به دنبال خواهد داشت؟مخلص کلام اگر بپذیریم میزان مصرف سیگارت در ایران بر اساس اعلام این مقام مسئول 35تا30 میلیارد نخ در سال باشد،پیامدهای بس نابخشودنی را به دنبال خواهد داشت که تنها به بخش کوچکی از آن اشاره بسنده می کنیم.

فاصله میان مصرف واقعی سیگارت در کشور و میزان مصرف غیر واقعی اعلام شد،برابر25تا20میلیارد نخ می باشد و اگر قرار باشد برنامه ریزی کشور جهت تامین این کالا(تولید داخل،واردات رسمس و تولید مشارکتی)،بر اساس میزان مصرف 35تا 30میلیارد نخ صورت گیرد،خلاء 25میلیارد نخ چگونه تامین خواهد شد؟گویا خواسته و ناخواسته زبان مشترکی ایجاد شده است تا سودجویان مافیایی سیگارت در جهان همسو با این منطق،بر روی اشتباهاتمان موج سواری کنند.این چه تصور غلطی است که گفته شود،بیان طرح پدیده قاچاق و افزایش میزان قاچاق سیگارت ترفندی از سوی صنایع دخانیات بوده و ادعایی بیش نمی باشد؟

مضرات سیگار بر هیچ کس پوشیده نیست اما برخورد احساسی و غیر علمی با این پدیده،مطمئنا کشور را با چالشی جدی مواجه خواهد کرد.امیدواریم که مسئولان مربوطه در ارگانهای غیر دولتی با نگرشی واقع بینانه به موضوع،مغرور کف زدن های مجامع غیر دولتی و یا غرق در مدال و نشانهای آنان  نگردند.

این در حالی است که  یک مقام مسئول در ستاد کشوری کنترل دخانیات و در رسانه ملی،میزان مصرف سالیانه سیگارت در کشور 30تا 35میلیارد نخ اعلام کرد.البته بسیار جای خرسندی است که چنانچه بپذیریم آمار یاد شده صحیح باشد و امیدواریم این مهم در کشورمان نه بطور غیر واقعی بلکه واقعا جامه عمل پوشانده شود.اما سوال اینجاست که چگونه یک مقام مسئول در یک رسانه ملی از آمار و اطلاعات بعنوان یک ابزار تبلیغاتی استفاده می کند؟تا شاید با این ارقام غیر واقعی، کسب نشان افتخار خود را که از محافل جهانی کنترل دخانیات کسب نموده است،توجیه نماید و یا اینکه از این طریق دلیلی باشد بر مجوز واردات رسمی محصول "ترک سیگار با نام تجاری نیکوپلاست!

منبع:  اکونیوز
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۶ خرداد۱۳۸۹ساعت 13:56  توسط Irantobac  | 

Tobacco Products

 

Beedi are thin, often flavored, south Asian cigarettes made of tobacco wrapped in a tendu leaf, and secured with colored thread at one end.

Chewing tobacco is one of the oldest ways of consuming tobacco leaves. It is consumed orally, in two forms: through sweetened strands, or in a shredded form. When consuming the long sweetened strands the tobacco is lightly chewed and compacted into a ball. When consuming the shredded tobacco, small amounts are placed at the bottom lip, between the gum and the teeth, where it is gently compacted, thus it can oftentimes be called dipping tobacco. Both methods stimulate the salve glands, which led to the development of the spittoon.

Cigars are tightly rolled bundle of dried and fermented tobacco which is ignited so that its smoke may be drawn into the smoker’s mouth.

Cigarettes are a product consumed through the inhalation of smoke and manufactured out of cured and finely cut tobacco leaves and reconstituted tobacco, often combined with other additives, then rolled or stuffed into a paper-wrapped cylinder.

Creamy snuff are tobacco paste, consisting of tobacco, clove oil, glycerin, spearmint, menthol, and camphor, and sold in a toothpaste tube. It is marketed mainly to women in India, and is known by the brand names Ipco, Denobac, Tona, Ganesh. It is locally known as “mishri” in some parts of Maharashtra.

Dipping tobacco are a form of smokeless tobacco. Dip is occasionally referred to as “chew”, and because of this, it is commonly confused with chewing tobacco, which encompasses a wider range of products. A small clump of dip is ‘pinched’ out of the tin and placed between the lower or upper lip and gums.

Electronic cigarettes is an alternative to tobacco smoking, although no tobacco is consumed. It is a battery-powered device that provides inhaled doses of nicotine by delivering a vaporized propylene glycol/nicotine solution.

Gutka are a preparation of crushed betel nut, tobacco, and sweet or savory flavorings. It is manufactured in India and exported to a few other countries. A mild stimulant, it is sold across India in small, individual-size packets.

Hookah are a single or multi-stemmed water pipe for smoking. Originally from India, the hookah has gained immense popularity, especially in the middle east. A hookah operates by water filtration and indirect heat. It can be used for smoking herbal fruits, tobacco, or cannabis.

Kreteks are cigarettes made with a complex blend of tobacco, cloves and a flavoring “sauce”. It was first introduced in the 1880s in Kudus, Java, to deliver the medicinal of cloves to the lungs.

Roll-your-own, often called rollies or roll ups, are very popular particularly in European countries. These are prepared from loose tobacco, cigarette papers and filters all bought separately. They are usually much cheaper to make.

Pipe smoking typically consists of a small chamber for the combustion of the tobacco to be smoked and a thin stem (shank) that ends in a mouthpiece. Shredded pieces of tobacco are placed into the chamber and ignited.

Snuff are a generic term for fine-ground smokeless tobacco products. Originally the term referred only to dry snuff, a fine tan dust popular mainly in the eighteenth century. Snuff powder originated in the UK town and was famously ground in the town’s monument prior to local distribution and transport further up north to Scotland. There are two major varieties which include European (dry) and American (moist); although American snuff is often referred to as dipping tobacco.

Snus is steam-cured moist powder tobacco product that is not fermented and does not induce salivation. It is consumed by placing it in the mouth against the gums for an extended period of time. It is a form of snuff that is used in a manner similar to American dipping tobacco, but does not require regular spitting.

Topical tobacco paste are sometimes recommended as a treatment for wasp, hornet, fire ant, scorpion, and bee stings. An amount equivalent to the contents of a cigarette is mashed in a cup with about a 0.5 to 1 teaspoon of water to make a paste that is then applied to the affected area.

Tobacco water are traditional organic insecticide used in domestic gardening. Tobacco dust can be used similarly. It is produced by boiling strong tobacco in water, or by steeping the tobacco in water for a longer period. When cooled the mixture can be applied as a spray, or ‘painted’ on to the leaves of garden plants, where it will prove deadly to insects.

Reference: www.tobacco-facts.net

+ نوشته شده در  شنبه ۱۵ خرداد۱۳۸۹ساعت 12:10  توسط Irantobac  | 

طرح دانشمندان چینی برای استفاده از ته‌سیگار

 

 
 یک بررسی در چین نشان داده است که عصاره‌های شیمیایی به دست آمده از ته‌سیگارها – که آنقدر سمی‌اند که ماهی‌ها را می‌کشند- را می‌توان برای حفاظت از لوله‌‌های فولادی از زنگ زدن استفاده کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز در مقاله‌ای که در ژورنال دوهفتگی "پژوهش‌های مهندسی شیمی و صنعتی" منتشر شده است، دانشمندان در چین می‌گویند که پس از غوطه‌ور کردن ته‌سیگارها در آب 9 ماده شیمیایی را در آنها شناسایی کرده‌اند.

این دانشمندان این عصاره‌ها را به N80، نوعی فولاد که در لوله‌های نفت به کار می‌رود، اضافه کردند و دریافتند که این کار فولاد را از زنگ‌زدن حفاظت می‌کند.

به گفته آنها مواد شیمیایی موجود در ته‌سیگار از جمله نیکوتین مسئول این اثر ضدزنگ باشند.

این پژوهش به سرپرستی  جون ژائو در دانشکده انرژی و مهندسی نیرو در دانشگاه شیان جیائوتونگ و با حمایت مالی شرکت ملی نفت چین انجام شده است.

زنگ ‌زدن لوله‌‌های فولادی که در صنعت نفت مورد استفاده قرار می‌گیرند، تولیدکنندگان نفت را مجبور می‌کند هر سال میلیون‌ها دلار را صرف تعمیر یا جایگزینی آنها کنند.

بر اساس این مقاله هر سال 4.5 تریلیون ته‌سیگار به محیط زیست وارد می‌شوند. این ته‌سیگارها جدا از منظره ناخوشایندشان، حاوی سمومی هستند که می‌تواند ماهی‌ها را بکشد.

 به گفته این پژوهشگران بازیافت می‌توان این مشکلات را حل کند، اما یافت استفاده‌های عملی برای ته‌سیگارها مشکل بوده است.

 چین که 300 میلیون نفر سیگاری دارد، بزرگترین ملت سیگاری دنیاست و یک سوم سیگار تولیدی دنیا را می‌بلعد. حدود 60 درصد مردان چینی سیگاری هستند و به طور میانگین روزی 15 سیگار می‌کشند.

منبع: همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  جمعه ۱۴ خرداد۱۳۸۹ساعت 11:19  توسط Irantobac  | 

آتش قاچاق بر خرمن سيگارتوليد داخلي سيگار مشاركتي از 8،5 ميليارد نخ در سال 1387 به 6،67ميليارد نخ در سال 88 رسيده كه كاهش 22 درصدي را نشان‌ مي‌دهد/ تغييرات لحاظ شده در كنار دلزدگي وارد‌كنندگان و توليد‌كنندگان مشاركتي چالش عظيمي دامن زده است.


ایلنا: كمتر از دو سال پيش بود كه كميته مبارزه با دخانيات وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي شركت دخانيات را موظف كرد تا توليدات داخلي را به هولوگرام‌هايي مجهز كند كه منقوش به تصاوير اعضاي بدن است تا با اين روش از بار مصرف سيگار در كشور كاسته و به نوعي كم كاري‌هاي اين كميته پوشانده شود.
هر چند كه اين نقوش جديد نه در همان سال ابلاغ كه يك سال پس از آن و در مهر ماه 87 رنگ و بوي جدي شدن به خود گرفت اما در كمتر از سالگرد دو سالگي اجراي خود ضرر 1350 ميليارد توماني را به اقتصاد شركت دخانيات و ميلياردها تومان سود را به جيب قاچاقچيان سيگار وارد كرد، امري كه حتي در ساير كشورهاي دنيا تجربه شده و نتيجه مثبتي را به همراه نداشت. به گونه‌اي كه فرانسه به عنوان يكي از كشورهايي كه برچسب نقوش اعضاي بدن را بر روي سيگارهاي توليد كشور خود به تصويب رسانده بود پس از افزايش واردات سيگارهاي قاچاق به كشورش در حال حاضر كمتر از 10 درصد سيگارهاي توليدي خود را منقوش به عكس اعضاي بدن توليد مي‌كند و مابقي نياز بازار داخلي را از توليد داخل و به صورت معمول روانه بازار مي‌كند.
همين تجربه در بازار ايران نيز نشان داد با وجود مخالفت‌هاي شركت دخانيات و در پي اصرار مكرر ستاد مبارزه با دخانيات وزارت بهداشت در طي دو سال گذشته حجم واردات بي‌رويه و البته قاچاق سيگار به داخل به حدي افزايش يافته است كه در حال حاضر سيگارهاي منقوش به عكس اعضاي بدن در بازار به عنوان سيگار تقلبي و پاكات تقلبي و قاچاق به عنوان سيگار اصل دردست متقاضيان قرار مي‌گيرد.
موضوع مبارزه با مواد مخدر و همچنين سيگار همواره از مباحثي بوده است كه در كشور ستادهاي مختلف اقدامات مناسبي را در جهت كاهش مصرف انجام داده‌اند اما در عمل به نظر مي‌رسد كه همچون گذشته اين قاچاقچيان بوده‌اند كه در اين رقابت گوي سبقت را ربوده‌اند به گونه‌اي كه بنا به اذعان كارشناسان و فعالان بازار تا شهريور ماه سال جاري بيش از 60 درصد بازار سيگار داخل از سيگارهاي خارجي قاچاق پر خواهد شد.
از سوي ديگر براساس آخرين برآورد شركت دخانيات ايران ميزان مصرف كشور در سال 1388 به 62،40 ميليارد نخ رسيده است كه نسبت به مدت مشابه سال 1387 (60،20) درصد افزايش بيش ‌از 1،99 را به دنبال داشته است همچنين واردات رسمي شركت دخانيات ايران از22،40 ميليارد نخ در سال 1387 به 12،40 ميليارد نخ در سال 1388 رسيده است كه رقم كاهش واردات بيش از 44،66 را نشان مي‌دهد. در كنار ارقام ذكر شده سيگارت‌هاي ملي از 20،80 ميليارد نخ توليد در سال 1387 به 25،24 ميليارد نخ در سال 88 رسيده كه رقم افزايش حدود21 درصد را به دنبال دارد توليد عاملين صنعتي نيز با 2 ميليارد نخ توليد در سال 88 حدودا 24 درصد رشد را نشان مي‌دهد.
البته اين در شرايطي است كه شركت دخانيات در طي سال‌هاي گذشته با انعقاد قراردادهاي مختلف با كمپاني‌هاي خارجي عزم خود را براي تامين بازار داخلي توسط برندهاي شناخته شده دنيا با پيش فرض توليد در داخل، جزم كرد و سعي كرد تا با اين قراردادها جلوي واردات سيگار به داخل را بگيرد در اين راستا بنا به گفته ابطحي مديرعامل شركت دخانيات 4 كمپاني بزرگ دنيا از جمله BAT، JTI، KT&G و شركت كرواسي TDR شروع به توليد سيگار با شرايط ايران كردند كه در حال حاضر توليد اين شركت‌ها به صفر رسيده است.
به اين جهت بنا به آمار موجود در حال حاضر توليد داخلي سيگار مشاركتي از 8،5 ميليارد نخ در سال 1387 به 6،67ميليارد نخ در سال 88 رسيده كه كاهش حدود 22 درصد به دنبال داشته است.
از سوي ديگر بنا به استناد به همين آمار روند واردات در سال 88 نشان مي‌دهد كه محصولات دخاني كه به طور رسمي و با مجوز وارد كشور شده كاهش چشمگيري را به دنبال داشته‌ كه اين نشان دهنده سخت گيري‌هاي مختلفي گمركي و تعرفه‌اي درمبادي رسمي كشور است كه موجب شده وارد كننده‌هاي رسمي عطاي واردات را به لقاي آن بخشيده و يا از فكر تجارت سيگار خارج شده و يا به فكر واردات محصولاتي باشند كه نظام تغيير ناگهاني تعرفه و گمركي نرخ آنها را با نرخ قاچاق همسو نكرده و هنوز هم مي‌توان در آن بازارها از قاچاقچيان پيشي گرفت.
بنا به بودجه مصوب مجلس شوراي اسلامي تعرفه سال 88 واردات سيگار از 20 به40 درصد و توليدات داخلي از 10 به 20 درصد تعيين شده است كه اين مساله مطمئنا در سال 89 خود نيز به‌عنوان افزايش قاچاق كمك خواهد كرد و سهم درآمدي دولت را كاهش خواهد داد.
به گونه‌اي كه با تغيير اين تعرفه قيمت يك كارتن سيگار به يك برند معمولي به صورت رسمي و قانون اگر 750 هزار تومان و قيمت كارتن قاچاق همين سيگار حدود 600 هزار تومان مي‌شد كه با تغيير نظام تعرفه‌اي و افزايش تعرفه‌ها به 40 درصد قيمت 750 هزار تومان براي يك كارتن رسمي و قانوني به بيش از يك ميليون تومان رسيد.
تغييرات لحاظ شده در كنار دلزدگي وارد‌كنندگان و توليد‌كنندگان مشاركتي موجب خواهد شد تا بازار دخانيات كشور دچار چالش عظيمي شود.
البته انعكاس اخباري مبني بر استفاده از خون خوك در فيلتر سيگارهاي مختلف قاچاق با توجه به عدم نظارت كافي بر اين واردات موجب خواهد شد تا سلامت متقاضيان سيگار در داخل كشور به خطر افتد.
به گونه اي كه ميزان 6،60 ميليارد نخ قاچاق سال 87 به 17،73ميليارد نخ در سال 88 رسيده و روند افزايشي بيش از 173 درصدي را نشان مي‌دهد كه افزايش اين پديده ناشي از چاپ تصاوير بهداشتي روي پاكات سيگار و فروش محصولات قاچاق فاقد تصاوير بهداشتي و همچنين كاهش فروش محصولات دخاني به دليل گرايش مصرف‌كنندگان به خريد كالاي دخاني قاچاق بدون تصاوير اعضاي بدن است.
شايد به همين دليل بودكه داريوش سهرابي سخنگوي شركت دخانيات از مسوولين خواست كه اجازه دهند شركت دخانيات با ابزارهاي قانوني مصوب در اختيار جهت حل اين معضلات و با كمك از دستگاه‌هاي كاشف گام‌هاي قبلي خود را كه سبب كنترل بازار شده بود تداوم بخشيده و پيشنهادات خودرا جهت مهار اين وضعيت ارائه كند.
از سوي ديگر بنا به بودجه سال جاري شركت دخانيات موظف است از محل درآمدهاي خود دو برابر مبلغ واريزي هر ساله شركت را به حساب دولت واريز كند كه اين امر با توجه به ضرر اين شركت و از دست دادن بازار داخل با روال موجود موجب ورشكستگي اين شركت در آينده نزديك خواهد شد.
 
منبع: ایلنا خبرگزاری کار ایران
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 10:8  توسط Irantobac  | 

مالیات بر ارزش افزوده

مقدمه

ماليات از منابع مهم درآمد دولتها است. ثبات و تداوم وصول ماليات موجب ثبات در برنامه ريزي دولت براي ارائه خدمات مورد نياز كشور در زمينه هاي گوناگون ميشود.

تغيير و تحول در اقتصاد كشور و در نتيجه تغيير در نحوه توليد و توزيع ثروت و درآمد، مستلزم بازنگري و تجديد نظر در انواع مالياتها و نحوه وصول آنهاست. اجراي ماليات بر ارزش افزوده در بيش از 120 كشور جهان نشان دهنده مقبوليت و كارايي اين نظام در فراهم كردن يك منبع درآمد قابل اتكا و مطمئن براي دولتهاست. اجراي اين ماليات با نرخ ثابت و يكسان از يكسو پيش بيني ميزان درآمد دولت و در نتيجه امكان برنامه ريزي بهتر را فراهم مينمايد و از سوي ديگر، دوره هاي كوتاه مدت وصول آن، تداوم تأمين تقدينگي خزانه دولت را تضمين ميكند.

ضرورت اجراي ماليات بر ارزش افزوده

يكي از منابع اصلي درآمد دولتها ماليات است كه تحت عناوين مختلف وصول ميشود. درآمد حاصل از ماليات، بخش قابل ملاحظه اي از بودجه دولتها را تشكيل ميدهد و دركشورهايي كه ماليات از نظام قانوني و مردمي برخوردار است، بيش از 60% بودجه عمومي را تشكيل ميدهد.

دراقتصاد ايران، متناسب با رهنمودهاي كلي سند برنامه سوم توسعه، به منظور كاهش اتكاي بودجه دولت به درآمد نفت مقرر شد تا سهم درآمدهاي مالياتي در تركيب منابع درآمدي دولت با گسترش پايه هاي مالياتي از طريق وضع ماليات بر ارزش افزوده افزايش يابد.

از اينرو، متناسب با مفاد ماده 59 قانون برنامه سوم توسعه، سازمان امور مالياتي كشور زير نظر وزارت امور اقتصادي و دارايي تاسيس شد. از جمله وظايف اين سازمان در راستاي اصلاح و تحول نظام مالياتي و مكانيزه نمودن سيستم مالياتي كشور، اجراي ماليات بر ارزش افزوده ميباشد. دلايل انتخاب ماليات بر ارزش افزوده در بين كشورهاي مختلف متفاوت بوده است، ليكن تجربه كشورهاي استفاده كننده اين ماليات حاكي از موارد عديده ذيل به عنوان مزايا و ضرورت اجراي اين نوع ماليات ميباشد:

1. ماليات بر ارزش افزوده متدولوژي و تفكري است كه چندين دهه از تجربه مثبت آن در ساير كشورها گذشته و مورد تاكيد اكثر صاحبنظران و كارشناسان اقتصادي و مالياتي بانك جهاني و صندوق بين الملي پول ميباشد.

2. اين ماليات در بسياري از كشورها ضمن تامين بيشتر عدالت اجتماعي نسبت به سايرمالياتها، و بدون از بين بردن انگيزه سرمايه گذاري و توليد، به عنوان منبع درآمد جديدي درجهت افزايش درآمدهاي دولت بكار برده شده است.

3. از آنجايي كه سيستم ماليات بر ارزش افزوده يك سيستم خود اجراست و همه موديان نقش مامور مالياتي را ايفا مينمايند، هزينه وصول آن پائين است.

4. با توجه به اين كه در اين ماليات، موديان براي استفاده از اعتبار مالياتي ملزم به ارائه فاكتور خواهند بود، زمينه براي شناسايي خود به خود ميزان معاملات موديان فراهم ميشود. در نتيجه، يك سيستم اطلاعاتي كامل از معاملات و مبادلات تجاري ايجاد ميشود كه علاوه بر شفاف سازي مبادلات و فعاليتهاي اقتصادي موجب سهولت اعمال مالياتهاي ديگر از قبيل ماليات بر درآمد و ماليات بر مشاغل ميگردد.

5. ماليات بر ارزش افزوده يك منبع درآمد باثبات و در عين حال انعطاف پذير است.

6. به دليل مقطوع بودن نرخ اين ماليات، زمان قطعيت آن بسيار كوتاه بوده و مشكلات طولاني بودن قطعيت ماليات بر درآمد و ماليات بر ثروت را ندارد. بنابراين، تاخير در وصول درآمدهاي مالياتي به حداقل ميرسد.

7. از آنجايي كه ماليات بر ارزش افزوده يك ماليات مدرن است، اجراي آن به بهبود فن آوري و بهره وري از طريق اتوماسيون اداري در سيستم مالياتي و حسابداري مالياتي كمك شاياني خواهد كرد.

تعريف ماليات بر ارزش افزوده

ماليات بر ارزش افزوده نه تنها ماليات نسبتا ساده اي است بلكه رايجترين ماليات در دنياي امروز نيز محسوب ميشود. لذا قبل از هر موضوعي بايد ديد تعريف ارزش افزوده و ماليات بر ارزش افزوده چيست. از ديدگاه اقتصادي، ارزش افزوده مابه التفاوت ارزش ستانده و ارزش داده است. اما در تدوين قانون, به لحاظ ارائه نگرش مطلوب اجرايي, اين تعريف بر اساس استانداردهاي حسابداري و با تكيه بر روش صورتحساب ارائه ميگردد. بر اين اساس، ارزش افزوده را تفاوت بين ارزش كالاها و خدمات عرضه شده با ارزش كالاها و خدمات خريداري شده يك شخص در يك دوره معين تعريف ميكنند.با توجه به تعريف مذكور، ماليات بر ارزش افزوده نوعي ماليات چند مرحله اي است كه در مراحل مختلف زنجيره توليد  و يا خدمات ارائه شده اخذ ميگردد. اين ماليات در واقع نوعي ماليات بر فروش چند مرحله اي است كه خريد كالاها و خدمات واسطه اي را از پرداخت ماليات معاف ميكند.

تاريخچه ماليات بر ارزش افزوده

اين ماليات نخستين بار توسط فون زيمنس در سال 1951 به منظور فائق آمدن بر مسائل مالي كشور آلمان طرح ريزي گرديد ، ليكن به رغم علاقه و تمايل شديد كشورهايي نظير آرژانتين و فرانسه در خصوص آگاهي از چگونگي ساختار آن ، اين ماليات بطور رسمي تا سال 1954 به مرحله اجرا در نيامد. از سال 1954به بعد، برزيل ، فرانسه ، دانمارك و آلمان در زمره نخستين كشورهايي بودند كه اين ماليات را در نظام مالياتي كشور خود معرفي نمودند . كره جنوبي نخستين كشور آسيايي است كه درسال 1977 با كمك صندوق بين المللي پول توانست اين ماليات را در نظام مالياتي خود پياده نمايد و بدنبال آن كشورهاي تركيه ، پاكستان ، بنگلادش و لبنان نيز اقدام به اجراي اين ماليات نمودند . هم اكنون بيش از 120 كشور جهان از سيستم ماليات بر ارزش افزوده بهره مند هستند .

به منظور اجراي اين ماليات در كشور جمهوري اسلامي ايران، لايحه آن براي اولين بار در دي ماه 1366 تقديم مجلس شوراي اسلامي گرديد . لايحه مزبور در كميسيون اقتصادي مجلس مورد بررسي قرار گرفت و پس از اعمال نظرات موافق و مخالف به صحن علني مجلس ارائه گرديد كه پس از تصويب 6 ماده از آن بنا به تقاضاي دولت و به دليل اجراي سياست "تثبيت قيمتها" به دولت مسترد گرديد .

درسال 1370 بخش امور مالي صندوق بين المللي پول، در راستاي اصلاح نظام مالياتي جمهوري اسلامي ايران ، اجراي سياست ماليات بر ارزش افزوده را بعنوان يكي از عوامل اصلي افزايش كارايي و اصلاح نظام مالياتي پيشنهاد نمود . با توجه به نظرات كارشناسان صندوق بين المللي پول ، مطالعات و بررسيهاي متعددي در اين زمينه در وزارت امور اقتصادي و دارايي صورت پذيرفت و اجراي ماليات بر ارزش افزوده در سمينارها و كميته هاي مختلف علمي با حضور كارشناسان داخلي و خارجي مورد تاكيد قرار گرفت ، اما در عمل به مرحله اجرا در نيامد . وزارت امور اقتصادي و دارايي در راستاي طرح ساماندهي اقتصادي كشور ، انجام اصلاحات اساسي در سيستم مالياتي از جمله حذف انواع معافيتها ، حذف انواع عوارض وگسترش پايه مالياتي را با تاكيد خاص بر كارايي نظام مالياتي ، شروع نمود و مطالعات جديد امكان سنجي در اين زمينه به عمل آورد . با توجه به اهميت بسط پايه مالياتي بعنوان يكي از اصول اساسي سياستهاي مالي طرح ساماندهي اقتصاد كشور ، معاونت درآمدهاي مالياتي وزارت امور اقتصادي و دارايي مطالعات علمي متعددي را با در نظر گرفتن خصوصيات فرهنگي ، اجتماعي و اقتصادي كشور در زمينه اجراي ماليات بر ارزش افزوده ، از دي ماه 1376 آغاز كرد . لايحه ماليات بر ارزش افزوده، اكنون با در نظر گرفتن اثرات اقتصادي ناشي از اجراي اين ماليات با اصلاحات و بازنگري هاي متعدد، به مجلس شوراي اسلامي ارائه شده است .

شيوه اجرايي ماليات بر ارزش افزوده

در سيستم ماليات بر ارزش افزوده، هر فروشنده در هنگام فروش كالا و خدمات، ماليات متعلقه را بر صورتحساب افزوده و آن را همراه با قيمت كالا و خدمات از مشتري دريافت مي نمايد. اولين فروشنده، ماليات را يكجا به دولت پرداخت كرده و درمراحل بعدي، هر فروشنده تنها مابه التفاوت ماليات (ماليات دريافتي پس از كسر مالياتي كه خود قبلاً پرداخت نموده) را به حساب سازمان امور مالياتي واريز مي كند. اين عمل بر اساس لايحه پيشنهادي طي يك دوره دو ماهه انجام مي گيرد.

به منظور روشن شدن روش اجرايي ماليات بر ارزش افزوده به مثال ذيل توجه فرمائيد:

يك شركت خودروسازي براي توليد محصولات خويش، قطعات مورد نياز را از طريق بازار داخلي (قطعه سازان) و يا از طريق واردات تأمين مي نمايد. اگر فرض شود خريد از داخل به مبلغ ده ميليون ريال و خريد به صورت واردات به مبلغ پنج ميليون ريال بوده و با فرض اين كه نرخ ماليات 10% باشد، اين شركت در مرحله خريد از داخل يك ميليون ريال ( 1،000،000 = 10% *10،000،000 ) و در مرحله واردات به اندازه پانصدهزار ريال (500،000 = 10% * 5،000،000) ماليات بر ارزش افزوده به سازمان مالياتي كشور پرداخت مي نمايد . همچنين، اگر فرض شود اين شركت محصول توليدي خود را به مبلغ چهل ميليون ريال بفروشد، موظف است هنگام صدور فاكتور، ماليات بر ارزش افزوده را جداگانه محاسبه و از خريدار دريافت نمايد (4،000،000 = 10% *40،000،000 ).

بديهي است قيمت پرداختي خريدار چهل و چهار ميليون ريال خواهد بود. اين شركت موظف است مالياتهاي پرداختي در مراحل قبلي (خريد از داخل و واردات) را از مالياتهاي وصولي كسر نموده و مابقي را همراه با اظهارنامه به سازمان مالياتي پرداخت نمايد.

000/500/2 = (000/500 + 000/000/1 ) - 000/000/4

ماليات بر ارزش افزوده، ماليات واردات، ماليات خريد داخلي، ماليات دريافتي،

قابل پرداخت به سازمان مالياتي

بنابراين مجموع ماليات بر ارزش افزوده پرداخت شده به سازمان مالياتي برابر

ريال 000/000/4= ( 000/500/2 + 000/500/1 ) خواهد بود.

معافيت ها در ماليات بر ارزش افزوده

بطور كلي برخي از كالاها و خدمات به سه دليل زير از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده معاف ميشوند.

1- كاهش خاصيت تنازلي ماليات بر ارزش افزوده

2- كاهش اثر تورمي و حمايت از اقشار كم درآمد

3- كاهش هزينه هاي اجرايي و وصول ماليات

موارد معاف از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده در ماده 12 لايحه ماليات بر ارزش افزوده بطور مشخص ذكر گرديده است.

آستانه معافیت

با توجه به اينكه ماليات بر ارزش افزوده كليه كالاها و خدمات توليد و يا توزيع شده در اقتصاد را در برمي گيرد، به لحاظ اجرايي از گستردگي خاصي برخوردار مي باشد.

در اين راستا، ارزش افزوده ايجاد شده توسط بنگاههاي كوچك و فعالان بخش خرده فروشي در مقايسه با تعداد زياد آنها بسيار ناچيز بوده و درنتيجه ماليات بر ارزش افزوده قابل وصول ماليات ، قابل توجيه نيست . به اين ترتيب معاف نمودن موسسات اقتصادي با ارزش افزوده پايين در جهت افزايش كارايي سازمان امور مالياتي از اهميت خاصي برخودار مي باشد.

بررسي تجربه ساير كشورها نشان مي دهد كه اغلب آنها در مراحل اوليه اجراي اين نوع ماليات براي كاهش هزينه هاي اجرايي وصول و تمكين موديان از آستانه معافيتي استفاده كرده اند كه تعدادزيادي از بنگاههاي كوچك و فعالان بخش خرده فروشي را معاف نموده است. تعيين آستانه معافيت، اين امكان را به سازمان امور مالياتي مي دهد كه جهت تحقق اهداف درآمدي نظام مالياتي، به ميزان قابل توجهي در هزينه هاي اجرايي و وصول صرفه جويي نمايد. كاهش حجم كار اجرايي حاصله، ميزان توفيق در وصول ماليات بر ارزش افزوده بالقوه را افزايش خواهد داد.

با توجه به مطالب فوق و با توجه به مطالعات و تحقيقات بعمل آمده توسط كارشناسان اقتصادي، سطح آستانه معافيت براي اجراي ماليات بر ارزش افزوده در ايران مبلغ يك ميليارد ريال درآمد سالانه در نظر گرفته شده است.

رابطه ماليات بر ارزش افزوده با قانون تجميع عوارض

در راستاي اصلاح و بهبود سيستم مالياتي، قانون تجميع عوارض معرفي و از ابتداي سال 1382 توسط سازمان امور مالياتي كشور به مورد اجرا گذاشته شده است. هدف از اجراي اين قانون، علاوه بر شفاف سازي و يكپارچه نمودن وصول عوارض، كسب تجربه عملي و آموزش مميزين براي اجراي ماليات بر ارزش افزوده در آينده نيز مي باشد.

تاريخ اجراي ماليات بر ارزش افزوده

چون اجراي ماليات بر ارزش افزوده ، نياز به فراهم نمودن زمينه اجرايي از لحاظ جا و مكان ، تجهيزات ، آموزش پرسنل مورد نياز ، تهيه فرمها و آموزش موديان دارد؛ در لايحه پيشنهادي ، به دستگاه مجري 24 ماه از تاريخ تصويب قانون فرصت داده مي شود تا خود را جهت اجراي آن مجهز و مهيا كند .

منبع: سازمان امور مالیاتی کشور طرح استقرار نظام مالیات بر ارزش افزوده

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۰ خرداد۱۳۸۹ساعت 9:8  توسط Irantobac  | 

ارزش افزوده چیست؟

ارزش افزوده در واقع عبارتست از ثروت اضافه‌ای که توسط شرکت از طریق فرآیند تولید و یا ارایه خدمات ایجاد می‌شود که با کسر نهاده‌های واسطه (مثل هزینه خریدها) از عایدی‌ها به‌دست می‌آید برای مثال نهاده‌هایی نظیر کابل، مراکز سوئیچ، نیروی انسانی متخصص در طی یک فرآیند، یک ارزش جدیدی (ارایه خدمت به مشترکین) تولید می‌کنند که در واقع به ارزش نهاده‌های ما افزوده می‌شود.

محاسبه ارزش افزوده به‌منظور پرهیز از احتساب مضاعف صورت می‌گیرد. به این معنی که ارزش کالاها و خدماتی که به‌عنوان داده‌های واسطه یک فعالیت به‌کار گرفته می‌شود به نوبه خود ستانده یک فرآیند تولید بوده و لازم است از ستانده این فعالیت کسر شود تا ارزش افزوده آن به‌دست آید. بدین ترتیب ارزش افزوده ناخالص عبارت است از ارزش ستانده منهای ارزش مصرف واسطه و ارزش افزوده خالص عبارت از ارزش افزوده ناخالص منهای مصرف سرمایه ثابت

ارزش افزوده ایجاد شده در شرکت بین افرادی‌که در ایجاد آن سهیم بوده‌اند توزیع می‌شود به‌عبارت دیگر ارزش افزوده به‌صورت دستمزد برای کارکنان، استهلاک برای سرمایه‌گذاری مجدد تجهیزات، سود برای شرکت، مالیات به دولت و... تسهیم می‌شود.

 روش‌های محاسبه ارزش افزوده

ارزش افزوده در هر یک از سطوح واحد اقتصادی، طبقه (متشکل از چند واحد اقتصادی دارای فعالیت مشابه)، گروه (متشکل از چند طبقه)، بخش (متشکل ازچند گروه)، قسمت (متشکل از چند بخش) و بالاخره کل اقتصاد (شامل کلیه قسمت‌های اقتصادی) قابل محاسبه است. برای محاسبه ارزش افزوده 3 روش مختلف به‌شرح زیر وجود دارد:

الف) روش تولید یا تفریق

ب) روش توزیع یا جمع

ج) روش مصرف (هزینه)

شایان ذکر است که روش‌های تولید و توزیع در سطوح مختلف، از واحد اقتصادی تا کل اقتصاد قابل محاسبه می‌باشد ولیکن روش مصرف تنها در سطح اقتصاد کلان قابل اندازه‌گیری می‌باشد. نحوه محاسبه ارزش افزوده در هر یک از روش‌ها به‌صورت تفضیلی در زیر ارایه شده است:

روش 1) محاسبه ارزش افزوده به روش تولید یا تفریق

ارزش افزوده از تفاضل مجموع مصارف واسطه به‌کار رفته در جریان تولید کالاها و خدمات از ارزش ستانده مؤسسه در طول یک‌دوره مالی به‌دست می‌آید به‌عبارت روشن‌تر:

ارزش مصارف واسطه – ارزش ستانده = ارزش افزوده

روش 2) محاسبه ارزش افزوده به‌روش جمع یا توزیع

روش متداول درموسسات، محاسبه ارزش افزوده از طریق توزیع آن به عوامل تولید است در این روش ارزش افزوده از تجمع هزینه جبران خدمات، هزینه استهلاک، مالیات و مازاد عملیاتی به‌دست می‌آید. در مواردی‌که مؤسسه علاوه برمالیات مستقیم درارتباط با واحد کالای تولید شده یا خدمت ارایه شده مالیات غیرمستقیم پرداخت می‌کند و یا اینکه برای پایین نگهداشتن سطح قیمت‌ها ازدولت یارانه‌ای دریافت می‌کند ما به التفاوت مالیات‌های غیرمستقیم منهای یارانه باید به چهارعنصر فوق اضافه شود.

روش 3) محاسبه ارزش افزوده به‌روش هزینه (مصرف)

روش هزینه برای برآورد تولید ناخالص داخلی به تفکیک نوع مصرف نهایی و نه به تفکیک نوع فعالیت اقتصادی تولیدکنندگان به‌کار برده می‌شود. این متضمن انجام برآوردهای مستقلی از مصرف نهایی خانوارها، خدمات دولتی، خدمات خصوصی غیرانتقاعی به خانوارها و افزایش موجودی‌ها، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص و واردات و صادرات می‌باشد.

ارزش افزوده را به دو طریق می‌توان محاسبه نمود:

 الف) روش تفاضلی :   

خدمات و مواد خریداری شده – کل فروش = ارزش افزوده

ب) روش تجمعی: 

 سایر هزینه‌های توزیع شده + هزینۀ نیروی انسانی + سود + استهلاک = ارزش افزوده

 برای محاسبه ارزش افزوده شرکت ارتباطات زیرساخت از تراز مالی شرکت بهره‌ جسته‌ایم البته باید توجه داشت که به‌دلیل نوپا بودن این شرکت امکان مقایسه محاسبه با سال پایه امکان‌پذیر نبود لذا برای محاسبه از روش تجمعی استفاده گردید.

 محاسبه ارزش افزوده به روش توزیع (تجمعی)

در این روش برای محاسبه ارزش افزوده چهار عنصر تشکیل‌دهنده آن یعنی جبران خدمت کارکنان، مصرف سرمایه ثابت (استهلاک) ، سود (زیان) حاصل از عملیات و خالص مالیات‌ با هم جمع می‌شود.

 خالص مالیات‌ها + سود (زیان) حاصل از عملیات + استهلاک + جبران خدمات کارکنان = ارزش افزوده

مالیات + سایر هزینه‌های توزیع شده + هزینه نیروی انسانی +  استهلاک + سود = ارزش افزوده

189.444+ 16 + 39395 + 122.911 + 541.268 = 893.034 (میلیون ریال)

 پس از اندازه‌گیری ستاده نوبت به اندازه‌گیری نهاده می‌رسد، نهاده­ها عبارتند از خدمات حاصل از عوامل تولید مانند نیروی انسانی و سرمایه.

 مهندس فریدون مشیری

+ نوشته شده در  یکشنبه ۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 17:56  توسط Irantobac  | 

کاهش واردات تنها راه بومی سازی دخانیات

 
سرمایه،مرجان نماینده: «صنعت دخانیات ارزش افزوده اقتصادی بسیاری دارد که با بومی سازی این صنعت تحقق خواهد یافت.» محمود ابطحی رئیس شرکت دخانیات ایران در حالی این مطلب را اعلام کرد که در حال حاضر تنها 25 درصد نیاز کشور از طریق تولید داخلی تامین می شود.به طور کلی دخانیات جزء آن دسته از محصولاتی است که مصرف آن برای سلامتی افراد مضر است.از همین رو به نظر می رسد توسعه و گسترش فعالیت های شرکت دخانیات با سیاست های دولت در زمینه کنترل مصرف در تعارض است.

اما رئیس شرکت دخانیات ایران با مقایسه تولید محصولات دخانی و تولید اتومبیل و دیگر صنایع در کشور گفت: «12 میلیون فرد سیگاری در جامعه نشان می دهد بازار به شدت نیازمند مصرف است بنابراین نمی توانیم با کاهش تولید به کمپانی های خارجی اجازه دهیم که بازار داخلی را در دست بگیرند.»
وی ضمن مخالفت با مصرف سیگار اظهار داشت: «با توجه به میزان مصرف در کشور شرکت دخانیات به صورت قانونی وظیفه دارد حجم تولید خود را افزایش دهد اما از سویی دیگر تبلیغات ضدمصرفی را نیز انجام می دهد.»
در همین حال ابطحی با بیان اینکه «حجم وسیعی از بازار تا پیش از اجرای سیاست های جدید مجمع شرکت دخانیات در اختیار کمپانی های خارجی بود»، خاطرنشان کرد: «پس از اجرای این سیاست ها تولیدات شرکت بر مبنای نیازهای داخلی و با کیفیت مطلوب انجام می شود تا شرکت دخانیات سهم بیشتری از بازار مصرف را نصیب خود کند.»
وی با بیان اینکه «با توجه به بازار رقابتی کنونی محصول مزبور پرکردن خلأهای چندین ساله آموزشی بهداشتی و ورزشی کشور با این دلیل که محصولات دخانی مذموم است توجیهی غیرکارشناسی است»، خاطر نشان کرد: «افزایش فشارهای اقتصادی گوناگون نه تنها موجب فرسوده شدن هرچه بیشتر توان تولیدی شرکت دخانیات ایران می شود بلکه ایران را به بازاری مصرفی برای کالاهای خارجی تبدیل می کند.»
-
تولید دخانیات در سال 86
در حال حاضر و براساس آمارهای منتشر شده توسط وزارت صنایع در سال 86 میزان تولید این محصول با 11 درصد رشد نسبت به سال 85 به 3/27 میلیارد نخ رسید که از این میان تولید برند های ملی 6/15 میلیارد نخ و تولید برندهای خارجی نیز 7/11 میلیارد نخ اعلام شد. این رقم در سال 85 حدود 24 میلیارد نخ بود. گفتنی است 63 درصد از کل تولیدات داخلی کشور با نام برند های ملی و بقیه با نام برند های خارجی به صورت تحت لیسانس تولید شده است. ابطحی با بیان اینکه کالاهای دخانی در قالب تولید مشترک ساماندهی شده، گفت: «در راستای تولیدات مشترک قراردادهایی با شرکت های ژاپنی بسته شده است.»
به گفته وی «هدف از تولید محصولات مشارکتی اشتغال زایی در داخل کشور است که در صورت واردات این فرصت ها از بین می رود.»
-
سطح زیر کشت توتون و تنباکو
حجم تجارت جهانی این محصول سالانه سه هزار و 300 میلیارد دلار و میزان تولید سالانه آن پنج هزار و 600 میلیارد نخ است. این در حالی است که هفت میلیون هکتار از اراضی کشاورزی جهان زیر کشت این محصول است، اما ایران با بیش از 70 سال قدمت در زمینه کشت توتون و تنباکو سهم ناچیزی در بازارهای جهانی دارد.
گفتنی است کشاورزی این محصولات تا سال 80 سنتی، انحصاری و تابع شرایط کشاورزی و نیز امکانات کشت بود که با اجرای طرح جامع تحول صنعت دخانیات تلاش شد وضعیت بحرانی دخانیات پویاتر شود.
از همین رو در حال حاضر سطح زیر کشت توتون و تنباکو نسبت به سال 80 تغییر قابل توجهی داشته است به طوری که براساس آمارهای اعلام شده سطح زیر کشت توتون در سال 86 پنج هزار و 663 هکتار و سطح زیر کشت تنباکو نیز یک هزار و 28 هکتار اعلام شده است البته میزان تولید توتون و تنباکو نسبت به سال 85 به دلیل عدم افزایش قیمت خرید توتون و اشتغال کشاورزان در دیگر شاخه های کشاورزی کاهش یافته است. گفتنی است میزان تولید توتون و تنباکو در سال 85 به ترتیب هفت هزار و 15 هکتار و 971 هکتار بوده است.
گفته می شود این رقم حدود یک سوم نیاز صنعت دخانیات را تامین می کند. ابطحی نیز با بیان اینکه تولید کالاهای دخانی یک زنجیره کامل است که از مزرعه آغاز می شود و به بازرگانی می رسد، گفت: «قسمت اعظم این پروسه به واردات نیاز دارد.»
-
صادرات و واردات محصولات دخانی
میزان مصرف سالانه سیگار در کشور 54 میلیارد نخ گزارش شده که تنها 25 درصد از این نیاز توسط تولیدات داخلی تامین می شود. براساس آمارهای وزارت صنایع و معادن واردات رسمی سیگار در سال 86 توسط بخش خصوصی و با نظارت شرکت دخانیات بیش از 23 میلیارد نخ اعلام شده که نسبت به سال 85 با 23 درصد کاهش همراه بوده است.
گفتنی است در سال 86 دو هزار و 482 تن توتون و تنباکو از شرکت دخانیات ایران به خارج صادر شده است.
بر همین اساس میزان کشفیات سیگارت قاچاق در سال 86 نیز بالغ بر 258 میلیون نخ اعلام شده که نسبت به سال قبل 20 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که گفته می شود سالانه بیش از 80 درصد سیگار به صورت قاچاق وارد کشور می شود.
ابطحی با بیان این مطلب که باید در ارتباط با نوسازی خط تولید قطعات و ماشین آلات صنعتی تلاش شود، گفت: «از طریق افزایش حجم تولید باید واردات را کاهش داده و صنعت دخانیات را بومی کرد.» امری که با همکاری صنعتگران در حال آماده سازی است.
به اعتقاد وی صنعت دخانیات ارزش افزوده اقتصادی قابل ملاحظه ای دارد که با بومی سازی صنعت و افزایش صادرات تحقق پیدا خواهد کرد.
 
منبع: روزنامه سرمایه
+ نوشته شده در  یکشنبه ۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 14:58  توسط Irantobac  | 

دخانیات در گذر تاریخ


به‌رغم قدمت 70 ساله صنعت دخانيات ايران، روش‌هاي توليد سيگار همچنان سنّتي است.

استفاده از گياه توتون، اولين بار در قرن ‌‌15 ‌ميلادي و پس از سفر اكتشافي كريستف كلمب به قاره آمريكا در ميان بوميان منطقه مشاهده گرديد. سپس ‌پرتغال، نخستين كشور اروپايي بود كه اين گياه را از قاره آمريكا به ديگر كشورهاي اروپايي روانه ساخت. در سال 1560 ميلادي ژان نيكوت،‌‌ ‌سفير فرانسه در پرتغال‌، مقداري بذر توتون به رسم هديه براي ملكه فرانسه فرستاد كه‌ آن را ‌به همين مناسبت، “نيكوتيانا” )Nicotiana( نام‌گذاري كردند. بذر توتون پس از ورود به انگلستان و اسپانيا، توسط دريانوردان انگليسي به كشورهاي‌ ‌شرقي نظير تركيه، يونان، مصر، سوريه، چين و ژاپن راه يافت.


سوغات پرتغالي‌ها براي شاهان صفوي


توتون و تنباكو اولين بار در دوره صفويه و توسط پرتغالي‌ها وارد‌ ايران شد. لذا سابقه‌اي 300 ساله در كشورمان دارد. شواهد تاريخي نشان مي‌دهند، بذر توتون به احتمال زياد از بنادر جنوبي كشور وارد و به تدريج در نواحي جنوبي، مركزي و شرقي كشت شده است. بذر توتون چپق نيز به احتمال زياد از تركيه به ايران راه پيدا كرده و كشت آن در قسمت غربي و مركزي رواج يافته است. بذر توتون سيگارت در سال 1251 و به توصيه “محمدخان ناصرالملك همداني فرمانفرما” و توسط “دكتر استپان هاراطونيانس” كه در گيلان به نام “حكيم فانوس” مشهور بود، به ايران وارد شده است. بذر اين توتون از نوع “سامسون” ابتدا در گيلان كشت شد و سپس توسط شخصي به نام “كوسيس”، به مازندران برده و در اطراف بابل كشت گرديد. كشت اين بذر به تدريج به گرگان (‌استرآباد) و اروميه رسيد. در حال حاضر توتون سيگارت در استان‌هاي گلستان، مازندران، گيلان، آذربايجان غربي و كردستان و توتون چپق در استان‌هاي آذربايجان غربي، كردستان و كرمانشاه و تنباكو در استان‌هاي اصفهان، فارس، بوشهر، خراسان و شاهرود كشت مي‌شود. ‌


انحصار دولت


عليرغم سابقه 300 ساله كشت توتون و تنباكو در ايران، صنعت توليد‌ ‌سيگارت در كشور، قدمتي 70 ساله دارد، زيرا تا سال 1300 توليد اين محصول در‌ ‌كارگاه‌هاي كوچك و به طور دستي انجام مي‌گرفت. در اين دوره، بازرگانان توتون را از زارعان خريداري نموده و آنها را در بسته‌بندي‌هاي سيگارت، توتون چپق، ساقه تنباكو (خرچوب) و گلبرگ توتون (ميخكي) با علامت‌هاي تجاري خاص به فروش مي‌رساندند.
اما كمتر از نيم قرن پس از كشت توتون در كشور، دولت با وضع قانون “‌انحصار دخانيات ايران” در سال 1294 شمسي، اقدام به دخالت و كنترل بازار دخانيات نمود. اين قانون در سال‌هاي 1302 و 1307 تغييراتي جدّي يافت و در نهايت، حق واردات و صادرات، خريد و فروش، ساخت، نگهداري و حمل‌ونقل محصولات دخاني در سراسر كشور در انحصار دولت قرار گرفت. ماليات‌هايي هم به عنوان “حق انحصار” وضع شدند. در سال 1310، انحصار دخانيات شدت بيشتري يافت و مؤسسه “انحصار دولتي دخانيات” تأسيس گرديد. بر اساس قوانين جديد، حق نگهداري و راه‌اندازي ابزار و ماشين‌هاي توتون‌بري، كاغذبري، صحافي كاغذ سيگار و سيگارپيچي به مو‡سسه انحصار دخانيات اختصاص يافت. دولت نيز موظف گرديد تا امر خريد و فروش سيگارت را در نرخي پايه -‌‌‌‌كه با در نظر گرفتن وضعيت محصول هر سال و با توجه به نرخ‌هاي بازار تعيين مي‌شد- در دست گيرد. همچنين بنا بر قوانين جديد، كالاهاي دخاني به هنگام صدور به خارج، از حقوق گمركي معاف شدند و كساني كه به قاچاق محصولات دخاني مبادرت مي‌كردند، قانون “مرتكبان قاچاق” در مورد آنها به اجرا گذاشته مي‌شد.‌
پس از پيروزي انقلاب اسلامي، انحصار دخانيات در دست دولت باقي ماند كه البته تا امروز نيز ادامه دارد. در سال 1374 كوششي جهت خصوصي كردن شركت دخانيات در 14 استان كشور به عمل آمد، اما به دليل كاستي‌ها و مشكلات متعدد، پس از يكسال مجدداً انحصار آن در اختيار دولت گذاشته شد. در سال‌هاي اخير نيز تلاش‌هايي براي خصوصي‌سازي شركت دخانيات انجام شده كه هنوز به نتيجه نرسيده‌اند. ‌


اولين كارخانه


در سال 1317 اولين مجتمع صنعتي‌ ‌توليد سيگارت در زميني به مساحت 10 هكتار در خيابان قزوين تهران به بهره‌برداري‌ ‌رسيد- كه هم‌اكنون نيز فعال است. دو سال قبل از شروع به كار كارخانجات سيگارت‌سازي‌ ‌تهران نيز مزرعه آزمايشي توتون در سال 1315 به منظور پشتيباني از كشت اين گياه،‌ ‌در منطقه تالش گيلان ايجاد گرديده بود. البته چند سال بعد، اين مزرعه كه‌ ‌اولين مركز تحقيقات توتون قلمداد مي‌شود، به منطقه تيرتاش شهرستان بهشهر منتقل شد. ‌پس از افتتاح كارخانه‌هاي توليد سيگارت در سال 1317، صنايع مركزي دخانيات به سرپرستي گروهي از كارشناسان آلماني، انگليسي و يوناني شروع به كار كرد. نخستين فرآورده‌هايي كه با اقبال عامه مردم مواجه شدند، شامل سيگارهاي اِشنو، فومن، گرگان، افسر، تارج، ارديبهشت، انواع سيگار برگ و جيگاره (نوعي سيگار دست‌پيچ با نيمكوب توتون چپق) و انواع تنباكو، توتون چپق و توتون پيپ بودند. پس از آن، كارخانجات عمل‌آوري در‌ ‌شهرهاي ساري، رشت، گرگان، اروميه و خوي راه‌اندازي گرديدند. ‌
به طور كلي، سال‌هاي 1315 تا ‌‌1350 ‌بستر پيدايش و تحولات صنعت دخانيات ايران بوده است. پس از آن، با توجه به روند رو‌ ‌به رشد مصرف سيگار در كشور، شركت دخانيات ايران در سال 1372 طرح ساخت و توسعه‌ ‌مجتمع سيگارت‌سازي گيلان با ظرفيت توليد 20 ميليارد نخ سيگارت در سال را به مرحله‌ ‌اجرا گذاشت. اين مجتمع هم‌اكنون در سه بخش عمل‌آوري توتون، توليد سيگارت، فيلترسازي و بسته‌بندي فعاليت دارد. در سال‌هاي اخير نيز فعاليت‌هاي مختلفي در زمينه اصلاح خطوط‌ ‌توليد، ايجاد ظرفيت‌هاي جديد و ارايه محصولات تازه در اين مجتمع صورت گرفته است كه توليد سيگارت‌هايي با سايزهاي كوتاه و بلند از اين جمله‌ هستند. اما عليرغم تغييرات مقطعي، روش‌هاي‌ ‌توليد سيگار در ايران همچنان مبتني بر شيوه‌هاي سنتي بوده و ساختار اين صنعت عليرغم 70 سال تجربه، براي حضور در عرصه سنگين رقابت جهاني امروز، آماده نيست.

منبع:  www.iraneconomic.net

+ نوشته شده در  یکشنبه ۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 14:38  توسط Irantobac  | 

دخانيات ايران در يك نگاه


استفاده از گياه توتون اولين بار در ميان بوميان آمريكا، در قرن 15 ميلادي و پس از سفر اكتشافي كريستف كلمب به آن ديار مشاهده گرديد. در سال هاي بعد پرتغال ، نخستين كشور اروپايي بود كه اين گياه را از قاره آمريكا به ارمغان آورد و از آنجا به ديگر كشورهاي اروپايي روانه ساخت . در سال 1560 ميلادي ژان نيكوت، سفيرفرانسه در پرتغال ، مقداري بذر توتون به رسم هديه براي ملكه فرانسه فرستاد كه به همين مناسبت آنرا به نام فرستنده اش، " نيكوتيانا(Nicotiana) " نام گذاري كردند. بذر توتون پس از ورود به انگلستان و اسپانيا توسط دريانوردان انگليسي به كشورهاي شرق، نظيرتركيه، يونان، مصر، سوريه، چين و ژاپن راه يافت.

صنعت70 ساله ايران

توتون و تنباكو اولين بار در دوره صفويه و توسط پرتغاليها وارد ايران شد. اما عليرغم سابقه 300 ساله كشت توتون و تنباكو در ايران، صنعت توليد سيگارت در كشورمان قدمتي در حدود 70 سال دارد. تا سال 1300 توليد اين محصول در كارگاه هاي كوچك و به طور دستي انجام مي گرفت. سپس در سال 1317 اولين مجتمع صنعتي توليد سيگارت در زميني به مساحت 10 هكتار در خيابان قزوين تهران به بهره برداري رسيد كه هماكنون نيز فعّال است.
دو سال قبل از شروع به كار كارخانجات سيگارتسازي تهران، مزرعه آزمايشي توتون در سال 1315 به منظور پشتيباني كشت اين گياه در ايران، در منطقه تالش از توابع استان گيلان ايجاد گرديد. البته چند سال بعد اين مزرعه كه اولين مركز تحقيقات توتون قلمداد مي شد، به منطقه تيرتاش شهرستان بهشهر منتقل شد. همچنين با توجه به اينكه صنعت دخانيات به كشت توتون و توليد سيگارت محدود نميشود و صنايع عمل آوري يكي از اساسي ترين اركان اين تجارت عظيم است، كارخانجات عمل آوري در شهرهاي ساري، رشت، گرگان، اروميه و خوي راه اندازي گرديد. در واقع، سال هاي 1315 تا 1350 بستر پيدايش و تحولات صنعت دخانيات ايران بوده است. همچنين با توجه به روند رو به رشد مصرف سيگارت در كشور، شركت دخانيات ايران در سال 1372 طرح تأسيس و توسعه مجتمع سيگارتسازي گيلان را با ظرفيت توليد 20 ميليارد نخ سيگارت در سال به مرحله اجرا درآورد. اين مجتمع در سه بخش عمل آوري توتون، توليد سيگارت، فيلترسازي و بسته بندي فعاليت دارد.
در سال هاي اخير فعاليت هاي مختلفي در زمينه اصلاح خطوط توليد، ايجاد ظرفيت هاي جديد و ارايه محصولات تازه صورت گرفته است كه توليد سيگارت هايي با سايزهاي كوتاه و بلند، از اين جمله اند. اما عليرغم تغييرات مقطعي، روش هاي توليد سيگار در ايران همچنان مبتني بر شيوه هاي سنتي بوده و ساختار اين صنعت عليرغم 70 سال تجربه، براي حضور در عرصه رقابت سنگين امروز آماده نيست


دخانيات ايران تا سال 80

صنعت دخانيات كشور تا سال 1380 همانند ساير صنايع كشور، صنعتي خسته،فرسوده و زيانده بود. برخي شواهد اين وضعيت به شرح زيراست:

وجود بيش از 30 هزارتن انواع توتون به ارزش تقريبي 300 ميليارد ريال در انبارهاي شركت دخانيات كه به دليل كيفيت نامرغوب، امكان استفاده آنها وجود نداشت. بدتر آنكه سالانه نزديك به 5 هزار تن به اين ميزان اضافه مي گرديد.

انباشت نزديك به 6 ميليارد نخ انواع سيگارت در انبارهاي شركت دخانيات به ارزش تقريبي 500 ميليارد ريال.

كاهش روزافزون فروش انواع محصولات توليدي بهدليل وفورسيگارت قاچاق و همچنين تغيير ذائقه مشتريان به سمت مصرف محصولات لوكس و سوپر لوكس.

نفوذ سيگار قاچاق در بازار داخلي به نحوي كه بيش از 73 درصد از سهم بازار50 ميليارد نخي كشور ( حدود 36 ميليارد نخ) در اختيار محصولات خارجي قرار داشت. درواقع، دولت و شركت دخانيات حداكثر 25 درصد بازار داخلي (حدود 13 ميليارد نخ) را مديريت مي نمود.

عليرغم حجم بالاي سيگار قاچاق،ميزان كشفيات حداكثر 3 درصد حجم قاچاق را شامل مي شد.

پايين بودن ميزان واردات رسمي به نحوي كه در سال 80 تنها 575 ميليون نخ از محصولات خارجي موجود در بازار، از طرق قانوني وارد كشور شده بود. درآمد دولت از اين محل نيز تنها به حدود 33 ميليارد ريال بالغ مي شد.

وجود ظرفيتهاي خالي در كارخانجات سيگارت سازي وعمل آوري.

پايين بودن تكنولوژي كشت وعملآوري توتون و توليد سيگارت.

تشكيلات بسيار گسترده و ناكارآمد كه مانع اصلي انعطافپذيري يك بنگاه اقتصادي تلقي مي گردد.


مهندسي مجدد

چشم انداز آتي تجارت جهاني صنعت دخانيات نشان مي دهد كه ديگر اصلاحات جزيي در روش ها و ساختار اين صنعت، ضامن بقاي آن در محيط رقابتي جديد نيست. نگاهي گذرا به وضعيت كشت، صنعت و بازرگاني صنعت دخانيات كشور در سال هاي گذشته نشان مي دهد كه تنها تغييرات بنيادين از روند روبه افول اين صنعت قديمي جلوگيري نموده و موقعيت آن را به عنوان يك بنگاه اقتصادي تثبيت مي كند. به همين دليل، از سال 81 استراتژي مهندسي مجدد در سرلوحه اقدامات صنعت دخانيات ايران قرار گرفت. در اين راستا، ايجاد تحولات گسترده در كليه شؤون اين صنعت با تأكيد بر محورهاي ساماندهي كشت و صنايع عمل آوري، مهندسي مجدد در توليد وعرضه، تجديد ساختار واصلاح روش ها و مبارزه اقتصادي با قاچاق و ساماندهي موضوع دخانيات در كشور، سرفصل اقدامات در حوزه هاي مختلف قرار گرفت. هدف اساسي اين اقدامات، بهبود مديريت دولت و شركت دخانيات بر بازار، افزايش سهم اين شركت از بازار داخلي و حضور مستمر و اثربخش در بازارهاي بين المللي است.
در حال حاضر تلاش اين صنعت، استفاده از تكنولوژي هاي نوين در اين عرصه است. در همين راستا، تاكنون ماشين آلات جديدي در برخي از كارخانجات اين صنعت به كار گرفته شده كه بر ميزان توليد و افزايش كيفيت محصولات بسيار مؤثر بوده است.

منبع:

ماهنامه اقتصاد ایران

+ نوشته شده در  یکشنبه ۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 12:47  توسط Irantobac  | 

صنعت دخانیات اندونزی

 

مطابق آمارهای سازمان بهداشت جهانی، اندونزی به عنوان سومین کشور پرجمعیت آسیا، بعد از چین و هند دارای بیشترین مصرف کنندگان سیگار در آسیا بوده و پنجمین بازار بزرگ محصولات دخانی در جهان به حساب می آید. این کشور تا بحال تفاهم نامه مربوط به محدود سازی صنایع دخانی را با سازمان بهداشت جهانی امضاء نکرده و دارای یکی از بزرگترین صنایع دخانیات جهان می باشد. در این کشور نزدیک به 70 میلیون نفر بزرگسال بطور مرتب سیگار می کشند و مصرف سیگار نسبت به 30 سال گذشته شش برابر شده است. هر سال 400 هزار نفر جان خود را بر اثر بیماریهای ناشی از مصرف محصولات دخانی از دست می دهند. با وجود تصویب قانون منع مصرف دخانیات در اماکن عمومی در سه سال گذشته، در عمل هیچگونه ممانعتی از مصرف سیگار نمی شود و تبلیغات محصولات دخانی در این کشور آزاد می باشد. این در حالی است که بودجه خدمات پزشکی ناشی از مصرف دخانیات بر عهده دولت نیست. متوسط سن سیگاری ها در این کشور 18 سال و نوجوانان از سن 10 و 11 سالگی به سیگار کشیدن روی می آورند. در سال های اخیر شرایط فوق و رونق بازار این کشور موجب تلاش شرکت های فرا ملیتی همانند فلیپ موریس (از سال 2005) و بریتیش آمریکن توباکو برای ورود به بازار اندونزی شده است. بطوریکه شرکت بریتیش آمریکن توباکو در تلاش است که با مبلغ 494 میلیون دلار نزدیک به 85 درصد سهام شرکت اندونزیائی بنتوئل را خریداری نماید.

دولت اندونزی معتقد است که صنعت دخانیات در رشد اقتصادی این کشور نقش حیاتی دارد و زندگی بیش از 20 میلیون اندونزیائی وابسته به این صنعت می باشد. همین مسئله باعث عدم برخورد جدی دولت با نصب محدودیت های ویژه بر صنعت دخانیات شده، چرا که باید شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور را در نظر گرفت. اما در کنفرانس دخانیات که در جاکارتا برگزار شد پژوهشگران موضع دولت را در قبال این صنعت به چالش کشیدند. دکتر سارا باربر در تحقیقات خود می گوید:

دخانیات نقش کمی در اقتصاد داشته و در رده های پائین جدول دستمزد و بازده اقتصادی قرار دارد. پنج برابر هزینه تحصیل و خدمات پزشکی جهت بهبود بیماری های ناشی از مصرف دخانیات صرف خرید و مصرف سیگار می شود. دولت می بایست با افزایش مالیات اقدامات لازم را به انجام رساند. افزایش مالیات که در حال حاضر برابر ده درصد درآمد صنعت دخانیات بوده از طرفی باعث کاهش مصرف دخانیات در بین اقشار مردم و از سوئی دیگر موجب افزایش درآمد دولت می شود.

مالیات وضع شده بر محصولاتی همانند کرتک و کلاو برابر 21 درصد می باشد. وزیر دارائی اندونزی معتقد است که اقتصاد و کارآفرینی در صدر اولویت های دولت قرار دارد و دخانیات شاهرگ درآمد و حیات میلیون ها خانوار اندونزیائی است.

وجود مصرف سیگار در جوامع مختلف با توجه به اثرات جسمانی و روانی آن انکارناپذیر بوده و ناگزیر بازار مصرف کالاهای دخانی وجود خواهد داشت و حجم بسیار بالائی از منابع مالی در این بخش در گردش می باشد. از طرفی عوارض، بیماریها و مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار نیز دلیلی قانع کننده برای ایجاد نگرانی ها و اقدامات باز دارنده در مقابل عوامل و صنایع تولید کننده کالاهای دخانی می باشد.

در شرایط حاضر با توجه به کنش ها و واکنش های موجود بین دولت و انجمن های حامی مبارزه با دخانیات و مجلس قانون گذاری اندونزی و حتی انجمن ها و مراکز دینی و مذهبی این کشور، انتظار می رود مطابق گفته وزیر دارائی مبنی بر ساختن صنعت دخانیاتی سالم، قوانین و برنامه هائی در این کشور به تصویب و اجرا برسد که علاوه بر تامین نیاز مصرف کنندگان کنترل هائی بر گسترش مصرف و توسعه دخانیات در کشور ایجاد گردد به طوری که علاوه بر جلوگیری از خسارت های ناشی از خروج ارز از کشور و بهداشت و سلامت جامعه، صنعت دخانیات همچنان پویا در کشور باقی بماند.


 

صنعت توتون اندونزی یک بازار در حال رشد و پرنوسان است. تولیدات جدید و نوآوری شده بطور منظم معرفی شده و چهار قسمت اساسی آن ( کرتک ماشینی، کرتک لایت ماشینی، کرتک دست ساز و محصولات دیگر متمایز ترین نوع محصولات در بازار سیگارت جهان به شمار می آیند. میزان فروش کرتک همچنان در حال افزایش بوده و از محصولات دیگر پیشی گرفته است. در حال حاضر این میزان را در حدود 97 درصد کل بازار تخمین می زنند. با این وجود صنعت دخانیات اندونزی مصون از تدابیر و فعالیت های ضد سیگار کشیدن داخلی و بین المللی نبوده و از اثرات محدود کننده مالیاتی و قانونی به دور نمی باشد. این صنعت از بسیاری جهت ها از سوی قوانین و محدودیت های روزافزون با فشار روبرو است. در ابتدای سال جاری شورای اسلامی اندونزی اعلام حکم تکفیر مذهبی یا فتوائی بر ضد سیگار کشیدن را مورد بررسی قرار داد که خود حرکتی بالقوه مخرب بود و می توانست چالش های بی سابقه ای را برای این صنعت خلق نماید. در نهایت شورای فوق از حرکت خود صرفه نظر کرد اما قبل از آن زنان باردار و کودکان را از سیگار کشیدن منع نمود. در این اثنا دولت برای شروع اقدامات موثر برعلیه سیگار همانند ایجاد محدودیت بر سکانس های سیگار کشیدن در فیلم های تولید داخل، توسط مبلغین پارلمانی طرفدار قانون منع سیگار تحت فشار بوده است. انجمن فیلم به این مسئله با اعتراض پاسخ داد و در نهایت توصیه به تصویب قوانینی جهت سانسور سکانس های مورد اشاره قبل و بعد از تولید فیلم نمود. در هر حال دولت از قبل قوانینی را به تصویب رسانده است و ایجاد محدودیت های ساخت فیلم در حال حاضر یک قانون است. در این ارتباط NGO ها نیز برای تلاش در جهت مجاز کردن صحنه های بدون نماهای سیگار کشیدن، تحت فشار بوده و در این ارتباط اعتقاد بیشتر بر محدود نمودن محل تولید بود. این قوانین برای تمامی فیلم های تولید شده در اندونزی مورد اجرا قرار می گیرد و فقط در مورد فیلم هائی که تماشاگران خردسال مجاز به تماشای آنها بودند اجرا نمی شود. این قانون همچنین حکم کرد که 60 درصد سهم فیلم های اکران شده در سینماها می بایست به فیلم های اندونزیائی اختصاص داده شود. در این ضمن پژوهشی حقوقی جهت بررسی نشر و اجرای قانون فوق در دادگاه قانون اساسی این کشور و حق نشان دادن آگهی های تبلیغاتی مربوط به سیگار در تلویزیون آغاز شده است. موضوع فوق بوسیله سازمان های NGO ضد سیگار درخواست گردیده و انتظار می رود به زودی تصمیمی در این مورد اتخاذ گردد. در حالیکه دولت اسنادی را از طرف کشاورزان، اتحادیه ها و سایر فعالین و سهامداران در بخش صنعت ارائه نموده، مدارکی از سوی کارشناسان مقیم خارج بر علیه حق پخش آگهی های تلویزیونی تهیه و ارائه شده است. عموم طرف های موضوع انتظار دارند که دادگاه بتواند در این مقطع تصمیمی را اتخاذ کرده و راهی را برای اجرا انتخاب نماید. بهر حال تصمیم گیری توسط دادگاه به دلیل کار بر روی امورات مربوط به انتخابات به تعویق افتاده است. مطابق نظر آقای مفتیه رئیس اتحادیه سازندگان سیگارت سفید اندونزی هر جائی که گروه های فشار سعی بر اعمال نفوذ در قانون می نمایند، تلاش آنها بر اجرای قانون بطور تدریجی و بخش بخش می باشد. اصلاحیه پیشنهادی از قانون بهداشت و سلامت که با قدرت در حال تصویب و اجرا است می تواند چالشی برای صنعت دخانیات ایجاد نماید. این قانون شامل تلاش های به شدت پنهانی برای معرفی قوانینی سری و نامرئی بر ضد دخانیات می باشد. یک اصل از آن استفاده از مواد حاوی عناصر اعتیاد آور را منع کرده و اصل دیگر بیان می دارد که عناصر اعتیاد آور مجاز به تبلیغ و پخش در کالاهای عرضه شده در اندونزی نمی باشند. به این ترتیب دوباره مقصود بطور واضح حمله کردن به مصرف سیگار بوده اما در مورد کالاهائی مانند  قهوه (حاوی کافئین) و سایر محصولات مورد مصرف عموم با محتویاتی که اعتیاد آور هستند کاملاً مبهم و غیر واضح است. این قانون همچنین این موضوع را تحت پوشش قرار می دهد که هر شخصی که تولید کننده، سازنده یا وارد کننده سیگار به داخل اندونزی است می بایست از برچسب های تصویری اخطار در مورد سلامتی استفاده نماید.

در کشوری با علاقمندی شدید به سیگار همانند اندونزی شاید گرایشی متعادل تر از بعضی کشورهای دیگر به سمت موضوعات مربوط به دخانیات وجود دارد. رسانه های اندونزی با گرایشی متعادل و بطور مستدل درباره صنایع دخانیات این کشور، گزارش می دهند. هر چند بعضی مقالات و گزارش ها بیشتر به سمت دیدگاه ضد سیگار کشیدن گرایش دارند اما در کل شاید به دلیل اینکه هنوز تبلیغات در این کشور مجاز می باشد گزارش ها متعادل تر هستند. در حالیکه هیچ محدودیت سنی قانونی در اندونزی وجود ندارد، سازمان پیشگیری از سیگار کشیدن جوانان عمدتاً ابتکاراتش را به خود صنایع واگذار نموده است بطوریکه شرکت هائی مانند فلیپ موریس و سامپورنا در کارکردن با خرده فروش ها به آنها این را القاء می نمایند که از خط مشی پیشگیری از فروش محصولات دخانی به خردسالان زیر 18 سال تبعیت نمایند. همچنین از عبارت (18+) بر روی بسته بندی محصولات خود جهت القای آگهی های لازم در مصرف کنندگان به این مضمون که "این محصولی برای بزرگسالان است" استفاده می نمایند. آقای مفتیه در مصاحبه با tobaccoasia گفت:

همه صنایع سیگارت سازی و شرکت های فعال در این بخش مایلند شاهد تصویب قانونی جامع جهت کنترل قانونی دخانیات باشند به طوری که شامل محدودیتی نسبی برای خرید و مصرف تولیدات دخانی باشد. صنعت دخانیات مایل است در قانون مورد توجه باشد تا همواره یکی از موضوعات روز برای بحث در جامعه باشد.

موضوعات مربوط به قانون دخانیات در اندونزی به همان اندازه که در نتایج اجتماعی تغییر و چرخش دارد در موضوعات بهداشت و سلامتی تغییر می کند. در طول فرآیند تصویب قانون PP19/2003  صنعت یک قانون سن مینیمم را پیشنهاد داد. اما دولت به دلیل نگران بودن در مورد کودکانی که در خیابان ها سیگار می فروشند قانون مذکور را رد کرد. دولت دنبال این موضوع بود که حقوق خردسالانی که سیگار در آن زمان می فروختند را حفظ نماید. با این حال نتیجه حالا تغییر کرده است و بیشتر کارشناسان در دولت دریافته اند که حفظ حقوق خردسالان برای فروش سیگار احتمالاً عامل بسیار مهمی در تجزیه و تحلیل های نهائی نمی باشد. آقای مفتیه با اشاره  به این که صنعت در تلاش است تا بطور مسوولانه همانند شهروندان حقوقی عمل نموده و قوانین دولت را پیگیری نماید، گفت:

ما از این موضوع آگاه هستیم که محصولات دخانی تولیداتی بحث برانگیز هستند اما این صنعت از یک طرف شغل ایجاد کرده و برای دولت درآمدزائی دارد و البته از طرفی خطراتی برای سلامت و بهداشت جامعه ایجاد می کند. بنابر این ما موافقیم با اینکه این صنعت می تواند بهتر از حال حاضر اداره شود بدان معنا که ما به یک قانون جامع نیازمندیم، قانونی که نه تنها ضرورتاً متمرکز بر کنترل و مرتب نمودن تبلیغات و آگهی های تجاری و حمایت های مالی بوده بلکه قوانین ضد سیگار کشیدن جوانان، اصلاح نمودن روند تبلیغات و آگهی های بازرگانی و حمایت های مالی را در بر داشته و قوانین ایجاد محدودیت در اماکن عمومی، کنترل تولیدات غیرقانونی و سایر موضوعات را شامل باشد تا به این ترتیب وارد تصویب قانونی که قابل قبول برای همگان باشد، شویم. برای رسیدن به این منظور تمامی دست اندرکاران شامل اتحادیه های کشاورزان و کارگران صنایع می بایست در فرآیند اجرای آن درگیر بوده و مشارکت داشته باشند.

موضوع نگران کننده دیگر در مورد این صنعت حمایت های مالی از بخش موسیقی و رخدادهای دیگر می باشد. انتقاداتی در افکار عمومی درباره حمایت صنعت دخانیات از چند رخداد هنری و ورزشی وجود دارد و این صنعت بطور صادقانه و آشکار علاقمند به رفع سوء تفاهم ها در این زمینه می باشد. شرکت های دخانی که در چنین رخدادهائی فعالیت داشته اند اطمینان می دهند که دسترسی به کالاهای دخانی تحت کنترل است و هدف از آن اطمینان دادن به جامعه است که فقط افراد بالای 18 سال مجاز به ورود به این حوزه یا صحنه می باشند. آقای مفتیه در این مورد می گوید:

این چیزی است که در شرکت های دخانیات بدون تأثیر گرفتن از عوامل خارجی یا الزامات قانونی برانگیخته شده است. این نوعی از همکاری مسوولانه است که بیشتر صنعت گران و سازندگان سیگار اندونزی اجرا می کنند و چیزی نیست که بطور عمیق بوسیله منتقدان در مطبوعات و رسانه ها فهمیده یا گزارش شود.

یک شرکت داخلی که خواست نامش فاش نشود با تأسف بیان نمود که:

 قانون جدید بار مالی را می افزاید و سود دهی را در یک بازار از قبل بسته و پر شده کاهش می دهد. دولت نبایستی چشمانش را بر روی این حقیقت ببندد که شرکت های سیگارت سازی به میزان زیادی در توسعه فرهنگ ورزش و موسیقی مشارکت می نمایند.  آیا این راهی برای برگشتن مقداری از پول بدست آمده از فروش سیگار به داخل جامعه نیست؟

ساختار مالیات بستن بر صنعت دخانیات اندونزی یک شبکه در هم پیچیده مرموز و وزین از اجزاء و لایه هائی است که 37 طبقه مالیاتی مختلف شامل تمام تولیدات دخانی را در برمی گیرد. اجماع عام بر این است که وضعیت مذکور به طور فوری نیاز به اصلاح داشته و دولت در حال حرکت بطرف دیدی منطقی تر درباره مالیات بر صنعت دخانیات می باشد. در حال حاضر برنامه مورد اجرا برنامه خاصی نیست اما اگر چه دولت مایل به ایجاد اطمینان در ثبات و پایداری در صنعت می باشد، هر زمان تغییرات در ساختار مالیات شروع می شود، باعث صدور دعاوی زیادی برای بعضی و یا همه سازندگان سیگارت می شود.

مالیات فوریه امسال (2010) مطابق آمارهائی که دولت ارائه داده است بطور میانگین 7% افزایش می یابد. اما در تمامی برندها به این اندازه افزایش نیافته و بعضی برندهای دیگر تا 15 درصد بیشتر افزایش می یابد. به طور مثال پالمال در حدود 17 درصد افزایش یافته و برندهای دیگر افزایشی در حدود 30 درصد داشته اند. بنابر این در حالیکه میانگین برابر 7 درصد است،ُ بعضی برندها به شدت با افزایش زیاد مالیات جریمه می شوند. تصور می شود افزایش در درآمدها که بوسیله دولت در سال 2010 پیشنهاد شده است، در حدود 5 تا 7 درصد باشد که قابل قبول برای صنعت است.

منبع: tobaccoasia.com

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 12:29  توسط Irantobac  | 

كنوانسيون چارچوب سازمان بهداشت جهاني در مورد كنترل دخانيات


مقدمه
اعضاي اين كنوانسيون؛
با عزم راسخي كه براي اولويت دادن به حق خود در زمينه حفظ بهداشت عمومي دارند؛
با توجه به اينكه گسترش استعمال دخانيات معضلي جهاني است و تبعات وخيمي براي بهداشت عمومي دارد و مبارزه با آن مستلزم همكاري همه‌جانبه بين‌المللي است و مشاركت همه كشورها در يك حركت دسته جمعي و مؤثر و شايسته را مي‌طلبد؛
با انعكاس نگراني جامعه بين‌المللي در مورد خطري كه بهداشت جهاني را تهديد مي‌كند و تبعات اجتماعي، اقتصادي و زيست محيطي كه استعمال دخانيات و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات دارد؛
با ابراز نگراني عميق از افزايش جهاني توليد و استعمال سيگار و ساير دخانيات، به‌ويژه در كشورهاي در حال توسعه، و بار گراني كه توليد و استعمال دخانيات بر دوش خانواده‌هاي فقير و نظامهاي بهداشت عمومي مي‌گذارد؛
و با توجه به اين كه تحقيقات علمي به وضوح روشن ساخته كه استعمال دخانيات و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات موجب مرگ و بيماري و ناتواني مي‌شود و بين در معرض دود قرار گرفتن و استعمال انواع دخانيات و شروع بيماريهاي مرتبط با استعمال دخانيات فاصله كوتاهي وجود دارد؛
با توجه به اين كه سيگار و بعضي انواع ديگر دخانيات طوري ساخته شده‌اند كه وابستگي ايجاد مي‌كنند و بسيار از تركيبات آنها و دودهايي كه توليد مي‌كنند، از لحاظ علم داروشناسي، سمي و جهش‌زا و سرطان‌زا است و وابستگي به دخانيات به طور جداگانه در تقسيم بندي عمده بين‌المللي در تقسيمات بيماريها نوعي ناهنجاري تلقي مي‌شوند؛
با علم به اين كه تحقيقات مستند علمي نشان مي‌دهد كه استعمال دخانيات توسط والدين در سلامت و رشد كودكان تأثير سوء دارد؛
با ابراز نگراني عميق از افزايش استعمال سيگار و ديگر انواع دخانيات در بين كودكان و نوجوانان به ويژه استعمال آن در سنين پايين؛
با هراس از افزايش استعمال سيگار و ديگر انواع دخانيات در بين زنان و دختران جوان در سراسر دنيا و با در نظر داشتن لزوم مشاركت كامل زنان در همه سطوح سياستگذاري و اجرا و راهبردهاي مختص به جنسيت كنترل دخانيات؛
با نگراني عميق از رواج گسترده استعمال انواع مختلف دخانيات در بين طبقات كم‌درآمد؛
با نگراني جدي از تأثير تمامي برنامه‌هاي تشويقي و تبليغاتي و حمايت مالي كه هدف آنها تشويق افراد به استعمال دخانيات است؛
با تصديق اين كه محو تمامي اشكال تجارت غيرقانوني سيگار و انواع ديگر دخانيات از جمله قاچاق، توليد غيرقانوني و توليد تقلبي و بدلي آنها مستلزم همكاري همه جانبه است؛
با درك اين نكته كه كنترل دخانيات در همه سطوح و به ويژه در كشورهاي در حال توسعه و كشورهايي كه اقتصاد در حال گذار دارند، متناسب با نيازي كه در آينده و اكنون بر فعاليتهاي مربوط به كنترل دخانيات است‌، مستلزم حمايتهاي مالي و فني زيادي است؛
با تصديق نيازي كه به ايجاد ساز و كارهاي لازم براي مقابله با پيامدهاي اجتماعي و اقتصادي دراز مدت راهبردهاي كاهش تقاضا براي دخانيات است؛
با آگاهي از مشكلات اجتماعي و اقتصادي كه برنامه‌هاي كنترل دخانيات در كوتاه‌مدت و درازمدت در بعضي كشورهاي در حال توسعه و كشورهاي داراي اقتصاد در حال گذار به وجود خواهد آورد و با تصديق نياز اين كشورها به مساعدتهاي مالي و فني در زمينه راهبردهاي توسعه يافته ملي براي توسعه پايدار؛
با آگاهي از زحمات ارزشمند بسياري از كشورها در زمينه كنترل دخانيات و با ستايش از رهبري سازمان بهداشت جهاني ونيز تلاشهاي بقيه سازمانها و نهادهاي وابسته به سازمان ملل متحد و بقيه سازمانهاي بين دولتي منطقه‌اي و بين‌المللي به خاطر توسعه اقداماتي كه در زمينه كنترل دخانيات انجام داده‌اند؛
با تأكيد بر سهم به سزاي سازمانهاي غير دولتي و بقيه اعضاي جامعه مخالف صنعت دخانيات، از جمله نهادهاي تخصصي بهداشتي و انجمنهاي زنان و جوانان و گروه‌هاي فعال در زمينه محيط زيست و حمايت از مصرف‌كننده و مؤسسات بهزيستي و دانشگاهي، در تلاشهاي ملي و بين‌المللي مربوط به كنترل دخانيات و نقش مهم مشاركت آنها در اين زمينه؛
با توجه به لزوم هشياري در مقابل تلاشهاي صنعت دخانيات براي تضعيف و از بين بردن اقدامات مربوط به كنترل دخانيات و لزوم آگاهي از فعاليتهاي صنعت دخانيات كه بر تلاشهايي كه به منظور كنترل دخانيات انجام مي‌گيرد، تأثير منفي دارد؛
با يادآوري ماده (12) « ميثاق بين‌المللي حقوق اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي» مصوب شانزدهم دسامبر 1966 ميلادي (25/9/1345 هجري شمسي) مجمع عمومي سازمان ملل متحد كه بيان مي‌دارد هركس حق دارد از بالاترين استانداردهاي قابل دسترسي سلامت ذهني و جسماني برخوردار باشد؛
با عزم راسخ به بهبود اقدامات مربوط به كنترل دخانيات بر پايه ملاحظات علمي و فني و اقتصادي مربوط و جاري؛
با يادآوري كنوانسيون رفع همه اشكال تبعيض عليه زنان مصوب هجدهم دسامبر 1970 ميلادي (28/9/1358 هجري شمسي) مجمع عمومي سازمان ملل متحد كه اظهار مي‌دارد كشورهاي عضو بايد براي رفع تبعيض نسبت به زنان در زمينه مراقبتهاي بهداشتي اقدامات مقتضي را مبذول دارند؛
و همچنين با يادآوري كنوانسيون حقوق كودك مصوب بيستم نوامبر 1989 ميلادي (29/8/1368 هجري شمسي) مجمع عمومي سازمان ملل متحد كه مقرر مي‌دارد كشورهاي عضو حق كودك را براي برخورداري از بالاترين استانداردهاي قابل دسترس سلامت به رسميت مي‌شناسند؛
به شرح زير موافقت كرده‌اند:
بخش اول ـ مقدمه
ماده1ـ كاربرد اصلاحات
از نظر اين كنوانسيون:
الف ـ «تجارت غيرقانوني» به هر اقدام يا فعاليتي در مورد توليد، توزيع يا حمل و نقل يا دريافت يا تملك يا خريد و فروش كه قانون آن را ممنوع اعلام كرده‌است، از جمله هر اقدام يا فعاليتي كه به منظور تسهيل چنين كاري صورت گيرد، اطلاق مي‌شود.
ب ـ « سازمان همگرايي اقتصادي منطقه‌اي» به سازمان متشكل از چند دولت حاكم اطلاق مي‌شود كه دولتهاي عضو آن، صلاحيت خود را در مورد برخي موضوعات خاص از جمله اختيار تصميم‌گيري الزام‌آور براي دولتهاي عضو در مورد آن مسائل، به‌سازمان مزبور تفويض كرده باشند.
ج ـ « تبليغ و تشويق دخانيات» به هر اقدام يا سفارش يا آگهي بازرگاني با هدف تأثير يا احتمال تأثير در ترغيب به مصرف دخانيات يا فرآورده دخاني به طور مستقيم يا غيرمستقيم اطلاق مي‌شود.
د ـ « كنترل دخانيات» به سلسله راهبردهاي عرضه، تقاضا و كاهش آسيبها با مصرف بهبود وضع سلامت افراد جامعه از طريق محو يا كاهش استعمال دخانيات يا قرارگرفتن در معرض دود حاصل از دخانيات اطلاق مي‌شود.
هـ ـ « صنعت دخانيات» به كارخانجات توليد دخانيات، توزيع‌كنندگان بزرگ دخانيات و وارد كنندگان فرآورده‌هاي دخاني اطلاق مي‌شود.
و ـ « فرآورده‌هاي دخاني» به محصولاتي اطلاق مي‌شود كه تمام يا بخشي از ماده خام تشكيل دهنده آنها برگ توتون است كه به منظور دود كردن يا مكيدن يا جويدن يا استنشاق از راه بيني توليد مي‌شود.
ز ـ « مساعدت در زمينه دخانيات» به هرگونه تشريك مساعي در مورد هر فرد، اقدام يا موضوعي با هدف تأثير يا احتمال تأثير در ترغيب به مصرف دخانيات يا فرآورده‌هاي دخاني به طور مستقيم يا غيرمستقيم اطلاق مي‌شود.
ماده2ـ رابطه بين اين كنوانسيون و ساير اسناد قانوني و موافقتنامه‌ها
1ـ از اعضاء خواسته مي‌شود به منظور حفظ بهتر سلامت افراد جامعه اقداماتي فراتر از آنچه در اين كنوانسيون و پروتكلهاي آن مقرر شده‌است، به اجراء بگذارند و هيچ يك از مفاد اين اسناد مانع از آن نخواهد شد كه اعضاء در اين زمينه مطابق مقررات خود و حقوق بين‌الملل الزامات سنگين‌تري را وضع نمايند.
2ـ مفاد اين كنوانسيون و پروتكلهاي آن به هيچ‌وجه حق اعضاء را براي انعقاد موافقتنامه‌هاي دو يا چند جانبه از جمله موافقتنامه‌هاي منطقه‌اي و زير منطقه‌اي در مورد مسائل مرتبط با اين كنوانسيون و پروتكلهاي آن تحت تأثير قرار نخواهد داد، مشروط بر اين‌كه اين موافقتنامه‌ها با تعهداتي كه آنها براساس اين كنوانسيون و پروتكلهاي آن دارند، سازگار باشد. اعضاي مربوط از طريق دبيرخانه، موافقتنامه‌هاي مزبور را به فراهمايي (كنفرانس) اعضاء ارسال خواهندكرد.
بخش دوم ـ هدف، اصول كلي و تعهدات عمومي
ماده3ـ هدف
هدف اين كنوانسيون و پروتكلهاي آن، حفظ نسلهاي حال و آينده از اثرات زيانبار بهداشتي، اجتماعي زيست محيطي و اقتصادي استعمال دخانيات و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات از طريق ايجاد چارچوبي براي اقدامات در زمينه كنترل دخانيات است كه قرار است توسط اعضاء در سطح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي به منظور كاهش چشمگير و مداوم رواج استعمال دخانيات و قرار گرفتن افراد در معرض دود دخانيات صورت گيرد.
ماده4ـ اصول كلي
براي نيل به هدف اين كنوانسيون و پروتكل‌هاي آن و اجراي مفاد آن، اعضاء از جمله از طريق اصول مندرج در زير راهنمايي مي‌شوند:
1ـ همه بايد پيامدهاي بهداشتي، ماهيت اعتيادآور و تهديد مرگبار استعمال دخانيات و قرارگرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات آگاه شوند و اقدامات اداري و اجرايي و قانوني و ساير اقدامات مؤثري در سطح دولتي براي محافظت كليه افراد از قرار گرفتن در معرض دود دخانيات بايد به عمل آيد.
2ـ براي توسعه و تقويت اقدامات جامع و همه جانبه و واكنشهاي هماهنگ شده در سطح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي، تعهد سياسي نيرومندي لازم است و در اين زمينه بايد به نكات زير توجه داشت:
الف ـ انجام دادن اقداماتي به منظور حفظ همه اشخاص از قرار گرفتن در معرض دود حاصل از دود دخانيات؛
ب ـ لزوم انجام دادن اقداماتي به منظور جلوگيري از روي آوردن افراد جديد به‌استعمال دخانيات و تشويق و ترغيب بقيه به ترك دخانيات و به طور كلي كاهش استعمال فرآورده‌هاي دخاني در هر شكل؛
ج ـ لزوم انجام دادن اقداماتي براي ارتقاء سطح مشاركت افراد و اجتماعات محروم و كم درآمد در توسعه، اجرا و ارزيابي برنامه‌هاي كنترل دخانيات كه از لحاظ فرهنگي و اجتماعي با دورنما و نيازهاي زندگي آنها همخواني دارد؛
د ـ لزوم انجام دادن اقداماتي براي مقابله با مخاطرات مختص به جنسيت در زماني كه راهبردهاي كنترل دخانيات تنظيم مي‌شود.
3ـ همكاري بين‌المللي به ويژه در انتقال فناوري و دانش و كمك مالي و تأمين نيروي متخصص براي ايجاد و اجراي برنامه‌هاي مربوط به كنترل دخانيات با در نظر گرفتن فرهنگ بومي و نيز عوامل اجتماعي، اقتصادي، سياسي و حقوقي بخش مهمي از اين معاهده است.
4ـ براي جلوگيري از بيماري و ناتواني زودرس و مرگ و مير ناشي از استعمال كليه فرآورده‌هاي دخاني و قرارگرفتن در معرض دود دخانيات، طبق اصول بهداشت عمومي بايد در سطح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي، واكنشها و اقدامات جامع و همه جانبه‌اي را انجام داد.
5 ـ موضوعات مربوط به مسؤوليت به گونه‌اي كه توسط هر عضو در حيطه صلاحيت قضايي آن تعيين شده‌است، بخش مهمي از كنترل جامع دخانيات است.
6 ـ اهميت مساعدتهاي مالي و فني براي كمك به وضع اقتصادي كارگران و كشاورزاني كه زندگيشان با برنامه‌هاي كنترل دخانيات در كشورهاي عضو در حال توسعه و كشورهاي عضو داراي اقتصاد در حال گذار آسيب خواهد ديد، بايد مورد توجه قرار گيرد در بطن راهبردهاي ملي براي توسعه پايدار گنجانده شود.
7ـ مشاركت جامعه مدني در رسيدن به هدف اين كنوانسيون و پروتكلهاي آن ضروري است.
ماده5 ـ تعهدات كلي
1ـ هر عضو بايد مطابق اين كنوانسيون و پروتكلهايي كه در آن عضويت دارد، راهبردهاي ملي جامع و همه جانبه‌اي را براي كنترل دخانيات تنظيم و به اجراء بگذارد و به طور ادواري آنها را روزآمد سازد و مورد بازنگري قرار دهد.
2ـ براي رسيدن به اين هدف، هريك از اعضاء بايد بر اساس توانايي‌هايي كه دارد:
الف ـ براي كنترل دخانيات هسته مركزي يا سازوكار ملي مناسبي را تشكيل داده يا آنها را تقويت كرده و اعتباراتي براي آن تخصيص دهد.
ب ـ اقدامات قانوني، اداري و اجرايي و يا اقدامات مؤثر ديگري را تصويب كرده و به‌اجراء بگذارد و در پيشبرد سياستهاي مربوط به جلوگيري و كاهش استعمال دخانيات، اعتياد به نيكوتين و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات به نحو مقتضي با ديگر اعضاء همكاري كند.
3ـ اعضاء بايد در تدوين و اجراي بخشي از سياستهاي بهداشت عمومي خود كه به‌كنترل دخانيات مربوط مي‌شود، طوري عمل كنند كه از سياستها در مقابل منافع مالي و ديگر منافعي كه صنعت دخانيات طبق قوانين داخلي از آن بهره‌مند شده‌است، حمايت كنند.
4ـ اعضاء بايد در تدوين اقدامات، تشريفات و اصول پيشنهادي براي اجراي اين كنوانسيون و پروتكلهاي آن كه عضو آنها هستند همكاري كنند.
5 ـ اعضاء بايد براي رسيدن به اهداف اين كنوانسيون و پروتكلهاي آن كه در آنها عضويت دارند، به نحو مقتضي با سازمانهاي صلاحيتدار بين دولتي، بين‌المللي و منطقه‌اي همكاري كنند.
6 ـ اعضاء بايد از طريق ساز و كارهاي دو جانبه و چند جانبه تأمين بودجه و در چارچوب ابزارها و منابعي كه در اختيار دارند، براي افزايش منابع مالي به منظور اجراي مؤثر اين كنوانسيون همكاري كنند.
بخش سوم ـ اقدامات مربوط به كاهش تقاضا براي دخانيات
ماده6 ـ اقدامات مربوط به قيمت گذاري و اخذ ماليات در جهت كاهش تقاضا براي دخانيات
1ـ اعضاء مي‌پذيرند كه اقداماتي كه در جهت قيمت‌گذاري و اخذ ماليات صورت مي‌‌گيرد، ابزار مهم و مؤثري براي كاهش استعمال دخانيات توسط بخشهاي مختلف جامعه به ويژه جوانان است.
2ـ بدون اينكه به حق حاكميتي اعضاء براي نحوه تعيين و برقراري سياستهاي مالياتي آنها خدشه‌اي وارد شود، هريك از اعضاء بايد اهداف بهداشت ملي خود در مورد كنترل دخانيات را در نظر گرفته و اقداماتي را كه برخي از آنها به شرح زير است، تصويب كرده يا به اجرا بگذارد:
الف ـ اجراي سياستهاي مالياتي و در صورت اقتضاء سياستهاي قيمت‌گذاري بر فرآورده‌هاي دخاني به منظور كمك به اهداف بهداشتي كه هدف آن كاهش استعمال دخانيات است.
ب ـ ممنوع كردن يا در صورت اقتضاء ، محدود كردن فروش و يا واردات فرآورده‌هاي دخاني توسط مسافران خارجي به صورت معاف از ماليات و عوارض.
3ـ اعضاء بايد در گزارشهاي ادواري خود كه طبق ماده (21) به فراهمايي اعضاء مي‌دهند، نرخ اخذ ماليات از فرآورده‌هاي دخاني و ميزان گرايشي را كه به استعمال دخانيات وجود دارد، اعلام دارند.
ماده7ـ اقدامات غير قيمت‌گذاري در جهت كاهش تقاضا براي دخانيات
اعضاء مي‌پذيرند كه اقدامات جامع غير قيمت‌گذاري، ابزار مؤثر و مهمي براي كاهش استعمال دخانيات است. هريك از اعضاء بايد براي اجراي تعهداتي كه مطابق مواد (8) تا (12) اين كنوانسيون دارد، اقدامات اداري و اجرايي و قانوني يا ساير اقدامات مؤثري را اتخاذ و اجراء كند و مستقيماً يا از طريق نهادهاي بين‌المللي ذي‌صلاح به نحو مقتضي با اعضاي ديگر همكاري كند. فراهمايي اعضاء رهنمودهاي مناسبي را براي اجراي مفاد مواد مزبور پيشنهاد خواهد نمود.
ماده8 ـ جلوگيري از قرارگرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات
1ـ اعضاء مي‌پذيرند كه شواهد علمي، به وضوح روشن ساخته كه قرارگرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات موجب مرگ، بيماري و ناتواني مي‌شود.
2ـ هر عضو براي جلوگيري از قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات در اماكن دربسته، وسايل حمل و نقل عمومي، محل‌هاي كار دربسته و در صورت اقتضاء ساير اماكن عمومي ديگر، اقدامات اداري، اجرايي و قانوني يا ساير اقدامات مؤثري را در محدوده صلاحيت قضايي خود كه در قوانين ملي آن تعيين شده، اتخاذ و اجرا خواهد كرد و اتخاذ و اجراي آنها را در ديگر سطوح صلاحيتي به طور فعال ترغيب خواهد نمود.
ماده9ـ تنظيم محتويات فرآورده‌هاي دخاني
فراهمايي اعضاء، ضمن مشورت با نهادهاي بين‌المللي ذي‌صلاح، رهنمودهايي را براي آزمايش و اندازه‌گيري محتويات و مواد خروجي از فرآورده‌هاي دخاني و تنظيم آنها پيشنهاد خواهد داد. هر عضو بايد در صورت تصويب مقامات ذي‌صلاح كشور خود، اقدامات اداري، اجرايي و قانوني و ساير اقدامات مؤثري را در مورد آزمايش و اندازه‌گيري و تنظيم مزبور اتخاذ و اجرا كند.
ماده10ـ مقررات مربوط به افشاي اطلاعات درباره مواد دخاني
هر عضو بايد در چارچوب قوانين ملي خود، اقدامات قانوني و اداري و اجرايي يا ساير اقدامات مؤثري را تصويب كرده و به اجراء بگذارد و از توليد كنندگان و واردكنندگان فرآورده‌هاي دخاني بخواهد اطلاعات مربوط به مواد تشكيل دهنده و دود حاصل از فرآورده‌هاي دخاني را در اختيار مقامات دولتي بگذارند. هر عضو بايد اقدامات اداري و اجرايي يا ساير اقدامات مؤثري را براي افشاي اطلاعات راجع به مواد تشكيل دهنده سمي فرآورده‌هاي دخاني و دودي كه ممكن است حاصل نمايند، براي عموم مردم اتخاذ كند.
ماده11ـ بسته‌بندي و برچسب فرآورده‌هاي دخاني
1ـ هر عضو بايد ظرف سه سال پس‌ از لازم‌الاجراء شدن اين كنوانسيون براي خود، مطابق قوانين ملي خويش اقدامات مؤثري را تصويب كرده و به اجراء بگذارد تا اطمينان حاصل نمايد:
الف ـ بسته‌بندي و برچسب فرآورده‌هاي دخاني استفاده از فرآورده‌ دخاني را با روشهايي كه اغوا كننده، فريبنده و گمراه كننده باشد يا احتمالاً در مورد ويژگي‌ها، تأثيرات بهداشتي، خطرات يا دود آن تأثير كاذبي به جا بگذارد، از جمله كاربرد هر اصطلاح يا عنوان يا علامت تجاري يا علامت مجازي يا هر نشانه ديگري كه مستقيم يا غيرمستقيم اين تأثير كاذب را ايجاد كند كه يك فرآورده خاص دخاني خطرات و مضرات كمتري از ساير فرآورده‌هاي دخاني دارد، ترغيب نمي‌كند. اين عناوين و اصلاحات ممكن است شامل عبارتي مثل «ملايم»، « سبك»، «كم جرم» يا « فوق‌العاده ملايم» باشد.
ب ـ هر بسته و پاكت فرآورده‌هاي دخاني و برچسب خارجي اين محصولات حاوي پيامي است كه در مورد مضرات استعمال دخانيات هشدار مي‌دهد و مي‌تواند شامل پيامهاي مناسب ديگري باشد. اين پيامها و هشدارها بايد:
(1) ـ به تأييد مقامات ذي‌صلاح ملي برسد.
(2) ـ در قسمتهاي مختلف درج شده باشد.
(3) ـ بزرگ، واضح، خوانا و قابل رؤيت باشد.
(4) ـ پنجاه درصد (50%) يا بيشتر از فضاي بسته يا پاكت را اشغال كند، ولي فضايي كه به آن اختصاص يافته، كمتر از سي درصد (30%) نخواهدبود.
(5) ـ در صورت لزوم، به صورت عكس يا خط تصويري باشد.
2ـ هر بسته يا پاكت فرآورده‌هاي دخاني و برچسب خارجي آن بايد علاوه بر هشدارهايي كه در جزء (ب) بند (1) اين ماده در مورد آن توضيح داده شد، حاوي اطلاعاتي درباره مواد تشكيل دهنده و دود آن فرآورده‌ دخاني به گونه‌اي باشد كه به تأييد مقامات مسؤول در آن كشور رسيده باشد.
3ـ هريك از اعضاء بايد مقرر نمايد هشدارهايي كه در جزء (ب) بند (1) و بند (2) اين ماده به آن اشاره شد و روي بسته‌ها و پاكتهاي فرآورده‌هاي دخاني و برچسب خارجي آنها درج مي‌شود، به زبان يا زبانهاي اصلي آن عضو نوشته شود.
4ـ از نظر اين كنوانسيون اصلاح « برچسب خارجي» در مورد فرآورده‌هاي دخاني در مورد همه برچسب‌ها و بسته‌هاي مورد استفاده در خرده‌ فروشي آن فرآورده، اعمال مي‌شود.
ماده12ـ آموزش، اطلاع‌رساني و آگاه كردن مردم
هر عضو بايد آگاهي مردم را در مورد موضوعات مربوط به كنترل دخانيات بالا برده و تقويت كند و براي اين كار از همه ابزارهاي اطلاع‌رساني به نحو مقتضي بهره بگيرد. به منظور رسيدن به اين هدف، هر يك از اعضاء بايد اقدامات قانوني و اداري و اجرايي و ساير اقدامات مؤثري را تصويب كند و به اجراء بگذارد تا موارد زير را ترغيب نمايد:
الف ـ دسترسي گسترده به برنامه‌هاي جامع و مؤثر آموزشي و آگاه كردن مردم از خطرات بهداشتي از جمله خاصيت اعتيادآور استعمال دخانيات و قرارگرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات.
ب ـ آگاه كردن مردم از خطرات بهداشتي استعمال دخانيات و قرارگرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات و منافع ترك دخانيات و داشتن يك زندگي سالم و به دور از دخانيات، مطابق آنچه در بند (2) ماده (14) آمده‌ است.
ج ـ دسترسي عموم افراد به طيف گسترده‌اي از اطلاعات در مورد صنعت دخانيات در مواردي كه به اهداف اين كنوانسيون مربوط است و در چارچوب قوانين ملي.
د ـ اتخاذ برنامه‌هاي مؤثر و مناسب در جهت آموزش، آگاهي و ايجاد حساسيت لازم در مورد كنترل دخانيات كه مخاطبان آن افرادي مثل كارمندان بخش بهداشت، بخش اطلاع‌رساني، بخش خدمات اجتماعي، وسايل ارتباط جمعي و مديران و آموزشگران و تصميم گيرندگان و بقيه افراد مربوط است.
هـ ـ آگاه كردن و شركت دادن سازمانهاي غيردولتي و نهادهاي خصوصي و عمومي غير وابسته به صنعت دخانيات در پيشبرد و اجراي برنامه‌ها و راهبردهاي بين بخشي مربوط به كنترل دخانيات.
و ـ آگاه كردن عموم مردم و فراهم ساختن امكان دسترسي آنها به اطلاعات مربوط به اثرات زيانبار جسماني و اقتصادي و زيست محيطي توليد و استعمال دخانيات.
ماده13ـ تبليغ، ترويج و پشتيباني مالي از دخانيات
1ـ اعضاء مي‌پذيرند كه ممنوعيت همه جانبه تبليغ، ترويج و پشتيباني مالي از دخانيات، استعمال دخانيات را كاهش خواهدداد.
2ـ هر عضو بايد طبق قانون اساسي يا اصول قانوني خود تعهد كند كه هرگونه تبليغ، ترويج و پشتيباني مالي دخانيات را ممنوع اعلام كند. اين ممنوعيت با در نظر گرفتن محيط قانوني و ابزارهاي فني كه در دسترس آن عضو قرار دارد، شامل ممنوعيت كامل تبليغ، ترويج و پشتيباني مالي برون مرزي از دخانيات است كه از قلمرو آن سرچشمه مي‌گيرد. در همين زمينه، هر عضو بايد ظرف مدت پنج سال پس از لازم‌الاجراء شدن اين كنوانسيون براي آن، انجام اقدامات قانوني و اداري و اجرايي و ساير اقدامات مؤثر را تقبل كند و متعاقباً طبق ماده (21) مراتب را گزارش نمايد.
3ـ عضوي كه به دليل قانون اساسي يا اصول قانوني خود نمي‌تواند ممنوعيت كامل را تقبل كند بايد براي هرگونه تبليغ و ترويج و پشتيباني مالي از دخانيات محدوديت‌هايي را در نظر بگيرد. اين امر، با رعايت محيط قانوني و ابزارهاي فني كه در دسترس آن عضو قراردارد، شامل محدوديت يا ممنوعيت تبليغ، ترويج و پشتيباني مالي از دخانيات است كه از قلمرو آن سرچشمه مي‌گيرد و در خارج از مرزهاي آن كشور پخش مي‌شود. در اين زمينه هر عضو بايد اقدامات اداري و اجرايي و قانوني و يا ساير اقدامات مؤثر را تقبل كند و متعاقباً طبق ماده(21) مراتب را گزارش نمايد.
4ـ هر يك از اعضاء طبق قانون اساسي يا اصول قانوني خود حداقل اقدامات زير را بايد انجام دهد:
الف ـ ممنوعيت هرگونه تبليغ، ترويج و پشتيباني مالي از دخانيات كه استفاده هريك از فرآورده‌هاي دخاني را با روشهايي كه فريبنده يا اغوا كننده يا گمراه كننده باشد يا احتمالاً در مورد ويژگي‌ها، تأثيرات بهداشتي، خطرات يا دود آن تأثير كاذبي به جا بگذارد، ترغيب مي‌كند.
ب ـ الزام به اين كه هرگونه تبليغ و درصورت اقتضاء ترويج يا پشتيباني مالي از دخانيات يا پيامهاي بهداشتي يا پيامهاي هشداردهنده ديگر همراه باشد.
ج ـ ايجاد محدوديت براي استفاده از محركهاي مستقيم يا غيرمستقيمي كه خريد فرآورده‌هاي دخاني تشويق مي‌كند.
د ـ الزام به افشاي هزينه‌هايي كه صنعت دخانيات صرف تبليغات، ترويج يا پشتيباني مالي كه هنوز ممنوع نشده‌است، مي‌كند، نزد مقامات دولتي ذي‌ربط، در صورتي كه ممنوعيت به صورت كامل وجود نداشته‌باشد. مقامات مزبور مي‌توانند با رعايت قانون ملي خود، ارقام موجود را در دسترس عموم و طبق ماده (21) در دسترس فراهمايي اعضاء قرار دهند.
هـ ـ تقبل ممنوعيت كامل يا در مورد عضوي كه در موقعيتي نيست كه ممنوعيت كامل را به موجب قانون اساسي يا اصول قانوني خود تقبل كند، ايجاد محدوديت براي تبليغ، ترويج و پشتيباني مالي از دخانيات در راديو و تلويزيون و رسانه‌هاي چاپي و در صورت اقتضاء ساير رسانه‌ها مثل اينترنت، ظرف مدت پنج سال.
و ـ ايجاد ممنوعيت يا در مورد عضوي كه در موقعيتي نيست كه ممنوعيت را به‌موجب قانون اساسي يا اصول قانوني خود ايجاد كند، ايجاد محدوديت براي پشتيباني مالي دخانيات از پيشامدها، فعاليتهاي بين‌المللي و يا مشاركت در آنها.
5 ـ اعضاء ترغيب مي‌شوند كه اقداماتي را فراتر از آنچه در بند «4» آمده است، به‌اجراء بگذارند.
6 ـ اعضاء بايد در توسعه فناوري و ساير ابزارهاي لازم براي تسهيل محو تبليغات برون مرزي دخانيات همكاري كنند.
7ـ اعضايي كه داراي ممنوعيت در مورد انواع خاصي از تبليغ، ترويج و پشتيباني مالي از دخانيات هستند، داراي حق حاكميتي براي ممنوع كردن ورود تبليغات، ترويج و پشتيباني مالي انواع مزبور به قلمرو خود و وضع نمودن مجازاتهايي برابر با مجازاتهاي قابل اعمال در مورد تبليغات، ترويج و پشتيباني مالي داخلي كه از قلمرو آنها سرچشمه مي‌گيرد طبق قوانين خود هستند. اين بند هيچگونه مجازات خاصي را تجويز يا تأييد نمي‌كند.
8 ـ اعضاء بايد جزئيات پروتكلي را بررسي كنند كه اقداماتي را تدوين مي‌كند كه مستلزم همكاري بين‌المللي درباره ممنوعيت همه جانبه عبور مرزي تبليغ، ترويج و پشتيباني مالي است.
ماده14ـ اقدامات كاهش تقاضا درمورد وابستگي و ترك دخانيات
1ـ هر عضو بايد با توجه به اولويتها و شرايط ملي خود، دستورالعمل‌هاي يكپارچه، جامع و مناسبي را بر مبناي مستندات علمي و بهترين رويه‌ها، تنظيم و منتشر نمايد و اقدامات مؤثري را براي ترغيب ترك استعمال دخانيات و درمان كافي براي وابستگي به‌دخانيات اتخاذ نمايد.
2ـ براي رسيدن به اين هدف، هريك اعضاء بايد تلاش كنند:
الف ـ به منظور تشويق افراد به ترك استعمال دخانيات در اماكني مثل محيط‌هاي آموزشي و مراكز بهزيستي و محل‌هاي كار و اماكن ورزشي، برنامه‌هاي مؤثري را طراحي نموده و به اجراء بگذارد.
ب ـ با مشاركت كارمندان بخش بهداشت، بخش تأمين اجتماعي و بخش اجتماعي، تشخيص و مداواي وابستگي افراد به دخانيات و خدمات مشاوره در مورد ترك استعمال دخانيات را به نحو مقتضي در راهبردها، طرحها و برنامه‌هاي آموزشي و بهداشتي خود بگنجاند.
ج ـ در مراكز درماني و توان‌بخشي، برنامه‌هايي را براي تشخيص، مشاوره، جلوگيري و درمان وابستگي به دخانيات در پيش گيرد.
د ـ براي تسهيل دسترسي افراد به امكانات درمان وابستگي به دخانيات از جمله فرآورده‌هاي دارويي، به موجب ماده (22) با ديگر اعضاء همكاري كند.
بخش چهارم ـ اقدامات مربوط به كاهش عرضه دخانيات
ماده15ـ تجارت غيرقانوني فرآورده‌هاي دخاني
1ـ اعضاء مي‌پذيرند كه محو تمامي اشكال تجارت غيرقانوني فرآورده‌هاي دخاني از جمله قاچاق، توليد غيرقانوني و عرضه نمونه‌هاي قلابي آنها و پيشرفت و اجراي قوانين ملي مربوط، علاوه بر موافقتنامه‌هاي زير منطقه‌اي، منطقه‌اي و جهاني، بخش ضروري برنامه‌هاي مربوط به كنترل دخانيات به شمار مي‌رود.
2ـ هر عضو بايد اقدامات قانوني و اداري و اجرايي يا ساير اقدامات مؤثري را تصويب و اجراء كند تا اطمينان حاصل نمايد همه بسته‌ها و پاكتهاي فرآورده‌هاي دخاني و روكش خارجي آنها داراي نشانهايي است كه براي كمك به اعضاء براي تعيين منشأ فرآورده‌هاي دخاني است و طبق قوانين ملي خود و موافقتنامه‌هاي دو جانبه و چند جانبه مربوط در تعيين نقطه تغيير مسير و كنترل، مستندسازي و نظارت بر مسير حركت فرآورده‌هاي دخاني و وضعيت حقوقي آنها به اعضاء كمك نمايد. به علاوه هر عضو بايد:
الف ـ مقرر كند كه روي هر بسته و پاكت فرآورده‌هاي دخاني كه به صورت خرده‌فروشي و عمده‌فروشي در بازار داخلي آن به فروش مي‌رسد، عبارت « فقط براي فروش در ( اين قسـمت بايد نام كشور يا واحد فـدرالي يا منطـقه‌اي يا مـادون ملي درج شود)»، يا علامت چشمگير ديگري درج شود كه مقصد نهايي آنها را معلوم سازد يا به‌مقامات در تعيين اينكه آيا اين محصول به طور قانوني براي فروش در بازار داخلي عرضه شده‌است، كمك نمايد.
ب ـ در صورت اقتضاء تدوين نظامي را براي رديابي و ردگيري عملي مورد بررسي قراردهد كه بر نحوه توزيع آنها نظارت داشته‌باشد و به مقامات در مورد رسيدگي به‌تجارت غيرقانوني مساعدت نمايد.
3ـ هر عضو بايد مقرر كند كه اطلاعات يا علامات روي بسته‌بندي اين محصولات كه در بند (2) اين ماده به آن اشاره شد، كاملاً خوانا باشد و يا به زبان يا زبانهاي اصلي آن كشور درج شود.
4ـ به منظور محو تجارت غيرقانوني فرآورده‌هاي دخاني هريك از اعضاء بايد:
الف ـ درباره تجارت برون مرزي فراورده‌هاي دخاني از جمله تجارت غيرقانوني آنها تحقيق كرده و اطلاعاتي گردآورد و در صورت اقتضاء مطابق قوانين ملي خود و موافقتنامه‌هاي دوجانبه يا چندجانبه مربوط حاكم اين اطلاعات را در اختيار مقامات گمركي، مالياتي و ديگر مقامات بگذارد.
ب ـ براي مبارزه با تجارت غيرقانوني فرآورده‌هاي دخاني از جمله سيگارهاي تقلبي و قاچاق، قوانيني را وضع كرده يا قوانين خود را با در نظر گرفتن اصلاحات و مجازاتهاي مقتضي تقويت نمايد.
ج ـ اقدامات مناسبي را اتخاذ نمايد تا اطمينان حاصل كند كه همه تجهيزات توليدي، سيگارهاي تقلبي و قاچاق و ساير فرآورده‌هاي دخاني مصادره شده در صورت امكان با استفاده از روشهايي كه به محيط زيست آسيبي وارد نمي‌كند، نابود يا طبق قوانين داخلي از حيز انتفاع ساقط مي‌شود.
د ـ اقداماتي را اتخاذ كرده و به اجراء بگذارد كه انبار كردن و توزيع فرآورده‌هاي دخاني را كه در قلمرو صلاحيت قضايي آن، مالياتها و حقوق گمركي و سود بازرگاني آنها به حالت تعليق درآمده يا در حال تعليق است، تحت نظارت قرارداده و كنترل نمايد.
هـ ـ اقداماتي را اتخاذ كند كه امكان مصادره عوايد حاصل از تجارت غيرقانوني فرآورده‌هاي دخاني فراهم گردد.
5 ـ اطلاعاتي كه به موجب جزءهاي (الف) تا (هـ) بند (4) اين ماده به دست آمده بايد در صورت اقتضاء توسط اعضاء به صورت كلي در گزارشهاي ادواري آنها به فراهمايي اعضاء طبق ماده (21) ارائه شود.
6 ـ اعضاء بايد در صورت اقتضاء طبق قوانين ملي خود به منظور محو تجارت غيرقانوني فرآورده‌هاي دخاني همكاري بين نهادهاي ملي و نيز سازمانهاي بين‌ دولتي منطقه‌اي و بين‌المللي ذي‌ربط در امر تحقيق، تعقيب و جريان دادرسي را ترغيب نمايند. براي مبارزه با تجارت غيرقانوني فرآورده‌هاي دخاني بر همكاري در سطح منطقه‌اي و زيرمنطقه‌اي تأكيد ويژه‌اي مي‌شود.
7ـ هر عضو بايد تلاش كند اقدامات ديگري را از جمله تجويز كنترل و نظارت بر توليد و توزيع فرآورده‌هاي دخاني به منظور جلوگيري از تجارت غيرقانوني آنها در صورت اقتضاء نيز در اين‌باره تصويب كرده و به اجراء بگذارند.
ماده16ـ فروش به افراد صغير و توسط آنها
1ـ هر عضو در سطح دولتي مناسب، اقدامات اداري و اجرايي و قانوني و ساير اقدامات مؤثري را تصويب و اجرا كند تا از فروش فرآورده‌هاي دخاني به افراد زير سن تعيين شده توسط قانون داخلي يا قانون ملي يا هجده سال جلوگيري گردد. اين اقدامات مي‌تواند شامل موارد زير باشد:
الف ـ از تمامي فروشندگان فرآورده‌هاي دخاني بخواهد كه تابلوي برجسته و واضحي در محل كار خود نصب كنند كه روي آن به صراحت ممنوعيت فروش دخانيات به افراد صغير درج شده باشد و در مواردي كه ترديدي وجود دارد، از هر خريدار دخانيات بخواهند اسنادي ارائه دهد كه نشان‌دهنده رسيدن به سن قانوني او باشد.
ب‌ـ فروش فرآورده‌هاي دخاني را به صورتي كه مستقيماً در دسترس باشد (مثلاً داخل قفسه‌هاي فروشگاه)، ممنوع سازد.
ج‌ـ توليد و فروش شيريني و شكلات و اسباب‌بازي و هرنوع كالاي ديگري را به‌شكل فرآورده‌هاي دخاني كه براي افراد صغير جاذبه دارد، ممنوع نمايد.
د ـ اطمينان حاصل كند كه دستگاههاي فروش سيگار كه در قلمرو قضايي آن قرار دارند، در دسترس افراد صغير نباشد و آنها را به خريد فرآورده‌هاي دخاني تشويق نكند.
2ـ هرعضو بايد توزيع فرآورده‌هاي دخاني رايگان را در بين عموم و مخصوصاً در بين افراد صغير ممنوع يا ممنوعيت آن را ترغيب نمايد.
3ـ هر عضو بايد تلاش كند فروش سيگار را به صورت دانه‌اي يا در بسته‌هاي كوچك كه افراد صغير براي خريد آن استطاعات مالي دارند، ممنوع سازد.
4ـ اعضاء مي‌پذيرند كه به منظور افزايش كارايي خود، انجام اقداماتي براي ممنوعيت فروش فرآورده‌هاي دخاني به افراد صغير بايد در صورت اقتضاء همراه با ديگر مفاد مندرج در اين كنوانسيون، صورت گيرد.
5 ـ هر عضو هنگام امضاء و تنفيذ، پذيرش و تصويب اين كنوانسيون يا در هر زماني پس از آن، مي‌تواند به وسيله اعلاميه كتبي الزام‌آور، تعهد خود را در مورد ممنوعيت عرضه دستگاههاي فروش سيگار در قلمرو قضايي خود يا در صورت اقتضاء ممنوع بودن كلي اين دستگاهها را نشان دهد. اعلاميه صادره به موجب اين ماده توسط امين اسناد در بين تمام اعضاي كنوانسيون توزيع خواهد شد.
6 ـ هر عضو بايد اقدامات اداري و اجرايي و قانوني و ساير اقدامات مؤثري از جمله مجازات فروشندگان و توزيع‌كنندگان را اتخاذ كرده و به اجراء بگذارد تا از رعايت تعهدات مندرج در بندهاي (1) تا (5) اين ماده اطمينان حاصل نمايد.
7ـ هر عضو بايد اقدامات اداري و اجرايي و قانوني و ساير اقدامات مؤثر را اتخاذ و به‌اجراء بگذارد تا فروش فرآورده‌هاي دخاني توسط افراد زير سن مندرج در قانون داخلي يا قانون ملي يا (18) سال جلوگيري شود.
ماده 17ـ تأمين حمايت مالي از فعاليتهاي جايگزين كارآمد از نظر اقتصادي
اعضاء بايد از طريق همكاري با يكديگر و با سازمانهاي بين دولتي منطقه‌اي و بين‌المللي، در صورت اقتضاء گزينه‌هاي كارآمد از نظر اقتصادي براي كارگران و پرورش‌دهنده گياه تنباكو و حسب مورد خرده‌فروشان را ترغيب كند.
بخش پنجم ـ حفظ محيط زيست
ماده 18ـ حفظ محيط زيست و سلامتي افراد
اعضاء مي‌پذيرند كه به منظور اجراي تعهداتي كه به موجب اين كنوانسيون دارند، به‌حفظ محيط زيست و سلامتي افراد در رابطه با محيط زيست در خصوص كشت تنباكو و توليد دخانيات در قلمرو دولت متبوع خود توجه مقتضي معمول دارند.
بخش ششم ـ موضوعات مربوط به مسؤوليت
ماده 19ـ مسؤوليت
1ـ از نظر كنترل دخانيات، اعضاء بايد اتخاذ اقدام قانوني يا در صورت لزوم بهبود قوانين موجود خود را به منظور رسيدگي به مسؤوليتهاي مدني و كيفري ازجمله پرداخت غرامت (در صورت اقتضاء) مورد بررسي قرار دهند.
2ـ اعضاء بايد طبق ماده (21) از طريق فراهمايي اعضاء در مورد مبادله اطلاعات ازجمله موارد زير با هم همكاري كنند:
الف ـ اطلاعات درباره اثرات بهداشتي استعمال فرآورده‌هاي دخاني و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانيات، طبق جزء (الف) بند (3) ماده (20)، و
ب ـ اطلاعات مربوط به قوانين و مقررات جاري و نيز رويه‌هاي قضايي مربوط.
3ـ اعضاء بايد در محدوده سياستها، رويه‌هاي حقوقي و قوانين ملي خود و مطابق ترتيبات معاهدات موجود حاكم، در مورد جريان رسيدگي‌هاي حقوقي مربوط به‌مسؤوليتهاي مدني و كيفري منطبق با اين كنوانسيون به نحو مقتضي و با توافق متقابل به يكديگر ياري رسانند.
4ـ اين كنوانسيون به هيچ‌وجه حق دسترسي اعضاء به دادگاههاي يكديگر (در صورتي كه چنين حقي وجود داشته باشد) را تحت تأثير قرار نمي‌دهد يا محدود نمي‌كند.
5 ـ فراهمايي اعضاء مي‌تواند در صورت امكان و در اولين مرحله، با در نظر گرفتن فعاليتهايي كه در مجامع بين‌المللي ذي‌ربط صورت گرفته است، موضوعاتي را كه به‌مسؤوليت مربوط مي‌شود ازجمله رويكردهاي بين‌المللي متناسب با اين موضوعات و در صورت تقاضا، روشهاي مناسب براي حمايت از اعضاء در فعاليتهاي قانونگذاري و فعاليتهاي ديگر طبق اين ماده را مورد رسيدگي قرار دهد.
بخش هفتم ـ همكاري فني و علمي و تبادل اطلاعات
ماده20 ـ تحقيقات، نظارت و تبادل اطلاعات
1ـ اعضاء متعهد مي‌شوند كه در زمينه كنترل دخانيات تحقيقات ملي را توسعه داده و ترغيب كنند و در سطح منطقه‌اي و بين‌المللي برنامه‌هاي تحقيقاتي را هماهنگ كنند. به منظور رسيدن به اين هدف هر عضو بايد:
الف ـ مستقيماً يا از طريق سازمانهاي بين دولتي منطقه‌اي و بين‌المللي و ديگر نهادهاي صلاحيتدار برنامه‌هاي تحقيقاتي و ارزيابي علمي خود را آغاز و با ديگر اعضاء همكاري كند و در اين راستا تحقيقاتي را كه هدف آنها توضيح عوامل و تبعات مصرف دخانيات و قرار گرفتن افراد در معرض دود دخانيات است و نيز تحقيقاتي را كه به منظور شناسايي محصولات جايگزين صورت مي‌گيرد، ترغيب و تشويق كند.
ب ـ با مساعدت سازمانهاي بين دولتي منطقه‌اي و بين‌المللي و ديگر نهادهاي صلاحيتدار آموزش و پشتيباني كليه افرادي را كه در فعاليتهاي كنترل دخانيات ازجمله فعاليتهاي تحقيقاتي و اجرايي اشتغال دارند، پشتيباني كند.
2ـ اعضاء بايد در صورت اقتضاء برنامه‌هايي را براي نظارت ملي و منطقه‌اي و جهاني در مورد دامنه، الگوها، عوامل و تبعات استعمال دخانيات و قرار گرفتن افراد در معرض دود دخانيات تدوين كنند. براي رسيدن به اين هدف، اعضاء بايد برنامه‌هاي نظارت بر دخانيات را با برنامه‌هاي نظارت ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي در زمينه بهداشت عمومي تلفيق كنند تا اطلاعات اين دو بخش بتواند با هم مقايسه شود و به نحو مقتضي در سطح ملي و منطقه‌اي مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد.
3ـ اعضاء اهميت مساعدتهاي فني و مالي از سازمانهاي بين دولتي منطقه‌اي و بين‌المللي را تصديق مي‌كنند. هريك از اعضاء بايد تلاش كند تا:
الف ـ نظام مترقي ملي براي نظارت بر واگيرشناسي استعمال دخانيات و شاخصهاي بهداشتي و اجتماعي و اقتصادي مربوط را ايجاد كند.
ب‌ـ با سازمانهاي بين دولتي منطقه‌اي و بين‌المللي صلاحيتدار از جمله نهادهاي دولتي و غيردولتي در زمينه نظارت بر دخانيات و تبادل اطلاعات مربوط به شاخصهاي مذكور در جزء (الف) بند (3) اين ماده همكاري نمايد.
ج ـ با سازمان بهداشت جهاني در زمينه تدوين تشريفات و رهنمودهايي براي تعريف گردآوري، تجزيه و تحليل و انتشار داده‌هاي مربوط به نظارت بر دخانيات همكاري كند.

برگرفته از: http://forum.irantrack.com

+ نوشته شده در  شنبه ۸ خرداد۱۳۸۹ساعت 10:24  توسط Irantobac  | 

آخرین مطالب


مصرف قلیان در قهوه‌خانه‌ها رسما ممنوع شد
تجربیات صنعتی مدیرعامل جدید دخانیات می تواند دخانیات ایران را جهانی کند
تخصیص ارز به کالاهای اولویت نهم/ کاغذ سیگار مشمول ارز مبادلاتی
آغاز پرداخت ارز به اولویت 9 در مرکز مبادلات ارزی
بازیافت ته سیگارها و ساخت مواد مفید از آنها در کانادا
کاهش فروش برندهای خارجی در کره جنوبی
افزایش شدید نرخ مرگ و میر در زنان سیگاری
تولید، عرضه و مصرف سیگار الکترونیک ممنوع است
۴۵ درصد مرگ‌ها در جهان به خاطر مصرف سیگار است
لیست تمام مطالب

سایت های مرجع

سیگارت رویوز

کلکسیون انواع سیگار در کشورهای مختلف جهان

شرکت دخانیات ایران

سایت پزشکان بدون مرز

اتحادیه بین المللی کشاورزان توتونکار ITGA

مرکز تحقیقات توتون اتحادیه اروپا AERET

مرکز همکاری برای تحقیقات علمی مرتبط با گیاه صنعتی توتون CORESTA

لیست خبرگزاری های مهم

توباکو نیوز

نیویورک تایمز

روزنامه تلگراف

توباکو رپورتر

کلکسیون پاکت های سیگار در کشورهای مختلف

توباکو فکتس

فروشگاه آنلاین سیگار

توباکو

مجله جهان سیگار

Tobacco Asia

آرشیو

پیوندها

English


امکانات